Potápění Egypt – kurz, cena, na lodi, nejlepší lokality

Afrika

Egypt je jednou z nejpopulárnějších potápěčských destinací na světě. Rudé moře, které omývá egyptské pobřeží, je známé svou průzračnou vodou, bohatým podmořským životem a snadnou dostupností. Jaké je potápění v Egyptě? Kolik stojí? Jak si udělat kurz potápění? Jaké jsou nejlepší lokality na potápění v Egyptě?

Motivaci pro potápění má každý potápěč jinou. Někdo má rád pestrost a živočišnost korálových útesů, jiný dává přednost barevným rybám nebo žralokům, dalšího lákají ztroskotané lodě a ostatní si jen chtějí užít „stavu beztíže“ a klidu pod vodou.

Egypt nabízí úplně všechno. Různorodost měkkých i tvrdých korálů, útesové ryby, rejnoky, manty, delfíny, želvy, mořské krávy (dugongy) i potápění se žraloky. Chybějí snad jen velryby, kosatky a lachtani.

Egyptská část Rudého moře zprostředkovává potápění i ke spoustě potopené oceli. V Rudém moři se nacházejí desítky potopených vraků, z nichž některé mají nedozírnou historickou hodnotu a celosvětový věhlas.

Mezi nejznámější potápěčské lokality v Egyptě patří:

 • Ras Mohammed: Národní park Ras Mohammed je domovem mnoha druhů ryb, korálů a dalších mořských živočichů. Barakudy, rejnoci i žraloci tu našli svůj domov.
 • Elphinstone Reef: Elphinstone Reef je známý svými silnými proudy a hloubkou svažující se do stovek metrů. Největší atrakcí útesu Elphinstone je však setkání s kladivouny a žraloky dlouhoploutvými.
 • Brothers Islands: Dva malé ostrovy, které jsou domovem mnoha druhů žraloků, včetně žraloka dlouhoploutvého, žraloka šedého, nebo žraloka liščího.
 • Daedalus: Jeden z nejvzdálenějších útesů je příslibem setkání s mantami a majestátními kladivouny. Oblíben je i ostatními druhy žraloků, želvami, či pyskouny obrovskými.
 • SS Thistlegorm: Thistlegorm je potopená loď za druhé světové války. Nákladní loď vezoucí válečné zásoby britským vojákům do Tobruku byla omylem sestřelena německým letounem. Střela zasáhla zásobníky s municí, čímž došlo k ohromné explozi a loď se roztrhla vejpůl. Potopila se s veškerým nákladem, který zahrnoval motocykly, nákladní vozy, rádiové součásti, vojenské boty, části železnice a tanky. Dnes je toto místo považováno za podvodní muzeum druhé světové války, kam se sjíždějí potápěči z celého světa.

Výčet všech egyptských potápěčských lokalit by vydal za obsáhlou publikaci. Jisté je, že na své si zde přijde každý. Potápění Egypt je totiž díky velké viditelnosti, teplé vodě a celoročním možnostem koupání oblíbené pro potápění s přístrojem, freediving neboli potápění bez přístroje i pro šnorchlování.

Egypt Hurghada potápění

Potápěčské lokality v Hurghadě jsou různorodé a uspokojí kdejakou poptávku po různých profilech ponorů. Hurghada je známým egyptským letoviskem a jedním z oblíbených cílů potápěčů.

V oblasti Hurghady se nachází mnoho potápěčských lokalit s bohatým podmořským životem a úžasnými korálovými útesy. Egypt – Hurghada – potápění má co nabídnout.

 1. Small Giftun: Tato oblíbená lokalita nabízí potápěčům různorodé podmořské scenérie. Díky silnějším proudům je korálový útes hojně porostlý měkkými koráli i úchvatnými gorgoniemi. Lze zde narazit na větší druhy mořského života, jako jsou murény, ryba Napoleon nebo Síba skvrnitá.
 2. Shaab El Erg: Tato lokalita je známá jako domov delfínů. Ti se zde díky zakřivenému tvaru útesu cítí bezpečně a velmi často se zde k velkému potěšení potápěčů zdržují.
 3. Fanous: Název Fanous lze z arabštiny volně přeložit jako maják, který se tyčí na vrcholku útesu. Fanous je oblíbený pro časté setkání s delfíny dlouholebými a také pro pyskouny rozpůlené, kteří jsou právě zde známí jako podvodní zubaři. Neostýchají se totiž vplavat potápěčům do úst a okusovat zubní plak.
 4. Fanadir: Drop-off se stěnou svažující se do hlubin je vyhlášený výskytem chobotnic, perutýnů, ropušnic a odranců. Nezřídka tudy proplouvá i kareta pravá, která vyhledává měkké koráli a mladé medúzy.
 5. Umm Gamar: Tato lokalita je známá pro své malebné korálové zahrady a možnost pozorování různých druhů ryb a mořských tvorů. Při troše štěstí lze ve větších hloubkách spatřit i útesové žraloky.
 6. Careless Reef: Potápěčská lokalita oblíbená pro velmi zdravé a bohaté sousoší dvou korálových útesů, které spadají do hlubin větších než sto metrů. Díky častým proudům je toto místo oblíbenou destinací velrybího žraloka, který se sem připlouvá živit hojnou zásobou planktonu.
 7. Gotta Abo Ramada: Lokalita, jíž se přezdívá Akvárium, díky nádherným korálovým zahradám a pestré škály jejích obyvatel. Místními rezidenty jsou tuňáci, krokodýlí ryby, trnuchy, ježíci i klauni.
 8. Abu Nuhas: Tato lokalita ležící na sever od Hurghady je známá jako hřbitov lodí, protože zde leží několik potopených vraků, jako je Carnatic, Giannis D, Chrisoula K a Kimon.

Takový je Egypt. Hurghada. Potápění v Hurghadě má kvůli rostoucím nájezdům turistů, kteří svým mnohdy neopatrným stylem potápění bezděky lámou a ničí křehké koráli, to nejlepší za sebou. Ovšem i zde se nacházejí místa neponičená a uchvacující.

Rudé moře je plné světoznámých i bezejmenných vraků, které nabízejí dechberoucí příběhy a možnost prozkoumávání.

Potápění na lodi Egypt

Potápění na lodi v Egyptě je skvělý způsob, jak vidět co nejvíce z Rudého moře. Lodě mohou potápěče odvézt na vzdálenější lokality, které jsou jinak obtížně dostupné. Navíc poskytují pohodlí a vybavení, které je potřeba k bezpečnému a příjemnému potápění, včetně zátěže a lahví na potápění.

Potápění na lodi v Egyptě může být cenově dostupnější než potápění z pevniny. To proto, že lodě často nabízejí balíčky, které zahrnují vše, co je potřeba (výstroj, průvodce, občerstvení). Při výběru lodi je vhodné zaměřit se na následující faktory:

 • Velikost a pohodlí: Pokud cestujete s rodinou nebo přáteli, budete chtít vybrat loď, která je dostatečně velká a pohodlná pro všechny.
 • Úroveň služeb: Některé lodě na potápění nabízejí vyšší úroveň služeb než jiné (nadstandardní občerstvení, transfery z a do hotelu a jiné). Pokud hledáte luxusnější zážitek, budete chtít vybrat loď, která je zpravidla větší, novější a tím pádem dražší.
 • Cena: Ceny lodí na potápění se mohou lišit v závislosti na velikosti lodi, úrovni služeb a délce plavby.
 • Rezervace předem: Lodě na potápění v Egyptě jsou oblíbené, takže je důležité si loď rezervovat předem. 
 • Pojištění: Nezbytné je mít sjednané odpovídající pojištění pro potápění, tedy pojištění pro rizikové sporty. To pomůže pokrýt případné náklady na záchranu nebo lékařskou péči, pokud se něco stane.

Potápění na lodi Egypt nemusí být pouze jednodenní. V Egyptě operují desítky takzvaných safari lodí, které vyjíždějí na širé moře na celý týden. Jedná se o jakýsi pojízdný hotel.

Na lodi je veškeré vybavení pro pohodlný pobyt – prostorné kajuty vybavené sprchou i toaletou, jídelna s all inclusive stravováním, pohodlné sedačky a lehátka na horních palubách, a veškeré příslušenství potřebné k potápění. Luxusnější jachty disponují také jacuzzi, saunou nebo nabídkou masáží.

Týdenní pobyt na lodi s potápěním cenově vychází na zhruba 35 až 45 tisíc korun, přičemž v ceně bývá zahrnuta letenka, transfer z letiště, sedmidenní pobyt na lodi, plná penze, neomezené potápění a služby průvodce. V ceně nebývají zahrnuty alkoholické nápoje, spropitné pro posádku, poplatky za vstup do národních parků a vízum do Egypta.

Luxusní safari lodě v Egyptě mají několik palub, délku okolo 40 metrů a veškeré zázemí hodné pětihvězdičkových hotelů.

Potápění Egypt last minute

Potápění v Egyptě je možné po celý rok. Teplota vody se pohybuje mezi 20 a 29 stupni Celsia, což je oproti potápění v Česku rozdíl minimálně o deset stupňů. Viditelnost je v Rudém moři obecně velmi dobrá, i více než 30 metrů, ovšem může se lišit v závislosti na počasí a povětrnostních podmínkách.

Proto je možné do země faraonů odletět prakticky kdykoliv a užít si potápění. Egypt last minute je dobrá příležitost, jak přijít k cenově výhodným zájezdům nebo letenkám. Mimo hlavní sezónu, která panuje zhruba od května do listopadu mohou ceny za dopravu i ubytování klesnout o desítky procent. To se může týkat i potápění.

Kurz potápění Egypt

Egypt nabízí širokou škálu potápěčských aktivit pro všechny úrovně dovedností. Nabízeny jsou kurzy pro začátečníky i pokročilé potápěče. K dispozici je také mnoho příležitostí pro technické a noční potápění.

Kurz potápění Egypt je skvělým způsobem, jak se naučit základy potápění a začít objevovat podmořský svět Rudého moře. Kurzy se obvykle konají v Hurghadě, Marsa Alam, Sharm el Sheikhu a Dahabu, které jsou domovem mnoha potápěčských škol a center.

Kurz potápění Open Water Diver je základní kurz, který naučí všechny základní dovednosti potřebné k bezpečnému potápění do hloubky 18 metrů. Kurz obvykle trvá tři až pět dní a zahrnuje teoretickou výuku, praktické cvičení v bazénu a čtyři výcvikové ponory na otevřené vodě.

Kurz potápění Advanced Open Water Diver je pokročilejší kurz, který naučí další dovednosti, jako je navigace pod vodou, hloubkové potápění do 30 metrů, potápění v proudech nebo potápění v noci. Kurz obvykle trvá dva až tři dny a zahrnuje teoretickou výuku a praktická cvičení (5 ponorů) na otevřené vodě.

Technické potápění je typ potápění, který se provádí v hloubkách větších než 40 metrů nebo při použití speciálního vybavení, jako je například rebreather. Technické potápění je náročnější než rekreační potápění a vyžaduje speciální výcvik. Technický potápěč musí mít dokonalé znalosti o fyzice potápění, o speciálním vybavení a o bezpečnostních postupech a dekompresních zastávkách.

Při výběru potápěčského centra v Egyptě je důležité zvážit zkušenosti a kvalifikace instruktorů. Přečíst si recenze ostatních potápěčů a porovnat cenové nabídky různých škol.

Cena potápění Egypt

Cena potápění v Egyptě se může lišit v závislosti na několika faktorech, včetně lokality, typu potápění a délky pobytu. Obecně lze říci, že cena potápění v Egyptě je nižší než v jiných částech světa. Pro srovnání – jeden ponor na house reefu (útes na hotelové pláži) vyjde v Egyptě na zhruba 35 až 40 EUR, zatímco v evropských dovolenkových destinacích se cena pohybuje kolem 55 EUR.

Cena jednodenního výletu lodí za potápěním obvykle začíná na 50 EUR. Cena zahrnuje přepravu lodí, zapůjčení výbavy na potápění, služby průvodce, oběd a nealko drinky.

Cena kurzu potápění Open Water Diver začíná na 400 EUR. Cena zahrnuje teoretickou výuku, praktické cvičení v bazénu, čtyři výcvikové ponory na otevřené vodě a zapůjčení výstroje. Balíček ponorů nebo kurzů potápění vyjde o desítky eur levněji. Výhodná je také rezervace předem online.

Na jednodenních výletech lodí v Egyptě lze zkusit zážitkový ponor na zkoušku nebo rovnou započít celý kurz potápění.

Egypt – potápění – cena – stáž

Kdo by se chtěl potápění věnovat hlouběji a důkladněji a možná přemýšlí o dráze profesionálního potápěče, divemastera či instruktora, může se poohlédnout po neplacených několikaměsíčních stážích v potápěčských centrech. V hlavní sezóně jsou stážisti ve školách potápění potřeba a je to oboustranně výhodná služba.

Student za svou „brigádu“ obdrží místo gáže veškeré kurzy a certifikace a samozřejmě cennou praxi s reálnými potápěči, potápěčská báze naopak získá „levnou pracovní sílu“ v době své největší vytíženosti. Při porovnání kvalita versus výkon vychází Egypt – potápění – cena velmi rozumně.