Skopje – perla Severní Makedonie

Evropa
makedonie-skopje

Skopje je krásné město s bohatou tradicí a historií sahající až do doby 7000 let před naším letopočtem. Svůj titul hlavního města Severní Makedonie si rozhodně zaslouží. K pobytu zde ani týden nestačí. Každý den lze najít něco nového a zajímavého k prozkoumání. Stáří a novota se zde dokonale snoubí a nabízejí něco pro každého – od pevnosti Kale a starého bazaru ve starém městě, až po prohlídky vinařství a městské nákupní centrum.

Skopje je jedním z nejvíce nedoceněných hlavních měst na světě. A je také jedním z cenově nejdostupnějších. Může se hlavní město Severní Makedonie zařadit po bok jiných špičkových turistických destinací, jako je Madrid nebo Paříž? Podle ohlasů návštěvníků rozhodně ano!

Stojí Skopje za návštěvu?

Makedonské město je odrazovým můstkem k nejkrásnějším a dosud nedotčeným přírodním zajímavostem na Balkáně. Skopje je skvělou vstupní branou do hor, vesnic a jezer v regionu, včetně nejstaršího jezera v Evropě ve městě Ohrid, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO.

TIP: Které další jezero stojí za pozornost? Například Bajkal – na mapě působí jako nevelká skvrna, ve skutečnosti je nejhlubším jezerem na světě.

5 důvodů, proč právě hlavní město Skopje

Skopje je hospodářským, kulturním a akademickým centrem země. Skopje však není typickým evropským městem, což činí tuto lokalitu jedinečnou a krásnou.

Zde je 5 pádných důvodů, proč by se makedonské hlavní město mělo ocitnout na předních příčkách seznamu turistických cílů.

  • Bohatá historie a tradice – Archeologické nálezy dávají na srozuměnou, že v Severní Makedonii byly známky civilizace již 7000 let před naším letopočtem.
  • Finančně nenáročná destinace – Jedno z nejlevnějších měst v Evropě.
  • Skopje je branou k přírodním divům – město je obklopeno místy zapsanými na seznamu UNESCO a přírodními úkazy, jako je Ohridské jezero – největší jezero v Severní Makedonii.
  • Slunečné podnebí a chutná kuchyně – Kombinace přibližně 260 slunečných dní v roce, středomořského klimatu a vydatných makedonských jídel zní úžasně.
  • Město soch – na území města je rozeseto až 300 památníků a soch.
hlavni-mesto-skopje-5980515
Jedno ze skopských náměstí nezapře zručné skloubení moderny s historií.

5 jedinečných čtvrtí Skopje v kostce

Město má 5 odlišných čtvrtí a všechny z nich se pyšní svými osobitými rysy.

Stará Čaršija je skopskou hvězdou a Starým městem. Dochované dědictví zahrnuje pevnosti, mešity, turecké lázně, kostely, místní trhy a další zajímavosti.

Centar je místem, kde ve Skopji bují moderní život. Nachází se zde národní fotbalový stadion a domácí půda fotbalového klubu FK Vardar Skopje, kulturní památky, a také parlament Severní Makedonie.

Karpoš je městská čtvrť s horou Vodno a mnoha dalšími zajímavými místy.

Vnější Skopje je rozsáhlé území zahrnující jak vnitřní město, tak širší skopskou oblast.

Kaňon Matka leží mimo hranice města, přesto je díky středověkým památkám a skalním útesům jednou z nejoblíbenějších lokalit v zemi.

skopje-mesita-6692588
V Severní Makedonii ruku v ruce s pravoslavím působí i islám. Proto se zejména ve Skopje nachází velké množství mešit.

Pohyb po městě a doprava ve Skopje

Pro cestování po městě existují dvě hlavní možnosti – veřejné autobusy nebo taxíky. Město má dobře rozvinutou síť veřejné dopravy. Doprava ve Skopje je zajišťována autobusy v nonstop provozu, které pokrývají celé město. Jedna jízda stojí 35 makedonských denárů (přibližně 15 korun).

Pokud záleží na rychlosti a čase, je dobré si zavolat taxík. Průměrná cesta po městě může vyjít na snesitelných 50-150 denárů. Je možné zvážit pronájem auta k zajížďkám do vzdálenějších mimoměstských zákoutí, nebo půjčení jízdního kola pro aktivní poznávání nových míst.

Charakter Skopje počasí v průběhu roku

Ve Skopje i v celé Severní Makedonii panuje teplé a mírné podnebí. Navzdory stovkám slunečných dní se město v průběhu roku potýká se značným množstvím srážek.

Léta jsou jasná, teplá a poměrně suchá s průměrnými teplotami 26 °C. Zato v zimě může sněžit, obloha je zatažená a panuje studená zima. Teplota v zimě se pohybuje kolem 7 °C nezřídka i pod nulou. Průměrná roční teplota je 13 °C.

Nejlepší doba pro návštěvu Makedonie – Skopje nastává od poloviny května do konce září. Toto období umožní užít si venkovní i vnější aktivity za nejlepších podmínek, většinou s jasnou oblohou, sluncem a malým množstvím srážek. Nejvýhodnější jsou první týdny v září.

Severní Makedonie sousedí s několika státy – zejména s Bulharskem, Řeckem, Albánií, Kosovem a Srbskem.

TIP: Co stojí za návštěvu v srbském hlavním městě Bělehrad?

skopje-5880750
Pro návštěvu Skopje je vhodná prakticky jakákoli roční doba. Město má vždy co nabídnout.

Nejlepší místa Skopje – co vidět

Přestože bylo Skopje v roce 1963 zdevastováno silným zemětřesením, pyšní se krásou i nadále. Zemětřesení ve Skopje bylo jedno z nejničivějších zemětřesení v dějinách tehdejší Jugoslávie. O život přišlo 1078 lidí a více než tři tisíce jich bylo zraněno. Skopje zemětřesení zničilo téměř 80 % městské zástavby.

Prohlídka památek je jedním z hlavních důvodů návštěvy města. Nejvíce lze očekávat od návštěvy Starého města (Stara Čaršija) nebo moderního centra města (Centar).

Dobrodružství ve Starém městě. Před jeho začátkem je ideální obout si pohodlné boty a vydat se na cestu úzkými uličkami Starého města, kde je osmanské dědictví jedním z nejbohatších na světě. Staré město odhaluje exotické turecké lázně, oduševnělou Hodinovou věž a desítky krásných mešit ve Skopje. Mešita jedna vedle druhé se nacházejí v těsné blízkosti Kamenného mostu.

TIP: Mnoho mešit lze nalézt i v jiných evropských městech a zemích. Nejen islámských zemích a městech jako je Egypt nebo Istanbul. Namátkou také na Kypru.

Při návštěvě centra města s hlavními vládními úřady a centrálním náměstím nelze opomenout jeden z hlavních symbolů Skopje – Kamenný most, který spojuje Staré město s Centarem na levém břehu řeky Vardar. A nelze si nevšimnout také mohutné starobylé pevnosti ve Skopje.

Ocenění řemeslné zručnosti – kromě nepřekonatelné starobylé architektury a historie ve staré čtvrti láká spleť více než 2 000 obchodů. Jen pro představu: pod klenbami a kopulemi krásných náměstí se provozuje ševcovství, malířství, tkalcovství a další autentická řemeslná výroba.

Lokální obchodníci na malých trzích ve Starém Městě prodávají své zboží a výrobky za příznivé ceny. Náročnějším turistům Skopje jako každé hlavní město nabízí nepřeberné nákupní možnosti. Od nákupního centra Skopje City Mall přes Ramstore Mall až po City Shopping Center.

pevnost-ve-skopje-5650711
Pevnost Skopje stojí za návštěvu ať už z historických nebo fotografických důvodů.

Úžasné zážitky ve Skopje

Už jen kaňon Matka dává na výběr z mnoha možností – ať už jde o průzkum jeskyní, objevování klášterů nebo jízdu na kajaku po malebném jezeře. Jen 50 minut autobusem z centra města a nedotčený balkánský ráj leží návštěvníkům u nohou.

Kaňon Matka je však jen začátek, protože hlavní město Skopje je zlatou branou do přírody. Výstup na oblíbenou horu Vodno je nepsanou povinností, zatímco další hory, jako je skopská Crna Gora, mohou odkrýt pohled na blízké vesnice a kláštery. Podobně úchvatné zážitky může nabídnout i bosenské město Mostar.

V okolí Skopje jsou rozeseta také různá archeologická naleziště, opevněná sídla a hrady. Dále lze navštívit místní muzea, jako je Muzeum holocaustu, Muzeum makedonského boje a Pamětní dům Matky Terezy, a proniknout tak hlouběji do historie města.

TIP: Rodiče Matky Terezy pocházeli z Albánie, která má jedny z nejhezčích pláží Evropy.

skopje-ge802fb9c0-1280-2804080
Na návštěvníka Skopje dýchne nezaměnitelný makedonský kolorit. Skopská atmosféra se vyznačuje lehkostí bytí.

Noční život ve Skopje

Noční dobrodružství v novém městě mají své kouzlo. Klubů a barů je tu dostatek a každý z nich nabízí jiný druh zábavy. Vystoupení DJů a živé večírky dokáží příjemně rozproudit náladu.

Pokud návštěvník vyhledává spíše dobré pivo s rockovou hudbou nebo lahodnou kávu, neodejde ze Skopje s prázdnou. Makedonská metropole dokáže uspokojit poptávku všeho druhu.

Jídlo a nápoje

Makedonská národní kuchyně je vydatná a chutná a je nedílnou součástí menu zdejších restaurací a barů. Vlivy Blízkého východu, Pobaltí a Středomoří jsou cítit na každém kroku. Díky lahodným pokrmům, jako jsou zapečené fazole tavče gravče nebo Turli Tava, mix zeleniny a masa pečený v troubě v tradiční hrnčířské misce.

pexels-tamas-marton-4616611-3195591
Na některém z náměstí nebo v mnoha četných uličkách lze objevit půvabné kavárničky nebo restaurace a vychutnat si makedonské speciality.

Při návštěvě Severní Makedonie stojí za to ochutnat burek. Je to lahodné pečivo plněné mletým masem, sýrem nebo špenátem a je oblíbené na celém Balkáně. Mezi další makedonské pochoutky patří sarma (plněné zelné závitky) a musaka (mleté hovězí maso s cibulí posypané vrstvami plátků brambor). Pravý labužník zde nalezne i všechny chutě Turecka.

TIP: Dalším z typických balkánských pokrmů je srbská specialita ajvar. Připravený z červených paprik, lilku, chilli a česneku. Bulhaři pak nedají dopustit na tarator, neboli studenou polévku s okurkou a koprem.

K historickému dědictví patří také nápoje. Ve Skopje se nachází báječná vinařská scéna sahající až do 13. století před n. l. Někteří návštěvníci ve vínu dokáží najít spojení hlubokých chutí minulosti a současnosti. Nemluvě o rozvinuté kávové kultuře a ikonické turecké kávě a o oblibě čajů z místních bylin.