Bajkal – nejhlubší jezero světa – jakou má hloubku?

Asie
bajkal-2

Bajkal je nejstarší a nejhlubší jezero na světa. Nachází se v jižní části východní Sibiře, na rozhraní Burjatské republiky a Irkutské oblasti v Rusku. Po Kaspickém moři je Bajkal druhým největším jezerem Ruska. Jakou hloubku má Bajkal? Jak staré je jezero Balkal? Stojí za to vyrazit k Bajkalu na dovolenou?

Jezero Bajkal bezesporu patří k nejzajímavějším místům světa. Jeho hladina je lemována vysokými horskými pásmy, která místy sestupují až do vody a vytvářejí tak majestátní scenérie. Bajkal uzavírá v nedostupná tajga a liduprázdné hory plné vzácných květin a ještě vzácnějších nerostů. Bajkal je jezero plné ryb, opředené pověstmi a šamanskou minulostí.

Vznik nejhlubšího jezera na světě

Bajkal není jen nejhlubší jezero světa a zároveň i nejhlubší kryptodeprese na planetě. Vzniklo před více než 20 miliony let a je tedy vůbec nejstarším jezerem planety Země. Voda tehdy zaplnila prostor mezi dvěma zemskými krami.

Bajkal je tedy vytvořen hlubokou příkopovou propadlinou na rozhraní dvou tektonických desek – euroasijské a amurské. Ty od sebe každý rok poodstoupí o zhruba 3 centimetry a jezero se tak neustále zvětšuje.

Bajkal – hloubka a rozloha

Tektonickému původu vděčí jezero Bajkal i za svou hloubku, která se dle různých zdrojů liší. Mluví se o číslech 1 637, 1 642, 1 680, avšak i 1 700 metrů. V každém případě jde o nejhlubší jezero na světě.

Bajkal má rozlohu téměř 32 000 km2, pobřeží měří 2 100 km. Vody je v Bajkalu údajně tolik, jako ve všech pěti amerických Velkých jezerech dohromady. To vše na území dlouhém 640 km a širokém v průměru 47 km, tedy na ploše asi o třetinu větší než je Morava a Slezsko dohromady.

jezero-bajkal-6247339
Jezero Bajkal se pyšní křišťálově průzračnou vodou. Třetinu roku pokrývá hladinu jezera led.

Nejhlubší jezero obsahuje 20 % světové zásoby sladké vody. Stáří a izolace oblasti způsobily, že je Bajkal místem výskytu nejbohatší a nejneobvyklejší sladkovodní fauny na světě, což má mimořádný vědecký význam při studiu evoluce.

Křišťálově čistá voda nejhlubšího jezera

Uprostřed jezera bývá za dobrých podmínek vidět i do hloubky 40 m. Voda je průzračná a čistá díky ledu, který pokrývá hladinu Bajkalu 4 – 5 měsíců v roce. Může být až dva metry silný. Teplota vody se obvykle pohybuje jen těsně nad nulou, v zimě dokonce pod ní. V srpnu se však může šplhat až na 16 °C, u břehů lze v nejteplejší dny naměřit dokonce 20 °C.

Do Bajkalu ústí více než 300 stálých řek, během roku k nim přibývají ještě zhruba dvě stovky občasných toků. Jezero údajně napájí i unikátní horké sladkovodní prameny, které prýští na jeho dně. Z Bajkalu vytéká jen jedna řeka – Angara, která má hned pod Bajkalem šířku téměř kilometr. Angara ústí do Jeniseje.

Fauna a flóra jazera Bajkal

Rostlinná a živočišná říše nejhlubšího jezera světa je velmi bohatá. Obývá ho přes 600 druhů rostlin a 1 200 druhů živočichů. Tři čtvrtiny druhů jsou endemické. Z rostlin je to především mnoho druhů rozsivek. Z prvoků žije v Bajkalu okolo 300 druhů nálevníků. Svérázní jsou bajkalští houbovci. Dále zde žije řada červů, měkkýšů, chrostíků a především korýšů. Právě korýši jsou významnou složkou jídelníčku ryb.

bajkal-jezero-1803445
Jezero Bajkal je unikátním ekologickým systémem, chráněným na základě federálního zákona z roku 1999 „O ochraně jezera Bajkal“. Průmyslový rybolov je na Bajkalu regulován.

V jezeře žije 50 druhů ryb ze 7 řádů. Nejpočetněji je zastoupena skupina hlaváčovitých. Hlavní průmyslový význam z lososovitých ryb má omul, který představuje dvě třetiny celkového ročního výlovu. Dále následují lipani a sízy. Největší představitel vodní fauny je jeseter, který dosahuje délky až 180 cm a váží 100 až 120 kg. Jeseteři se dožívají v průměru šedesáti let. Pokud je tedy někdo nevyloví – rybolov je v oblasti Bajkalského jezera skutečně masívně rozšířený.

Z ryb, které se průmyslově neloví, je nejznámější holměnka velká, živorodá ryba, která patří k endemickému řádu. Ze savců je nejznámější něrpa – tuleň bajkalský, v současné době kriticky ohrožený nezákonným lovem.

Bajkal – mapa jezera

Jezero Bajkal bylo poprvé geograficky popsáno v 2. polovině 17. století. Zároveň proběhly první pokusy o vytvoření mapy Bajkalu. V letech 1771 až 1772 provedli účastníci expedice Carské akademie věd I. Georgi a Aleksander Puškarjov vyměření jezera a v roce 1773 sestavili mapu.

Mapy jezera Bajkal a turistické průvodce oblasti lze dnes běžně sehnat v knihkupectvích, specializovaných prodejnách a na internetu.

Dovolená u jezera Bajkal

Nejčastějším výchozím bodem pro cestu na Bajkal jsou města Irkutsk a Ulan-Ude, ze kterých k jezeru vyjíždí četné maršrutky i vlaky. K nejpopulárnějším turistickým místům Bajkalu patří vesnice Listvjanka. Působí zde řada agentur, které nabízí plavby po nejhlubším jezeře světa i jiné zajímavé výlety v okolí.

Pro cestování do Ruska je vždy nezbytné cestovní pojištění.

Kalkulace cestovního pojištění je k dispozici zde >

Velmi populární jsou plavby na ostrov Olchon či na poloostrov Svatý nos. Turista zde může ochutnat tradiční ruskou kuchyni, ryby z nejhlubšího jezera světa i koktejly z vodky.

dovolena-bajkal-5573283
Listvjanka je významné turistické centrum na břehu jezera Bajkal. Většina turistů zamíří právě sem. 

Na břehu Bajkalu se nachází města Sljuďanka a Bajkalsk. V Sljuďance stojí železniční nádraží, které je celé postaveno z mramoru. Bajkalsk nabízí lyžařský areál, přičemž lanovka je v provozu i v létě. Za dobrého počasí je shora možno vidět až na druhou stranu jezera a na vrcholky Bajkalského pohoří.

Srovnání cestovního pojištění a získání nejlepší ceny na trhu zajistí portál 123ruceni.cz.

Dovolenou u Bajkalu nabízí také české cestovní kanceláře. Často je spojena s dalšími unikátními místy Ruska a Sibiře anebo s jízdou po Transsibiřské magistrále.

Pro milovníky chladnějšího počasí lze vedle Sibiře doporučit také Skandinávii. Unikátní přírodu, minimum turistů a nádherné jednodenní i delší výlety a treky nabízí divoké Faerské ostrovy v Atlantiku.

TIP: Dalším pozoruhodným jezerem je skotské Loch Ness s pověstnou lochneskou příšerou.

DovolenáZajímavosti