Neuvěřitelná Kalkata, Indie – ubytování, zajímavosti
Třetí největší indické město Kalkata je každodenním svátkem lidské existence, současně vznešené i chudé, kultivované i zoufalé,...
Číst víceBajkal je nejstarší a nejhlubší jezero na světě. Nachází se v jižní části východní Sibiře, na rozhraní Burjatské republiky a Irkutské oblasti v Rusku. Po Kaspickém moři je Bajkal druhým největším jezerem Ruska. Jakou hloubku má Bajkal? Jak staré je jezero Bajkal? Stojí za to vyrazit k Bajkalu na dovolenou?
Obsah článku:
Jezero Bajkal bezesporu patří k nejzajímavějším místům světa. Jeho hladina je lemována vysokými horskými pásmy, která místy sestupují až do vody a vytvářejí tak majestátní scenérie.
Bajkal uzavírá v nedostupná tajga a liduprázdné hory plné vzácných květin a ještě vzácnějších nerostů. Bajkal je jezero plné ryb, opředené pověstmi a šamanskou minulostí. Jezero Bajkal je povinnou zastávkou na Transsibiřské magistrále.
Bajkal je nejhlubší jezero světa a zároveň i nejhlubší kryptodeprese na planetě. Vzniklo před více než 20 miliony let a je tedy vůbec nejstarším jezerem planety Země. Voda tehdy zaplnila prostor mezi dvěma zemskými krami.
Jezero Bajkal je výsledkem geologického procesu zvaného riftování. Je to proces, při kterém se zemská kůra rozšiřuje a roztrhává se, což vytváří propadliny a pukliny. V případě Bajkalu se tento proces odehrál na místě, kde se rozdělují dvě tektonické desky – Euroasijská deska a Amurská deska. Ty od sebe každý rok poodstoupí o zhruba 3 centimetry a jezero se tak neustále zvětšuje.
Postupně se v důsledku tohoto riftování propadlina naplnila vodou, což nakonec vytvořilo nejhlubší a nejstarší sladkovodní jezero na světě – Bajkal. Dnes je jezero Bajkal známé pro svou krásu, jedinečnou biodiverzitu a vysokou průzračnost vody.
TIP: Jedno z dalších nejstarších jezer patří to v Albánii. Kde je Albánie?
Tektonickému původu vděčí jezero Bajkal i za svou hloubku, která se dle různých zdrojů liší. Mluví se o číslech 1 637, 1 642, 1 680, avšak i 1 700 metrů. V každém případě jde o nejhlubší jezero na světě. Průměrná hloubka jezera Bajkal je přibližně 744,4 metrů.
Bajkal má rozlohu téměř 32 000 km2, pobřeží měří 2 100 km. Vody je v Bajkalu údajně tolik, jako ve všech pěti amerických Velkých jezerech dohromady. To vše na území dlouhém 640 km a širokém v průměru 47 km, tedy na ploše asi o třetinu větší než je Morava a Slezsko dohromady.
Nejhlubší jezero obsahuje 20 % světové zásoby sladké vody. Stáří a izolace oblasti způsobily, že je Bajkal místem výskytu nejbohatší a nejneobvyklejší sladkovodní fauny na světě, což má mimořádný vědecký význam při studiu evoluce.
TIP: Pokud už člověk navštívil Bajkal, může se vydat prozkoumat druhé nejhlubší jezero na světě, které je zároveň nejhlubším jezerem Afriky. Řeč je o jezeře Tanganika.
Uprostřed jezera bývá za dobrých podmínek vidět i do hloubky 40 m. Voda je průzračná a čistá díky ledu, který pokrývá hladinu Bajkalu 4 – 5 měsíců v roce. Může být až dva metry silný. Teplota vody se obvykle pohybuje jen těsně nad nulou, v zimě dokonce pod ní. V srpnu se však může šplhat až na 16 °C, u břehů lze v nejteplejší dny naměřit dokonce 20 °C.
Do Bajkalu ústí více než 300 stálých řek, během roku k nim přibývají ještě zhruba dvě stovky občasných toků. Jezero údajně napájí i unikátní horké sladkovodní prameny, které prýští na jeho dně. Z Bajkalu vytéká jen jedna řeka – Angara, která má hned pod Bajkalem šířku téměř kilometr. Angara ústí do Jeniseje.
Rostlinná a živočišná říše nejhlubšího jezera světa je velmi bohatá. Obývá ho přes 600 druhů rostlin a 1 200 druhů živočichů. Tři čtvrtiny druhů jsou endemické. Z rostlin je to především mnoho druhů rozsivek.
Z prvoků žije v Bajkalu okolo 300 druhů nálevníků. Svérázní jsou bajkalští houbovci. Dále zde žije řada červů, měkkýšů, chrostíků a především korýšů. Právě korýši jsou významnou složkou jídelníčku ryb.
V jezeře žije 50 druhů ryb ze 7 řádů. Nejpočetněji je zastoupena skupina hlaváčovitých. Hlavní průmyslový význam z lososovitých ryb má omul, který představuje dvě třetiny celkového ročního výlovu. Dále následují lipani a sízy.
Největší představitel vodní fauny je jeseter, který dosahuje délky až 180 cm a váží 100 až 120 kg. Jeseteři se dožívají v průměru šedesáti let. Pokud je tedy někdo nevyloví – rybolov je v oblasti Bajkalského jezera skutečně masívně rozšířený.
Z ryb, které se průmyslově neloví, je nejznámější holměnka velká, živorodá ryba, která patří k endemickému řádu. Ze savců je nejznámější něrpa – tuleň bajkalský, v současné době kriticky ohrožený nezákonným lovem.
Jezero Bajkal bylo poprvé geograficky popsáno v 2. polovině 17. století. Zároveň proběhly první pokusy o vytvoření mapy Bajkalu. V letech 1771 až 1772 provedli účastníci expedice Carské akademie věd I. Georgi a Aleksander Puškarjov vyměření jezera a v roce 1773 sestavili mapu.
Mapy jezera Bajkal a turistické průvodce oblasti lze dnes běžně sehnat v knihkupectvích, specializovaných prodejnách a na internetu.
Jezero Bajkal je od Moskvy vzdáleno přibližně 4325 km a cesta vlakem trvá 3-4 dny. Většina turistů jede z Moskvy do Vladivostoku Transsibiřskou magistrálou, která zastavuje v nedalekém Irkutsku, a pak se taxíkem, trajektem nebo autobusem dopraví na Listvjanku.
Nejbližší letiště u Bajkalu se nachází v Irkutsku a cesta z Moskvy trvá letadlem bez mezipřistání přibližně 6 hodin. Mnoho turistů také létá na mezinárodní letiště Bajkal (dříve známé jako letiště Ulan-Ude), které se nachází na východní straně jezera a je vzdálené asi 7,5 km od Ulan-Ude.
Oblíbená vesnice Listvjanka, která se nachází na západním okraji Bajkalu, je považována za vstupní bránu na Bajkal díky snadnému spojení s Irkutskem (a tím i s Transsibiřskou magistrálou). Samotná vesnice má co nabídnout díky svérázné architektuře a známému trhu s omulskými rybami pocházejícími z Bajkalu, které jsou v Rusku považovány za delikatesu. Na jihu vesnice najdete také Bajkalské muzeum, které vystavuje regionální flóru a faunu z této oblasti, a také hvězdárnu.
Cestovní agentury nabízí zájezdy do Listvjanky začínající v Irkutsku, kde si turisté mohou prohlédnout vesnici, muzea a podívat se na kouzelnou řeku Angaru.
Velká bajkalská stezka je okružní trasa určená pro pěší turisty v okolí jezera Bajkal. Stezka původně vznikla jako projekt na vytvoření systému stezek, který by pomohl zachovat ekosystém jezera a zároveň přilákal do oblasti cestovní ruch a podnikání v podobě mikropenzionů a domácích ubytoven jako odpočívadel. Stezka každoročně přitahuje spoustu turistů díky nádherným scenériím na trase spolu s jedinečnou faunou a flórou regionu.
Většina turistů jezdí na Bajkal kvůli vodním sportům. Obzvláště oblíbené je potápění, protože jezero je známé jako jedno z nejčistších na světě, a proto je pro potápěče velmi příznivé. V turisticky nejpřívětivějších oblastech je možné najít širokou nabídku plachetnic, člunů a vodních lyží.
Nejčastějším výchozím bodem pro cestu na Bajkal jsou města Irkutsk a Ulan-Ude, ze kterých k jezeru vyjíždí četné maršrutky i vlaky. K nejpopulárnějším turistickým místům Bajkalu patří vesnice Listvjanka. Působí zde řada agentur, které nabízí plavby po nejhlubším jezeře světa i jiné zajímavé výlety v okolí.
Velmi populární jsou plavby na ostrov Olchon či na poloostrov Svatý nos. Turista zde může ochutnat tradiční ruskou kuchyni, ryby z nejhlubšího jezera světa i koktejly z vodky.
Na břehu Bajkalu se nachází města Sljuďanka a Bajkalsk. V Sljuďance stojí železniční nádraží, které je celé postaveno z mramoru. Bajkalsk nabízí lyžařský areál, přičemž lanovka je v provozu i v létě. Za dobrého počasí je shora možno vidět až na druhou stranu jezera a na vrcholky Bajkalského pohoří.
Dovolenou u Bajkalu nabízí také české cestovní kanceláře. Často je spojena s dalšími unikátními místy Ruska a Sibiře anebo s jízdou po Transsibiřské magistrále.
Pro milovníky chladnějšího počasí lze vedle Sibiře doporučit také Skandinávii. Unikátní přírodu, minimum turistů a nádherné jednodenní i delší výlety a treky nabízí divoké Faerské ostrovy v Atlantiku.
TIP: Dalším pozoruhodným jezerem je skotské Loch Ness s pověstnou lochneskou příšerou.
Mezi jednotlivými ročními obdobími jsou velké teplotní rozdíly. Díky vodní ploše Bajkalu jsou mírnější než jinde na Sibiři. To znamená, že průměrné teploty se v červenci pohybují kolem 18 °C a v lednu kolem -18 °C.
Oblast Bajkalu je krásná po celý rok a cestu je třeba plánovat podle toho, co chtějí turisté vidět. Zima je chladná a kouzelná. Květen a červen jsou měsíce, kdy jezero Bajkal bývá nejméně přeplněné turisty. V červenci a srpnu bude tepleji a slunečněji. Podzim je také velmi hezký, listí se barví do nejzářivějších barev. V období podzimu může být více bouřek.
Bajkal je jednou z nejoblíbenějších ruských turistických destinací, která nabízí malebné scenérie, bohatou divokou přírodu a vodní sporty včetně potápění a plachtění. Jezero má co nabídnout bez ohledu na roční období.
V zimě jezero zamrzá a vytváří prostor pro bruslení, jízdu na sněžných skútrech a výlety se psím spřežením. Zatímco v létě mohou turisté trávit čas na jedné z mnoha pláží v okolí jezera.
TIP: Pokud je pro někoho Bajkal daleko, krásná jezera nabízí také několik evropských států. Lze navštívit třeba Bledské či Bohinjské jezero ve Slovinsku či jezera Lago di Garda a Lago di Como v Itálii.
Publikováno: 6. 8. 2021
© 2024 iCesty.cz. Všechna práva vyhrazena.
Nakódoval leoslang.cz