Nejhlubší jezero Afriky – Tanganika

Afrika

Jezero Tanganika je odlehlé a plánování cesty do této části světa je poměrně náročné. Je také poněkud obtížné se k němu dostat, ale jakmile tam člověk dorazí, zjistí, že i ta cesta stála za to. A jakmile tam člověk jednou je, nebude chtít odjet. U jezera Tanganika má cestovatel pocit, že byl právě zasvěcen do jednoho z největších tajemství Zambie.

Nejhlubší jezero Afriky Tanganika je zároveň nejdelším sladkovodním jezerem na světě (má asi 677 km) a rozkládá se podél Velké africké příkopové propadliny. Toto úchvatné jezero je domovem tajných zambijských „pláží“.

Během návštěvy si člověk může užít také sousední národní park Nsumbu, zažít dobrodružství při vodních sportech a navštívit nedaleké vodopády. Tato část Zambie má opravdu všechno.

Zambie se zdá být místem, kde je spousta skrytých klenotů. Jedním z nich je právě jezero Tanganika, ale protože je od Viktoriiných vodopádů vzdálené více než 1 500 kilometrů, málokdo se k němu vydá. A to je rozhodně škoda.

Objevitel David Livingstone o jezeře Tanganika v 19. století slavně prohlásil, že je to „oblast nepřekonatelné krásy„. A to platí i o více než 100 let později. Stejnou krásou přírody se může chlubit i Nigérie.

Jak se zabavit u jezera?

I když si sem možná chce většina lidí přijet pouze odpočinout a uniknout každodennímu životu. U jezera Tanganika se toho dá dělat překvapivě hodně. Jak se dalo očekávat, člověk si může vybrat z celé řady vodních sportů, ale také se může vydat do nedalekého národního parku, aby viděl některé ze zambijských divokých zvířat. Co tedy dělat u nejhlubšího jezera Afriky?

  • Šnorchlování

Asi každého napadne skočit do vod jezera Tanganika a věnovat se některému z fantastických vodních sportů, které se sami nabízí. Jednou z nejlepších aktivit, kterou si může turista vyzkoušet, je šnorchlování.

Přímo u Ndole Bay Lodge se nachází vynikající útes, který je již delší dobu chráněný, který je pro šnorchlování přímo stvořený. Je dobré vydat se tam brzy ráno, protože to je nejlepší doba na pozorování ryb v Tanganice.

Při šnorchlování je vidět mnoho cichlid, kterých se v tomto sladkovodním jezeře vyskytuje asi 200 druhů. Jakmile se potápěč ocitne pod vodou, úplně zapomene, že je ve vnitrozemské zemi.

  • Potápění

Ndole Bay Lodge nabízí také potápění a je to jediné registrované potápěčské zařízení v celé zemi. Ndole Bay Lodge má opravdu všechno. Je to jedinečná zastávka pro objevování jezera Tanganika. Cestovatel si může dokonce vybrat několik balíčků potápění a ubytování, čímž ušetří nějaké peníze. A pokud by to stále nestačilo, nabízejí se také výlety na vodních lyžích, wakeboardu či tubing.

  • Rybaření

Jezero Tanganika je Mekkou pro milovníky sladkovodního rybolovu. Rybářům nabízí jeden z nejlepších sladkovodních rybolovů na světě stejně jako na druhé straně světa, a to na Islandu s hlavním městem Reykjavik. Mezi běžné druhy ryb, které se zde dají ulovit, patří okoun tanganický, jezerní losos, tygrovaná ryba a treska.

  • Odpočinek na pláži

Mezi dobrodružstvími a výlety se určitě najde nějaký čas na odpočinek na hlavní zambijské „pláži“. Přestože se nejedná o pláž u moře, stačí strávit pár chvil na plážích jezera Tanganika a člověk zapomene, že je od nejbližšího moře vzdáleni asi 1 150 kilometrů. Kromě velké pláže u hotelu Ndole Bay Lodge se zde nachází několik dalších malých pláží, včetně pláže Chisanse a dvou bezejmenných místních pláží naproti ostrovu Nsumbu.

plaz-tanganika
Opalování se na pláži dodá dovolené i v takto nezvyklé destinaci ten správný šmrnc.

Proč se vydat do Nsumbu?

Národní park Nsumbu je jedním z nejodlehlejších národních parků Zambie. Nsumbu se rozkládá na severu Zambie na břehu jezera Tanganika a je přístupný pouze přes jezero nebo pěšky. Autem ani autobusem se tam nedá dostat.

Safari plavby lodí jsou úžasným zážitkem a vzhledem k tomu, že mnoho zvířat se k jezeru chodí napít, je to vynikající příležitost k pozorování divoké zvěře. Dají se očekávat stáda slonů, hrochů, krokodýlů a antilop.

Ndole Bay také nabízí několik procházek s průvodcem po národním parku Nsumbu. Zambie je zemí pěšího safari a toto je velkolepý způsob, jak si prohlédnout tento odlehlý a idylický národní park. Je to jedno z nejlepších míst, kde pozorovat slony.

Jaké má Tanganika ryby?

V jezeře Tanganika žije více než 350 druhů ryb, z nichž většina je endemická. Stejně jako jezero Malawi je i jezero Tanganika velmi staré. Kombinace jeho stáří a ekologické izolace vedla k vývoji jedinečných rybích populací.

Vzhledem k tomu, že v těchto pozoruhodných jezerech jsou neustále objevovány nové druhy ryb, je obtížné určit, které z nich má nejvyšší diverzitu, ale přinejmenším se dělí o prvenství v tom, že jsou to dvě největší jezera z hlediska biologické rozmanitosti. Rozmanitost tanganických ryb je úplně úžasná. Některé vaříme a jíme a jiné chováme v akváriích.

Dlouhodobým a důležitým cílem je zachovat účinný a udržitelný systém řízení a ochrany biologické rozmanitosti jezera Tanganika. Vzhledem k tomu, že jezero Tanganika je hranicí pro několik zemí. Úspěch bude záviset na tom, jak dobře budou tyto země spolupracovat.

Jak se dopravit k nejhlubšímu jezeru Afriky?

Plánování cesty k jezeru Tanganika může být trochu skličující, protože neexistuje mnoho informací, které by s plánováním trasy pomohly. To je však první z mnoha znamení, že se jedná o skvělé místo k návštěvě. Nejsou nejlepší místa vždy ta, která se zdají být sotva objevená?

Existuje několik cest, kterými se může člověk k tomuto skvostu dostat:

  • Po silnici z Lusaky

Člověk si může vybrat ze dvou cest. Buď se může vydat po silnici směrem na Mpiku, projet Kasamou a Mporokosem a pak do zátoky Ndole, nebo může jet přes Serenje, Mansu, Mbereshi, na východ směrem na Mporokoso a pak do Ndole Bay.

Jako alternativu může člověk využít člun. To znamená, že pojede stejně jako v první variantě, ale zaparkuje v Mpulungu a rychlým člunem dojede do zátoky Ndole.

Varování: v Zambii se nedá spoléhat na mapy Google.

  • Letecky

K jezeru Tanganika v současné době nelétají žádné pravidelné letecké linky. Národní park Nsumbu však přistávací dráhu má. Pokud si člověk zarezervuje ubytování v Ndole Bay Lodge, mohou mu pomoci zorganizovat let na přistávací plochu Nsumbu.

Kdy se vydat na návštěvu Tanganiky?

Zambie je země, která se vyznačuje obdobími dešťů a sucha, takže je nutné vědět, kdy navštívit určitá místa. Je velice důležité vědět, kdy do těchto oblastí vyrazit, protože v některých měsících jsou některé silnice a cesty neprůjezdné.

Období dešťů v Zambii obvykle trvá od poloviny listopadu do dubna, tomuto období by se měl člověk zcela vyhnout. Cestování v této době rozhodně nestojí za to, že člověk uvízne v blátě v autě a snaží se vyhrabat z obrovské kaluže.

Od května do poloviny srpna je v Zambii technicky vzato „zima„. Rána jsou sice trochu chladná, ale jakmile vysvitne slunce, turisté bez zábran skáčou do tohoto nejhlubšího jezera Afriky.

Mnozí tvrdí, že nejlepší doba pro návštěvu jezera Tanganika je od srpna do poloviny října, protože v tomto období na návštěvníka čeká tropický ráj.

Je to také jedna z nejlepších dob pro návštěvu národního parku Nsumbu, protože v jezeře lze vidět pít slony, kteří hledají vodu. Zároveň je mnohem schůdnější tam jet autem, protože silnice budou suché a v lepším stavu.

Jaké je největší jezero Afriky?

Nejhlubší jezero Afriky je Tanganika, ale největší africké jezero je Viktoriino jezero.

Toto velké africké jezero o rozloze 68 800 km2 se nachází ve východní části střední Afriky a leží ve starobylé pánvi na hranicích tří zemí: Tanzanie, Ugandy a Keni.

nejvetsi-jezero-v-africe
Jak je vidět na obrázku, Viktoriino jezero je přímo magické.

Největší africké jezero leží v mělké prohlubni. Dvěma nejúžasnějšíma atrakcema v povodí Viktoriina jezera jsou národní park Rubondo Island a Ssese Islands, což je velkolepé souostroví tvořené 84 ostrovy.

Viktoriino jezero podporuje prosperující rybolov, zemědělství a také rušný dopravní průmysl. Zemědělská činnost zahrnuje pěstování kávy, kukuřice, čaje a kávy, ať už na úrovni samozásobitelství, nebo na komerční úrovni. Ve Viktoriině jezeře je zaznamenáno 500 druhů ryb.

Prohlídka největšího afrického jezera osloví milovníky přírody a outdoorových aktivit. Je to také příležitost dozvědět se více o místních obyvatelích. Velké jezero má výhodnou polohu k hlavním safari rezervacím v Tanzanii a Ugandě a je ideálním doplňkovým cílem pro lidi, kteří do těchto oblastí cestují za gorilami nebo každoroční migrací pakoňů.

Co navštívitInformaceZajímavosti