Nejhlubší jezero Afriky – Tanganika

Afrika

Jezero Tanganika je nejhlubší jezero Afriky. Zároveň je jedním z nejstarších jezer na světě. Jezero přitahuje návštěvníky svou nepopsatelnou krásou a bohatým ekosystémem. Jak hluboké je nejhlubší jezero Afriky a co u něj lze dělat?


Obsah článku

  • Fakta o nejhlubším jezeře Afriky – kde leží, jak je veliké, hluboké a další zajímavosti
  • Co dělat u nejhlubšího jezera Afriky – jaké aktivity kromě vodních sportů si lze u jezera užít
  • Ryby v Tanganice – jaké ryby žijí v nejhlubším jezeře Afriky
  • Jak se dopravit k nejhlubšímu jezeru Afriky – stojí nesnadná cesta za návštěvu jezera?
  • Kdy se vydat na návštěvu Tanganiky – jaké je nejlepší období pro návštěvu nejhlubšího jezera Afriky?
  • Proč se vydat do Národního parku Nsumbu – co lze vidět v tomto NP a kde leží
  • Největší jezero Afriky – je nejhlubší jezero Afriky zároveň tím největším?

Jezero Tanganika se pyšní úchvatnými přírodními scenériemi, které lákají milovníky přírody z celého světa. Okolní horské hřebeny a zelené lesy poskytují ideální prostředí pro bohatý ekosystém. Jezero Tanganika je také domovem mnoha unikátním druhům ryb, včetně mnoha endemických druhů, které nelze nalézt nikde jinde.

Fakta o nejhlubším jezeře Afriky

Nejhlubší jezero Afriky, Tanganika, leží mezi čtyřmi zeměmi: Tanzanií, Konžskou demokratickou republikou, Burundi a Zambií. Dosahuje maximální hloubky až 1 470 metrů, což ho činí druhým nejhlubším jezerem na světě po Bajkalském jezeře v Rusku.

Tanganika je zároveň nejdelším sladkovodním jezerem na světě a jedním z nejstarších jezer na světě. Vzniklo před více než 10 miliony lety v důsledku tektonických pohybů a geologických procesů. Má asi 677 km a rozkládá se podél Velké africké příkopové propadliny.

Tanganika je se svou hloubkou až 1 470 metrů nejhlubším jezerem Afriky a současně druhým nejhlubším jezerem světa.

Jezero Tanganika je domovem obrovské biodiverzity. Je známé jako biologické bohatství a je jedním z nejdůležitějších centrálních bodů pro výzkum evoluční biologie. Nachází se zde více než 350 druhů ryb, z nichž mnoho je endemických a nenachází se nikde jinde na světě.

Nejhlubší jezero Afriky je také domovem tajných zambijských „pláží“. Jezero bylo domovem mnoha domorodých kmenů a etnických skupin, jako jsou například Bantuové, Twa a Hutuové. Tyto kultury mají hluboké kořeny spojené s jezerem a jeho okolím.

Okolí jezera Tanganika nabízí mnoho turistických atrakcí, včetně národních parků, rezervací divoké zvěře a malebných pláží. Pro milovníky přírody je to ráj pro safari, potápění a pozorování ptáků. Tato část Zambie má opravdu všechno.

Objevitel David Livingstone o jezeře Tanganika v 19. století slavně prohlásil, že je to „oblast nepřekonatelné krásy„. A to platí i o více než 100 let později. Stejnou krásou přírody se může chlubit i Nigérie.

Co dělat u nejhlubšího jezera Afriky?

U jezera Tanganika se toho dá dělat překvapivě hodně. Jak se dá očekávat, člověk si může vybrat z celé řady vodních sportů, také se může vydat do nedalekého národního parku, aby viděl některé ze zambijských divokých zvířat. Co tedy dělat u nejhlubšího jezera Afriky?

Šnorchlování

Asi každého napadne skočit do vod jezera Tanganika a věnovat se některému z fantastických vodních sportů, které se sami nabízí. Jednou z nejlepších aktivit, kterou si může turista vyzkoušet, je šnorchlování.

Přímo u Ndole Bay Lodge se nachází vynikající útes, který je již delší dobu chráněný, který je pro šnorchlování přímo stvořený. Je dobré vydat se tam brzy ráno, protože to je nejlepší doba na pozorování ryb v Tanganice.

Při šnorchlování je vidět mnoho cichlid, kterých se v tomto sladkovodním jezeře vyskytuje asi 200 druhů. Jakmile se potápěč ocitne pod vodou, úplně zapomene, že je ve vnitrozemské zemi.

Potápění

Ndole Bay Lodge nabízí také potápění a je to jediné registrované potápěčské zařízení v celé zemi. Ndole Bay Lodge má opravdu všechno. Je to jedinečná zastávka pro objevování jezera Tanganika. Cestovatel si může dokonce vybrat několik balíčků potápění a ubytování, čímž ušetří nějaké peníze. A pokud by to stále nestačilo, nabízejí se také výlety na vodních lyžích, wakeboardu či tubing.

Rybaření

Jezero Tanganika je Mekkou pro milovníky sladkovodního rybolovu. Rybářům nabízí jeden z nejlepších sladkovodních rybolovů na světě stejně jako na druhé straně světa, a to na Islandu s hlavním městem Reykjavik. Mezi běžné druhy ryb, které se zde dají ulovit, patří okoun tanganický, jezerní losos, tygrovaná ryba a treska.

Odpočinek na pláži

Mezi dobrodružstvími a výlety se určitě najde nějaký čas na odpočinek na hlavní zambijské „pláži“. Přestože se nejedná o pláž u moře, stačí strávit pár chvil na plážích jezera Tanganika a člověk zapomene, že je od nejbližšího moře vzdáleni asi 1 150 kilometrů.

Kromě velké pláže u hotelu Ndole Bay Lodge se zde nachází několik dalších malých pláží, včetně pláže Chisanse a dvou bezejmenných místních pláží naproti ostrovu Nsumbu.

plaz-tanganika
Opalování se na pláži dodá dovolené i v takto nezvyklé destinaci ten správný šmrnc.

Jaké má Tanganika ryby?

V jezeře Tanganika žije více než 350 druhů ryb, z nichž většina je endemická. Stejně jako jezero Malawi je i jezero Tanganika velmi staré. Kombinace jeho stáří a ekologické izolace vedla k vývoji jedinečných rybích populací.

Vzhledem k tomu, že v těchto pozoruhodných jezerech jsou neustále objevovány nové druhy ryb, je obtížné určit, které z nich má nejvyšší diverzitu, ale přinejmenším se dělí o prvenství v tom, že jsou to dvě největší jezera z hlediska biologické rozmanitosti. Rozmanitost tanganických ryb je úplně úžasná. Některé vaříme a jíme a jiné chováme v akváriích.

Dlouhodobým a důležitým cílem je zachovat účinný a udržitelný systém řízení a ochrany biologické rozmanitosti jezera Tanganika. Vzhledem k tomu, že jezero Tanganika je hranicí pro několik zemí. Úspěch bude záviset na tom, jak dobře budou tyto země spolupracovat.

Jak se dopravit k nejhlubšímu jezeru Afriky?

Plánování cesty k jezeru Tanganika může být trochu skličující, protože neexistuje mnoho informací, které by s plánováním trasy pomohly. To je však první z mnoha znamení, že se jedná o skvělé místo k návštěvě. Nejsou nejlepší místa vždy ta, která se zdají být sotva objevená?

Existuje několik cest, kterými se může člověk k tomuto skvostu dostat:

  • Po silnici z Lusaky

Člověk si může vybrat ze dvou cest. Buď se může vydat po silnici směrem na Mpiku, projet Kasamou a Mporokosem a pak do zátoky Ndole, nebo může jet přes Serenje, Mansu, Mbereshi, na východ směrem na Mporokoso a pak do Ndole Bay.

Jako alternativu může člověk využít člun. To znamená, že pojede stejně jako v první variantě, ale zaparkuje v Mpulungu a rychlým člunem dojede do zátoky Ndole.

Varování: v Zambii se nedá spoléhat na mapy Google.

  • Letecky

K jezeru Tanganika v současné době nelétají žádné pravidelné letecké linky. Národní park Nsumbu však přistávací dráhu má. Pokud si člověk zarezervuje ubytování v Ndole Bay Lodge, mohou mu pomoci zorganizovat let na přistávací plochu Nsumbu.

Kdy se vydat na návštěvu Tanganiky?

Zambie je země, která se vyznačuje obdobími dešťů a sucha, takže je nutné vědět, kdy navštívit určitá místa. Je velice důležité vědět, kdy do těchto oblastí vyrazit, protože v některých měsících jsou některé silnice a cesty neprůjezdné.

Období dešťů v Zambii obvykle trvá od poloviny listopadu do dubna, tomuto období by se měl člověk zcela vyhnout. Cestování v této době rozhodně nestojí za to, že člověk uvízne v blátě v autě a snaží se vyhrabat z obrovské kaluže.

Od května do poloviny srpna je v Zambii technicky vzato „zima„. Rána jsou sice trochu chladná, ale jakmile vysvitne slunce, turisté bez zábran skáčou do tohoto nejhlubšího jezera Afriky.

Mnozí tvrdí, že nejlepší doba pro návštěvu jezera Tanganika je od srpna do poloviny října, protože v tomto období na návštěvníka čeká tropický ráj.

Je to také jedna z nejlepších dob pro návštěvu národního parku Nsumbu, protože v jezeře lze vidět pít slony, kteří hledají vodu. Zároveň je mnohem schůdnější tam jet autem, protože silnice budou suché a v lepším stavu.

Proč se vydat do Národního parku Nsumbu?

Národní park Nsumbu je jedním z nejodlehlejších národních parků Zambie. Nsumbu se rozkládá na severu Zambie na břehu jezera Tanganika a je přístupný pouze přes jezero nebo pěšky. Autem ani autobusem se tam nedá dostat.

Tento národní park je domovem rozmanité divoké zvěře, včetně slonů, leopardů, búvolů, antilop a mnoha dalších druhů. Je ideálním místem pro safari a pozorování divoké zvěře.

Safari plavby lodí jsou úžasným zážitkem a vzhledem k tomu, že mnoho zvířat se k jezeru chodí napít, je to vynikající příležitost k pozorování divoké zvěře. Dají se očekávat stáda slonů, hrochů, krokodýlů a antilop.

Ndole Bay také nabízí několik procházek s průvodcem po národním parku Nsumbu. Zambie je zemí pěšího safari a toto je velkolepý způsob, jak si prohlédnout tento odlehlý a idylický národní park. Je to jedno z nejlepších míst, kde pozorovat slony.

Jaké je největší jezero Afriky?

Nejhlubší jezero Afriky je Tanganika, ale největší africké jezero je Viktoriino jezero.

Toto velké africké jezero o rozloze 68 800 km2 se nachází ve východní části střední Afriky a leží ve starobylé pánvi na hranicích tří zemí: Tanzanie, Ugandy a Keni.

nejvetsi-jezero-v-africe
Jak je vidět na obrázku, Viktoriino jezero je přímo magické.

Největší africké jezero leží v mělké prohlubni. Dvěma nejúžasnějšíma atrakcema v povodí Viktoriina jezera jsou národní park Rubondo Island a Ssese Islands, což je velkolepé souostroví tvořené 84 ostrovy.

Viktoriino jezero podporuje prosperující rybolov, zemědělství a také rušný dopravní průmysl. Zemědělská činnost zahrnuje pěstování kávy, kukuřice, čaje a kávy, ať už na úrovni samozásobitelství, nebo na komerční úrovni. Ve Viktoriině jezeře je zaznamenáno 500 druhů ryb.

Prohlídka největšího afrického jezera osloví milovníky přírody a outdoorových aktivit. Je to také příležitost dozvědět se více o místních obyvatelích. Velké jezero má výhodnou polohu k hlavním safari rezervacím v Tanzanii a Ugandě a je ideálním doplňkovým cílem pro lidi, kteří do těchto oblastí cestují za gorilami nebo každoroční migrací pakoňů.

Co navštívitInformaceZajímavosti