Green Mountain Karpacz, Polsko – recenze
Green Mountain Hotel & Apartments je luxusní hotel nacházející se v Karpaczi, v srdci polských Krkonoš. Tento moderní komplex nabízí...
Číst víceMilovníkům Řecka, kteří už mají všechny jeho ostrovy procestované křížem krážem, se nabízí všanc ostrov doslova euroasijský, neboť je ne zcela dobrovolně rozdělen na řeckou a tureckou část. Takový je Kypr. Třetí největší ostrov Středozemního moře, jehož co do velikosti předběhla jen Sicílie se Sardinií. Kypr je rovněž rodná půda Afrodity, bohyně lásky, sexuality, plodnosti a krásy. Kam se vydat na výlet a jaká je dovolená na Kypru?
Traduje se, že se Afrodita na ostrově Kypr vynořila z mořské pěny, čemuž nahrává i řecké slovo aphros (mořská pěna). Pěna byla údajně oplodněna genitáliemi boha nebe Urana, jež mu odřízl a hodil do moře jeho vlastní syn Kronos. Afrodita se měla vynořit u skály Petra Tou Romiou na půl cesty mezi městy Paphos a Limassol. Afrodita zde zanechala odkaz všem slečnám a ženám. Ty, kdož se zde vykoupou, omládnou a zkrásní.
Pokud člověk miluje řeckou historii a pověsti, které se s ní pojí, vhodnou variantou jsou vedle Kypru v Řecku Athény. Nejvýznamnější památkou Athén je Parthenon.
Kypr, jakožto nezávislá republika s jedním milionem a zhruba tři sta tisíci obyvateli si s pevninským i ostrovním Řeckem v ničem nezadá. Fanoušci řecké kultury, architektury, kuchyně i pohostinnosti zde najdou přesně to, co nabízí Zakynthos, Samos, Lesbos i všechna ostatní řecká zákoutí (mezi které patří například i odlehlejší ostrov Skiathos nebo ostrov Naxos). Popravdě však možná i něco navíc.
TIP: Nejlevnější cestovní pojištění lze sjednat přes online kalkulačku na 123ruceni.cz. Kalkulačka vybere a srovná pojišťovny dle ceny a nabídne to nejvýhodnější pojištění zdraví i zájezdu pro jednotlivce i celé rodiny. Zájezdy na Kypr jsou přes letní sezónu velmi oblíbené. Zejména Kypr last minute.
Přidanou hodnotou Kypru je bohatá historie, přičemž do ní nejsou započítány jen staré báje a pověsti, nýbrž minulost veskrze nedávná. Kypr byl od roku 1878 pod správou Velké Británie a v roce 1914 k ní byl oficiálně připojen. Z jejího područí se snažil vymanit referendem v roce 1950. Ovšem osamostatnit se mu povedlo až o deset let později.
Dlouholetá britská nadvláda je důvodem, proč se na ostrově Kypr jezdí po levé straně silnice a také proč je na Kypru velmi rozšířená angličtina. Britové, Rusové a Němci patří k nejpočetnějším národnostem, které sem každoročně zavítají na dovolenou i k investicím do nemovitostí. Ať už na dovolenou jižního Kypru nebo dovolenou severního Kypru. Jaký je v nich rozdíl?
Tím ovšem historie nekončí. Jako velký mezník Kypr vnímá rok 1974, kdy nastal vojenský převrat a započala turecká invaze. Turci si doslova přes noc násilím přivlastnili severní část ostrova poblíž města Famagusta, kterou okupují dodnes. Roku 1983 byl tento státu uznán nezávislým, ovšem jen a pouze Tureckem. Žádný jiný stát nezávislost Severního Kypru neuznává. Natož Kypr sám.
Řečtí obyvatelé severní části ostrova byli onehdé srpnové noci nuceni neprodleně opustit svá obydlí a zanechat vše, tak jak bylo. I dnes po téměř padesáti letech jsou tehdejší budovy ponechány svému osudu, netčené. Tak jak byly opuštěny, tak zůstaly. Kdysi populární letovisko Varoša dnes zeje prázdnotou a působí jako Město duchů.
Severokyperská turecká republika zabírá horní třetinu ostrova a táhne se i skrze hlavní město Kypru Nikósii. Kypřané mu říkají Lefkosia, protože to podle nich více vystihuje charakter města. Město oficiálně protíná hranice a pro vstup na tureckou část Nikósie je potřeba cestovní pas. Stačí pár desítek metrů a člověk se rázem ocitá v diametrálně odlišné zemi.
Nápisy se mění z řečtiny v turečtinu, obchody lákají na orientálnější a padělanější zboží, stánky s rychlým občerstvením vaří kávu v džezvě a klasiku turecké kuchyně kebab, a všude je vidět větší nepořádek a zanedbanější prostředí. Nepřehlédnutelná je bývalá katedrála Saint Sophia, která byla v dobách osmanské říše (16. století) přestavěna na mešitu Selimiye Camii.
Gotické oblouky se vztyčenými minarety přinášejí zajímavý architektonický kontrast. Jinak se mešita ničím neliší od klasického islámského svatostánku. Modlení na tlustých rudých kobercích čelem k posvátnému městu Mekka tu probíhá pětkrát denně, jak islám káže.
Turků na Kypru žije přibližně 18 %, Řeků, 78 %. Zbytek tvoří přistěhovalci, veskrze Britové, nebo ekonomicky slabší národy (Bulhaři, Rumuni, Srbové, Poláci, Češi, Slováci), kteří na Kypr kdysi přijeli na jednu sezónu za prací a už tu zůstali.
Mnoho podnikatelů využívá Kypr jako daňový ráj z důvodu velmi nízké firemní daně pouhých 10 procent. To z ostrova činí nejvýhodnější daňový ráj v EU. S Kyprem je spojeno také mnoho finančních brokerů, kteří jsou z velké většiny regulováni kyperskou společností CySEC s hlavní kanceláří v Nikósii.
Nikósie obecně je velmi živé město s nahuštěnou dopravou a příjemným centrem, kde se snoubí křehká krása pravoslavných kostelíků s nákupní promenádou vybízející k utrácení. Kavárničky lákají k posezení u medového dezertu baklava a ledové kávy frapé s bohatou pěnou, kterou Kypřané a potažmo celý řecký národ tolik milují.
TIP: Kypr je proslulý mimo jiné i velmi teplým až horkým počasím od začátku jara do konce podzimu. Kdo preferuje slunečné počasí a zároveň o něco nižší teploty, může se vydat například do městečka Portofino na severu Itálie.
Oproti turecké části Nikósie, opuštěné Varoše a Famagustě působí letoviska jižního kyperského pobřeží jako výjev z jiné planety. Diskotékové ráje Protaras a Agia Napa se přes den veselí hlavně na proslulých plážích Fig Tree Bay a Nissi Beach, zatímco v noci ožívají v klubech a nikdy nechodí spát. Stejně jako sám Kypr. Dovolená na ostrově se zde tráví plnými doušky.
Rozdivočelá mládež po ulicích popíjí kyperské pivo KEO, hojně skupuje balonky plné rajského plynu pro vyvolání výbuchů smíchu a tančí až do rána, aby mohla přes den u bazénu vyspávat prohýřenou noc.
Možná i proto se mezi Agia Napou a Protarasem rozprostírá nebesky klidný národní park Cavo Greco, jenž je doslova balzámem na duši. Přírodní oáza klidu je jako stvořená k obyčejným i naučným procházkám, neboť na území parku roste velké množství vzácných rostlin a sukulentů, a žije zde mnoho druhů plazů.
Skaliska, která Cavo Grecu dodávají nezaměnitelnou romantickou podobu svádí nejen k nekonečnému fotografování, nýbrž i k rozjímání nad smyslem života i nad lidskou malostí. To je ovšem Kypřanům coby příznivcům ortodoxní církve vlastní. V obyvatelích Kypru je silně zakořeněný cit pro rodinu a sociální vazby.
Rodinné klany drží pospolu a nejen ony, nýbrž i velké skupiny přátel se po večerech často scházejí, aby společně strávili příjemný večer u grilovaného sýru halloumi, který je hrdou kyperskou komoditou, masových špejlí souvlaki namáčených do osvěžujícího jogurtového salátu tzatziki, zapečené mousaky, hummusu nebo křupavého kebabu zabaleného v tortille. A to vše zapíjejí lahodným vínem, ideálně legendární značky Commandaria.
TIP: Cuketa po řecku se sýrem nezní jako lehčí večeře špatně. Proč ji nevyzkoušet a nenaladit se na středozemní vlnu?
Přístavní města jsou ideální na nekonečné procházky po palmovém pobřeží, posezení v tavernách s čerstvou rybou na talíři a nasávání voňavé kyperské atmosféry. Paphos je díky svým četným památkám zapsán na seznamu UNESCO, což dokazují ruiny hrobek, pevnosti a amfiteátry v pafoském archeologickém parku.
Limassol coby druhé největší kyperské město má velmi strategickou polohu, díky níž lze právě odtud pohodlně vycestovat za krásami vnitrozemí a živoucími muflony. Cestou se rozprostírají sáhodlouhé vinice, citrusové plantáže, i dýňová a melounová pole. Samotné město je ideální jak na plážové radovánky, tak na nákupní horečky.
Larnaka je ideální kombinací historie, památek, plážového odpočinku a rušného společenského života. Nespočet barů a taveren, včetně nadnárodních řetězců typu Starbucks nebo KFC, desítky hotelů a malých kamenných kostelíků městu propůjčují různorodý kyperský kolorit.
Nedaleko mezinárodního larnackého letiště se nachází hydrobiotop, slané jezero Larnaka, které je proslulé svými optimálními podmínkami pro migrující ptáky. Zejména plameňáci si zde rádi dávají cestovní pauzu při podzimních přeletech do teplých krajin. Poblíž jezera stojí malá mešita Hala Sultan Tekke, jež je hlavním muslimským poutním místem Kypru.
Larnacké pláže jsou plné černého (sopečného) písku a ačkoli na první zdání působí jako špinavé, není tomu tak. V Larnace je možné se koupat v samém centru města, které je celé lemováno jednou dlouhou velkou pláží. Nedaleko od přístavu leží v hloubce zhruba třiceti metrů vrak nákladní lodi Zenobia, který se během posledních let stal jedním z významných potápěčských cílů.
Potápění na Kypru je plné života, především se zde vyskytují karety obrovské, přemnožení perutýni a mnoho zajímavých podvodních zákoutí a jeskyň zejména v oblasti již zmiňovaného parku Cavo Greco.
Otázka, kam na dovolenou k moři, už má odpověď. Na Kypr! Počasí je přes letní sezónu od dubna do listopadu horké, slunné a stabilní. Stačí zabrousit prstem na mapu ostrova Kypr a vybrat si lokalitu. Jakýmkoli výběrem nikdo neprohloupí.
TIP: Za krásným mořem je možné vyrazit i na Kapverdy. Ostrovy v Atlantickém oceánu nedaleko Afriky.
Publikováno: 26. 12. 2021
© 2024 iCesty.cz. Všechna práva vyhrazena.
Nakódoval leoslang.cz