Montpellier, Francie – dovolená, ubytování, informace

Evropa

Montpellier je díky úchvatné architektuře, nádherným zahradám, blízkým plážím a rušnému nočnímu životu skvělým místem pro poznání Francie. Co vidět v Montpellier?

Montpellier není tak známý jako slavná Paříž, Avignon, Arles nebo Bordeaux. To mu však na kráse nic neubírá a byla by škoda ho nenavštívit.

Montpellier je totiž známý svou krásnou architekturou, která kombinuje historické a moderní styly. Je to také univerzitní město a jeho studentská populace mu dodává živou a energickou atmosféru. Je zde mnoho barů, klubů a hudebních podniků, kde si lze užít noční život.

V neposlední řadě je potřeba zmínit, že Montpellier leží na pobřeží Středozemního moře a je jen kousek od mnoha krásných pláží a přímořských letovisek. Každý tak může strávit den odpočinkem na pláži nebo se věnovat vodním sportům, jako je plavání, plachtění a windsurfing.

Je mnoho dalších důvodů, proč jet na dovolenou do Montpellieru. Jaké jsou v Montpellieru památky? A co ubytování Montpellier?

Kde je Montpellier?

Montpellier je město na jihu Francie v regionu Occitanie. Je prefekturou departementu Hérault a s přibližně 299 000 obyvateli je sedmým největším městem Francie.

Montpellier leží u Středozemního moře na úpatí Montpellierských vrchů, mezi pohořím Cevennes, deltou Rhóny a Pic Saint Loup.

Město Montpellier

Montpellier je po Marseille a Nice třetím největším francouzským městem na pobřeží Středozemního moře. Město Montpellier je známé svou jedinečnou kombinací moderní doby a historie. Je významným akademickým centrem a živým kulturním střediskem.

V Montpellier sídlí několik univerzit, včetně Montpellierské univerzity a Montpellierské obchodní školy. Počet 70 000 studentů tvoří téměř čtvrtinu jeho obyvatel, což je jeden z nejvyšších takových podílů v Evropě.

Prostředí města Montpellier s jednou z největších pěších zón v Evropě, bohatým kulturním životem a středomořským podnebím uchvátí nejednoho cestovatele.

Město Montpellier má jednu z největších pěších zón v Evropě.

Montpellier – stručná historie

Montpellier je město s bohatou historií. Prvními obyvateli oblasti byli Keltové, kteří se v regionu usadili kolem roku 600 př. n. l. Později, v roce 123 př. n. l., do oblasti vtrhli Římané a založili zde přístavní město.

Ve středověku vládla městu hrabata z Toulouse, která zde postavila první městskou katedrálu. V roce 1220 získal Montpellier status svobodného města a mohl si volit vlastní magistrát.

Ve 14. století byl Montpellier významným centrem vzdělanosti a sídlila zde jedna z prvních univerzit v Evropě. Tuto univerzitu založil v roce 1289 aragonský král a přitahovala učence z celé Evropy.

Tuto dobu byl Montpellier také důležitým obchodním centrem a sídlilo zde mnoho obchodníků a kupců. V 16. století se město Montpellier stalo významným centrem protestantské reformace a působili zde někteří z nejvlivnějších protestantských myslitelů tohoto období.

V roce 1622 bylo město obléháno francouzskou armádou a bylo Francouzi dobyto a obsazeno. Následně v roce 1628 město znovu získalo nezávislost, avšak teprve po Francouzské revoluci se skutečně stalo součástí Francie.

Největší zásluhu na historii Montpellieru má zřejmě Ludvík XIV., který jej v 17. století jmenoval hlavním městem provincie. Tím se město dostalo do služeb krále a přilákalo šlechtu, která si zde vybudovala čtvrť plnou nádherných domů.

V průběhu 19. a 20. století Montpellier dále rostl a prosperoval. Dnes je Montpellier významným centrem kultury a obchodu. Nachází se zde řada univerzit, muzeí a dalších kulturních památek.

Montpellier Francie – co vidět

Montpellier Francie je město s mnoha zajímavými památkami a atrakcemi. Zde jsou některé z nejoblíbenějších věcí, které lze v Montpellier vidět.

Place de la Comédie

Jednou z nejoblíbenějších atrakcí Montpellier je náměstí Place de la Comédie. Toto historické náměstí je srdcem města a nachází se zde nejstarší divadla v Evropě – Opera Comédie a Comedie Française.

Náměstí je lemováno kavárnami a restauracemi a je ideálním místem k odpočinku a pozorování okolního světa. Náměstí Place de la Comédie je také skvělým místem pro nákup jedinečných dárků a suvenýrů.

Katedrála Montpellier

Katedrála Saint-Pierre postavená na počátku 13. století a velkolepý Papežský palác ze 14. století jsou oblíbenými turistickými atrakcemi a skvělým způsobem, jak nahlédnout do bohaté historie Montpellier.

Stavba nebyla katedrálou odjakživa, protože původně sloužila jako klášterní kaple, dokud nebyla v polovině 15. století za vlády Františka I. přičleněna k diecézi Maguelone.

Katedrála leckoho možná překvapí, protože je ukrytá mezi hnízdem uliček ve staré čtvrti. Nejvíce upoutá impozantní portál se dvěma sloupy o průměru více než 4,5 metru. Katedrála má nádherná vitrážová okna a překrásnou křížovou chodbu.

Museum Fabre

Jedná se o jedno z největších muzeí umění ve Francii s rozsáhlou sbírkou evropského umění od 15. do 20. století. Obsahuje díla slavných umělců, jako jsou Rubens, Delacroix a Courbet.

L‘ Écusson (Starý Montpellier)

Od promenády de Peyrou na západě až po náměstí Place de la Comédie na východě se Montpellier vyznačuje nepravidelným bludištěm svěžích a stinných ulic. To je ve městě, kde je 300 slunečných dní v roce, velmi praktické.

Většina činžovních domů a domků v této čtvrti je historických, pocházejí z let 1600 a 1700. Mnoho z nich má vnitřní nádvoří.

Nachází se tu také vynikající krytá tržnice Les Halles Castellane. Ulice a náměstí kolem ní jsou v létě zaplaveny stoly restaurací, což dodává centru živou a společenskou atmosféru.

Porte du Peyrou (Vítězný oblouk)

Královský vchod na promenádu de Peyrou byl postaven podle vzoru pařížské Porte Saint-Denis a dokončen v roce 1693. Nápisy a reliéfy na oblouku vyprávějí příběh hlavních událostí vlády Ludvíka XIV.

Je tu například dobytí Namuru z devítileté války s postavou představující Nizozemsko, které se králi klaní.

Prohlédnout si lze také reliéf znázorňující zúžení kanálu Canal des Deux Mers, kolosálního inženýrského projektu, který v roce 1600 spojil Biskajský záliv se Středozemním mořem.

Promenáda de Peyrou začíná Vítězným obloukem.

Jardin des Plantes

V centru Montpellier se nachází rozsáhlá botanická zahrada s nejrůznějšími rostlinami a stromy z celého světa. Tato nádherná zahrada, která existuje již od 16. století, je oázou klidu v rušném městě.

Je domovem nejrůznějších rostlin, stromů a volně žijících živočichů, takže je oblíbeným místem místních obyvatel i turistů.

Zahrada je rozdělena do různých částí a každá z nich nabízí něco jedinečného. Hlavní částí je francouzská zahrada, která je plná pěstěných trávníků a květinových záhonů.

Jsou zde také části věnované středomořským rostlinám a stromům a přírodovědné muzeum. V muzeu se nachází rozsáhlá sbírka zkamenělin a dalších artefaktů, které návštěvníkům umožňují lépe pochopit historii regionu.

ZOO Montpellier

Henri de Lunaret, majitel hotelu Hôtel des Trésoriers, vlastnil také historické panství, na němž se dnes nachází ZOO Montpellier. Toto panství odkázal městu pod podmínkou, že bude sloužit dobročinným účelům.

ZOO Montpellier funguje od roku 1964 a sousedí s přírodní rezervací na členitém břehu řeky Lez. V ZOO je více než 750 zvířat včetně žiraf, bílých nosorožců, gepardů a syrských medvědů hnědých.

Výběhy se nacházejí v šesti různých „biozónách“, které syntetizují biotopy z celého světa. Pro nejmenší návštěvníky je k dispozici vzdělávací farma s ochočenými kozami a ovcemi, které je možné krmit.

Montpellier ubytování

Montpellier ubytování je bohaté a rozmanité. Každý si zde najde to své. Od luxusních hotelů až po malebné penziony. Pro ty, kteří hledají luxusní pobyt, jsou skvělou volbou pětihvězdičkové hotely ve strarém městě.

Staré centrum Montpellieru má velké množství hotelů a extravagantních sídel ze 17. a 18. století. Většina z nich pochází z doby, kdy byl Montpellier hlavním městem Languedoku za vlády Ludvíka XIV. a byly postaveny pro členy jeho dvora a vlády.

Celkem je zde 13 zámků a v turistické kanceláři si lze vyžádat kompletní seznam. K nejvýznamnějším patří Hôtel des Trésoriers de France z 15. století s extravagantní fasádou z roku 1675 a Hôtel de St-Côme, v němž se nachází anatomické divadlo postavené z prostředků věnovaných Françoisem Gigotem de la Peyronie.

I těm, kteří mají omezený rozpočet, nabízí Montpellier spoustu hostelů a levného ubytování. Ty se zpravidla nacházejí v centru města a nabízejí základní ubytování za přijatelnou cenu.

Dobrou volbou pro ubytování v Montpellier je také čtvrť Antigone, která se nachází na druhé straně řeky, s mnoha moderními hotely.

Počasí Montpellier

Montpellier má středomořské klima, které se vyznačuje mírnými zimami a horkými a suchými léty. Počasí v Montpellier je obecně příjemné, s dostatkem slunečního svitu po celý rok.

V letních měsících (červen až září) mohou teploty v Montpellier dosahovat až 30 °C a více a může zde být poměrně vlhko. Je to skvělé období pro užívání si pláží a venkovních aktivit.

V zimních měsících (prosinec až únor) se teploty v Montpellier pohybují od 4 °C do 13 °C a občas zde prší.

Jaro (březen až květen) a podzim (říjen až listopad) jsou nejlepším obdobím pro návštěvu Montpellier, s mírnými teplotami a menším počtem lidí než v letních měsících. Ať už však člověk vyrazí do Montpellieru kdykoliv, neudělá chybu. Počasí Montpellier je ideální k celoroční návštěvě.

Co navštívitDovolenáInformaceZajímavosti