Eger, Maďarsko – lázně, ubytování, zajímavosti, co vidět

Evropa

Říká se, že 90 % turistů v Maďarsku neopouští Budapešť. Což je obrovská škoda, neboť Maďarsko má turistům hodně co nabídnout. Důkazem budiž maličké město Eger, které na návštěvníka dýchne pravou maďarskou dekadentní atmosférou, ochucenou nefalšovanou býčí krví.

Město Eger leží v severním Maďarsku, relativně nedaleko od slovenských hranic. Je to město, kde lidé dýchají vzduch ztěžklý nádhernou vůní z květů lip. Krásně zachovalé barokní město s dlážděnými uličkami a pastelově malovanými domy, nad nimiž se tyčí hrad Eger.

Město Eger je vzdáleno dvě hodiny jízdy vlakem z Budapešti. Lze jej absolvovat jako jednodenní výlet, ovšem půvabné barokní stavby, vinné sklepy a termální prameny si zaslouží přenocování. Pokud se někdo chce vydat do sousedního Slovenska, může objevovat Trenčín.

Eger, Maďarsko

Vlakové nádraží, stejně jako většina veřejných budov v Budapešti, je impozantní a obrovskou stavbou. Dvouapůlhodinová cesta do Egeru je lemována malebným okolím. Velká architektura ustupuje malým předměstím v listnatém okolí a pak svěží zelené krajině s rovnými zemědělskými poli táhnoucími se až k obzoru.

Vlak projíždí krásnými vesničkami s kamennými kostely a co chvíli se na vzdáleném obzoru objevuje elektrárna chrlící kouř z obrovských komínů. Takové je entreé do města Eger, Maďarsko.

Ubytování v Egeru

Ačkoliv je městečko malé rozlohou, nabízí široké spektrum ubytovacích možností. Ubytování v Egeru je možné vybírat v rozsáhlých cenových kategoriích od prostých hostelů pro nenáročné, ubytování v soukromí, až po luxusnější ubikace pro návštěvníky, kteří se rádi nechají na své dovolené hýčkat.

Ubytování v Egeru uspokojí veškerou poptávku po celý rok, pro letní měsíce je však doporučováno zarezervovat si kýžený pokoj s předstihem. I s ohledem na počasí Eger.

Počasí Eger

V Egeru jsou teplá léta, mrazivé a zasněžené zimy a celoročně je částečně zataženo. V průběhu roku se teploty obvykle pohybují od -4 °C do 26 °C. Nejlepší roční období pro návštěvu Egeru za teplého počasí je od začátku června do začátku září.

Počasí Eger je předvídatelné. Teplá sezóna trvá 3,7 měsíce, od 22. května do 14. září, s průměrnou denní teplotou nad 21 °C. Nejteplejším měsícem v roce je červenec. Chladné období trvá 3,2 měsíce, od 22. listopadu do 28. února, s průměrnou denní teplotou pod 6 °C. Nejchladnějším měsícem v roce je leden.

Egerská bazilika

První zastávkou v maďarském Egeru může být egerská bazilika, monolitická stavba viditelná z téměř všech koutů města. Je to úžasné místo plné rodin s dětmi. Fantastickou atmosféru umocňují kostelní varhany. Bazilika má mimořádně vysoké stropy a je celá z kamene a dřeva, takže akustická ozvěna tu náležitě burácí.

V areálu hned vedle baziliky stojí stánky s náramky, přívěsky a dalšími suvenýry spojenými s bazilikou. Jeho byznysem číslo jedna je však zábavná pyrotechnika pro děti, které na ni stojí fronty.

Uličky dlážděné kočičími hlavami umocňují pohádkovou atmosféru města Eger.

Po návštěvě baziliky je příjemným zážitkem procházka úzkými dlážděnými uličkami až na náměstí Dobo Istvan. Toto náměstí je velmi přátelské k rodinám a vyzařuje z něj pocit klidu. Na jedné straně se tyčí minoritský kostel svatého Antonína Paduánského s éterickými freskami a velkolepým skleněným lustrem a na protější straně se nacházejí restaurace.

V malé dlážděné uličce vedoucí z náměstí se k nebi táhne čtyřicetimetrový minaret. Slouží jako připomínka osmanské invaze před staletími, avšak na znamení jasného vzdoru byl zakončen křížem. Je to jeden z posledních pozůstatků devadesátileté osmanské okupace a ve své době by byl ozdobou města. Nyní však opuštěně stojí ve svém okolí a žádná jiná podobná architektura se tu nenachází. Vypadá téměř jako divadelní rekvizita.

Hrad Eger

Poté je turistickou povinností vystoupat na hrad Eger. Vypíná se z centra města a jeho robustní kamenné zdi obklopují pastelové barokní budovy. Výhled z vrcholu je neuvěřitelný, dobře je vidět na okrajová předměstí Egeru, včetně betonových obytných bloků, které vyčnívají do vzduchu s dokonalou sovětskou přesností. Tyto pragmatické stavby neměly smysl pro design ani styl.

Hrad Eger byl postaven v reakci na mongolský vpád a později se stal místem historického obléhání, které zastavilo postup Osmanské říše do západní Evropy. Hrad je z větší části v troskách, avšak hradby jsou stále působivě neporušené a charakterizují Eger. Maďarsko v plné síle.

Jedná se o rozsáhlý areál, v němž se nachází palác, galerie, muzeum a podzemní kobky. Byla tam výstava s rekonstrukcemi modelů od různých odborníků, kteří předvádějí své verze toho, jak mohl hradní komplex vypadat.

Hrad Eger sám o sobě může působit poněkud tuctově a turisticky. Právě zde se v roce 1552 dva tisíce Maďarů posilněných vínem ubránilo více než 60 tisícům útočících Osmanů. Nebojovali jen muži. Bojovaly i ženy z Egeru, které z hradních valů polévaly útočící Turky olejem, polévkou a horkým tukem. Po 38 dnech obléhání Osmané ustoupili a město Eger bylo svobodné.

Skutečnost, že se Turci v roce 1596 vrátili a zvítězili, je ovšem méně slavným okamžikem maďarských dějin, i když 40 metrů vysoký minaret připomíná jejich 91 letou nadvládu.

Posilnit se po dlouhé procházce je možné v nespočtu restaurací a vychutnat si například nokedli (maďarské nudlové knedlíky) s ovčím sýrem a slaninou. Výhled přes náměstí na kostel je příjemným bonusem.

Eger víno v Údolí krásných žen

Jedná se o vinařské údolí vzdálené 30 minut chůze od města, proslulé Egri Bikaverem, robustním červeným vínem známějším spíše pod názvem Býčí krev, které je základem pitného režimu vysokoškolských studentů po celém světě. Jeho název údajně pochází od invazních Osmanů ze 16. století, kteří věřili, že divocí maďarští vojáci získávají sílu pitím vína smíchaného s býčí krví.

Další z legend praví, že „krásné ženy“ byly bohyněmi prehistorického náboženství, podobnými Venuši (bohyni lásky), a za dobrou úrodu vína jim byly přinášeny oběti.

Vinné sklepy jsou vyšňořené terasami a cihlovými nebo dřevěnými fasádami. Jeskyně, které vykopali místní obyvatelé hledající útočiště během turecké okupace Egeru, jsou ideálními vinnými sklípky a poskytují skladovací prostory a odbyt pro místní vinice.

Výhled na panorama Egeru připomíná Prahu.

Ve vinném sklípku vítají návštěvníky nadmíru společenské staré Maďarky. Je nutné sestoupit po strmých schodech do podzemí a usadit se kolem stolu, kde maďarské hostitelky servírují Eger víno. Jejich oblíbeným stylem je nalévání z velké skleněné trubice. Dokonce návštěvníky pobízejí, aby si víno nechali napipetovat přímo do úst.

Na talíři je servírován kouřící maďarský sýr s vlašskými ořechy a červenou cibulí. Ostatně maďarské recepty jsou plné pochutin, z nichž se sbíhají sliny jaksi automaticky.

O zábavu se starají maďarští hudebníci (housle a kontrabas). Atmosféra ve sklípcích bývá tak dobrá, že chuť vína je v jistém smyslu zcela druhořadá. V mžiku se člověk naučí, jak se maďarsky řekne na zdraví (Egeszsegedre!) a pokusy o ovládnutí jazyka v maďarských slovech bývají s postupujícím večerem výrazně odvážnější.

Pokud se přejde k nechvalně proslulé Býčí krvi, vyhlášené červené směsi s bohatou historií, jdou žerty stranou. Eger víno Egri Bikavér, neboli Býčí krev, mělo dodávat uherským vojákům neuvěřitelnou sílu v boji a vylekat Turky, když se k nim blížili uherští vojáci, kterým z vousů kapala krev.

Termály Eger

Eger lázně se řadí mezi jedny z nejatraktivnějších koupališť v celém Maďarsku. Termály Eger se mohou pochlubit 13 bazény a jejich největší devízou je, že leží v přímém centru města. Právě poloha pasuje Eger lázně na oblíbené místo k trávení volného času a relaxaci.

Odpočinkovou atmosféru násobí četné parky se starými majestátními platany, které nezaměnitelně platí ze národní strom Maďarska. Eger lázně disponují léčivou omlazující vodou v bazénu dlážděném oblázky, jacuzzi, vířivkami a nabízejí také romantickou atmosféru v prostředí vodopádů, lastur a vodních lilií.

Termální lázně si lze užít i na jiných místech v Maďarsku, kupříkladu ve městě Ostřihom, které je odděleno od Slovenska pouze řekou Dunaj. Je to ideální příležitost, jak si vychutnat návštěvu dvou zemí během jediného dne.

Komu by se nechtělo až do Maďarska, může vyrazit do Aquaparku Trnava. Termální bazény sice nemá, ovšem má nádherné wellness s několika saunami, vířivkami a odpočinkovou zónou. Milovníci lázní mohou navštívit německé město Amberg, které má aquapark mnoho bazénů s teplou vodou.

Řeka Eger

Název Eger může být poněkud zavádějící, neboť městem neprotéká řeka Eger, nýbrž potok stejného názvu. Řeka Eger může být zaměňována s řekou Ohře, jejíž německé pojmenování je právě Eger. Řeka Ohře pramení v bavorském Německu a protéká Českou republikou skrze Karlovarský kraj, poté se vlévá do Labe.

Co navštívitZajímavosti