Ostřihom, Maďarsko – termály, zajímavosti, ubytování

Evropa

Ostřihom, starobylé hlavní město Maďarska s nedotčeným půvabem. Elegantní a proslulá bazilika, centrum města s mozaikou barevných domů a samozřejmě idylické přírodní prostředí na břehu Dunaje: Ostřihom je jednou z těch nádherných destinací, které jsou neprávem zastíněny leskem Budapešti.

Není se však třeba mezi Ostřihomí a Budapeští rozhodovat, protože železniční a vodní spojení umožňuje snadno překonat 50 km, které je dělí. Lze si vybrat mezi plavbou po Dunaji a kratší cestou maďarským venkovem, která poskytne celý den na návštěvu Ostřihomi před návratem do Budapešti, nebo přejezdem mostu Maria Valeria a vstupem na Slovensko.

Maďarsko považovalo Ostřihom za hlavní město země od 10. do 13. století, měla vliv politický i náboženský. Zelená kopule svatého Adalberta, která dominuje zahradám v centru města, připomíná, že se jedná o kolébku uherského katolicismu a že arcibiskup byl zároveň knížetem-primátorem. Zájemci o náboženskou historii mohou navštívit Primasův palác, v němž sídlí Muzeum křesťanství.

Noční pohled na baziliku Ostřihom je balzámem na romantickou duši.

Ostřihom byla také 150 let okupována Osmanskou říší a pozůstatky tohoto období jsou stále patrné: turecká mešita, a také například kamenná tabule na památku sultána Sulejmana.

Ostřihom město

Půvabné město Ostřihom se nachází v severním Maďarsku a je jedním z nejstarších měst v zemi. Kdysi byla hlavním městem Maďarska a již více než 1 000 let je sídlem primasa (arcibiskupa) Maďarska. Městu dominuje největší klasicistní bazilika Ostřihom v zemi a jeden z největších kostelů v Evropě. Tato památka je naprostým vrcholem a je vidět už z dálky.

Říká se, že hradní vrch sloužil hunskému králi Attilovi jako jeho sídlo. Ostřihom je od Slovenska oddělena pouze řekou Dunaj. Na druhé straně leží slovenské město Štúrovo. Během druhé světové války byl zničen starý dunajský most, který obě země spojoval. Trvalo téměř 60 let, než byl postaven most nový – most Maria-Valeria, otevřený v roce 2001.

Muzeum Bálinta Balassy poskytuje dobrý přehled o historii tohoto třicetitisícového města (spisy, mapy, medaile a umělecká díla), jehož dnešní poklidný vzhled jen stěží odráží jeho bouřlivou minulost. Krásná ve dne i v noci, uklidňující i sugestivní, Ostřihom nenechá nikoho lhostejným.

Bazilika Ostřihom

Ostřihomská bazilika či Ostřihom katedrála Panny Marie a svatého Adalberta – je katedrální kostel římskokatolického arcibiskupství v Ostřihomi-Budapešti. Uvnitř se nachází obrovský oltářní obraz. Jedná se o největší obraz, který byl kdy namalován na plátně.

Bazilika Ostřihom je zároveň největší klasickou bazilikou v Maďarsku. Je 1148 m dlouhá a 48 m široká. Je dobře viditelná z dálky a svou obrovskou zelenou kopulí se tyčí nad městem Ostřihom.

Zámek Ostřihom

Zajímavým svědectvím o vývoji města je ostřihomský zámek. V průběhu staletí byl mnohokrát zničen a pokaždé znovu postaven. Poslední verze pochází z roku 1930 a nachází se v ní stálá expozice věnovaná mnoha událostem, které se zde odehrály.

Výhled zpoza katedrály Ostřihom na Dunaj.

Hrad, notabene zámek Ostřihom, postavený v roce 972, má bohatou historii. Právě zde se narodil první uherský král Štěpán Svatý, který byl v roce 1000 korunován králem. Až do roku 1241 byl sídlem uherských králů a nacházela se zde také jediná mincovna v zemi.

Dunajské ohbí

Z Ostřihomi se vyplatí udělat si výlet ke známému ohybu Dunaje. Krajina je malebně krásná. Zde lze navštívit také dvě města Szentendre a Visegrad. Ve Visegrádu se nachází vyhlídka, z níž se otevírá nádherný výhled na ohbí Dunaje. Malé barokní městečko Szentendre je známé svými řemeslnými výrobky.

Aquapark Ostřihom

Aquapark Ostřihom (Aquasziget Esztergom) nabízí celou řadu služeb po cel rok, lázně, sauny a skluzavky pro ty, kteří chtějí relaxovat. Termální lázně Ostřihom postavené architektem Józsefem Fintou, nabízejí jedinečné možnosti koupání. Hosté mohou relaxovat v lázních, wellness světě, fitness centru a na masážích.

Vodní park nabízí širokou škálu služeb, které zajistí hostům relaxaci – vnitřní i venkovní bazény, tobogány, sauny, lezeckou stěnu, skluzavky, vodopády, jacuzzi a odpočinkovou zónu. V létě je návštěvníkům k dispozici také venkovní pláž s bazénem s vlnobitím, plaveckým a dětským bazénem, skluzavkami, obřím dětským hřištěm a hřištěm na plážový volejbal.

Termální lázně Ostřihom

Lázně Ostřihom, podobně jako ty ve městě Eger, nabízejí také širokou škálu wellness služeb s různými druhy saun, parních lázní, fitness, whirlpoolem a relaxačními zónami. K dispozici je také několik druhů saun. Ve wellness světě je hostům k dispozici ručník a neomezené množství minerální vody. Termální voda nejen oživuje pokožku a díky lithiové složce má blahodárné účinky na fyzické a duševní doplnění sil.

Ostřihom termály

Ostřihom termály nejsou k dispozici pouze na maďarské straně Dunaje. Také slovenská strana má co nabídnout. Relaxační termální vodu s exkluzivním výhledem na ostřihomskou baziliku si lze vychutnat ve slovenských termálních wellness hotelech s wellness zónou po celý rok.

I v zimních měsících má Maďarsko Ostřihom svůj půvab. Zejména ve spojení s trhy Ostřihom.

Ve wellness oáze se třemi termálními bazény, panoramatickou vířivkou s exkluzivním výhledem na ostřihomskou baziliku, saunovým světem (parní, infračervená a finská sauna), solným kabinetem, zvukovými a světelnými terapeutickými sprchami a masážemi návštěvníci načerpají novou energii, která pomůže osvěžit se fyzicky i psychicky a najít dokonalou harmonii každodenního života.

Ostřihom trhy

Stejně jako velká většina evropských měst, také Ostřihom pořádá každoroční vánoční trhy. Pro ty, kteří si ochutnávání svařeného vína a nákupy chtějí spojit i s poznáváním, je ideální procházka po městě s profesionálním místním průvodcem.

Jaký je příběh vánočního stromu? Kdo ho ozdobil jako první na světě? Co kouzelného se může stát během vánočního období? Jaká jsou vánoční kouzla? Jaké místní výrobky musí o Vánocích každý ochutnat? Ostřihom trhy mají své nezaměnitelné kouzlo.

Ubytování Ostřihom

Proč nenavštívit Maďarsko. Ostřihom je populární nejen díky termálním lázním, proto v ní vyrůstají nové a nové možnosti ubytování. Ostřihom nabízí noclehy ve všech cenových kategoriích, nejoblíbenější jsou ta místa, která umožňují vstup do termálních lázní, wellness a do sauny.

Počasí Ostřihom

Maďarsko (Ostřihom) má kontinentální podnebí s horkými léty s nízkou celkovou vlhkostí vzduchu, avšak častými přeháňkami a mrazivými až chladnými zimami se sněhem. Leden je statisticky nejchladnější měsíc s průměrnými denními teplotami 2,8 °C a pouhými 2 hodinami slunečního svitu denně.

Komu počasí Ostřihom připadá chladné a potřebuje se zahřát, měl by vyzkoušet tradiční maďarskou gulášovou polévku.

DovolenáZajímavosti