Rouen, Francie – památky, katedrála, co vidět ve městě i v okolí

Evropa

Starobylé, kouzelné a středověké město Rouen je hlavním městem Normandie a stojí za návštěvu při každé cestě do tohoto regionu. Co v Rouen vidět?

Rouen je vzdálený od moře a často bývá opomíjen ve prospěch známějších míst, jako jsou Mont-Saint-Michel, Saint-Malo a Étretat. Koneckonců neleží na normanském pobřeží ani není nijak zvlášť blízko žádnému jinému zajímavému místu.

I přesto je zde spousta zajímavých míst, která stojí za návštěvu. I pro ty, kteří chtějí prozkoumat přírodu, má Rouen bohatou nabídku.

Okolí je plné malebné přírody a pěkných městeček na břehu řeky, kde je spousta příležitostí k procházkám, cyklistice a jízdě na koni. V regionu se nachází také řada pláží a řada regionálních parků a přírodních rezervací. Co vidět v Rouenu?

Rouen

Rouen je historické francouzské město ležící na řece Seině v severní Normandii. Leží 70 km východně od Le Havre a asi 110 km severozápadně od Paříže. Kdysi bylo hlavním městem normandského vévodství a je proslulé svou architektonickou krásou, neboť v historii bylo domovem mnoha slavných spisovatelů a umělců.

Rouen je město mnoha kontrastů, od starobylých uliček starého města po moderní nákupní čtvrť, od barokní a gotické architektury po současná muzea. Nachází se zde jedna z nejstarších katedrál ve Francii, Katedrála Rouen.

Staré město je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Nachází se zde také působivé množství muzeí, galerií a kulturních památek, včetně Přírodovědného muzea, Muzea výtvarného umění a Národního muzea keramiky.

Rouen je také známý svou gastronomií s množstvím francouzských i mezinárodních restaurací, kaváren a barů. Ve městě se nachází řada tradičních trhů, kde si návštěvníci mohou koupit čerstvé produkty, sýry a další místní pochoutky.

Ve městě je také rušný noční život s celou řadou klubů, hospod a podniků s živou hudbou.

Rouen je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

Čím je Rouen známý?

Rouen je nejznámější jako město, kde byla souzena a popravena Johanka z Arku. Francouzskou hrdinku, která byla v čele francouzských vojsk za stoleté války v boji proti Angličanům a posléze byla upálena za kacířství, všichni jistě znají z hodin dějepisu. 

V průběhu historie bylo město dobře zdokumentováno pro svou báječnou uměleckou scénu, což platí dodnes. Ve 20. století se do města vypravil například Claude Monet a mnoho dalších umělců, kteří se zde inspirovali k malování.

Dnes je Rouen městem převážně „jen“ malířů. Ve městě se například nachází nejvíce klasifikovaných budov ze všech měst ve Francii. Zajímavosti jako katedrála, budovy parlamentu a Grand Horloge jsou chráněny francouzským zákonem.

Město Rouen – historie

Město Rouen leží na břehu Seiny a je známé jako Rotomagus (v latině) a Rodomo (ve franštině), což je místní jazyk, kterým se mluvilo mezi 4. a 8. stoletím n. l. V období mezi římskou érou a středověkem byl Rouen jedním z hlavních center obchodu a strategickým bodem v geografii Francie.

Po vikinských nájezdech do Francie v 9. století se velký vikinský vůdce Rollo stal prvním vůdcem nově založeného normanského státu.

V roce 1150 (na vrcholu prvního období „renesance“ ve Francii) se počet obyvatel města pohyboval kolem 30 000, což z něj činilo jedno z největších měst středověkého světa. K dalším významným středověkým městům této doby patřil Avignon v Provence a krásné město Nimes, nebo Provins.

V následujících staletích popularita města rostla a město rozvinulo známý obchod s textilem, který vyvážel nejrůznější látky do Anglie. Každoročně se také konaly „šampaňské trhy“. Na nich se setkávali obchodníci z celého regionu, obchodovali a prodávali své zboží.

Během následujících staletí se význam Rouenu jen málo zmenšil. A v období renesance (15. století) bylo město čtvrtým největším v zemi po Paříži, Marseille a Lyonu.

V 15. století se Rouen stal místem nechvalně proslulého procesu s Johankou z Arku, která byla v roce 1431 ve městě upálena na hranici. Město bylo také rodištěm spisovatele Francoise Rabelaise a domovem impresionistického malíře Clauda Moneta.

Během druhé světové války byl Rouen tragicky silně poškozen, a tak byla velká část středověké architektury v posledních desetiletích intenzivně restaurována.

Rouen Francie – proč navštívit?

Severní Francie je jedinečná oblast, která se nikde jinde v Evropě nevyskytuje. Středověké město Rouen sice není tak známé jako křídové útesy Etretatu nebo tak působivé jako Mont-Saint-Michel, ale to neznamená, že by mělo být přehlíženo.

Mezi nejlepší důvody, proč Rouen navštívit, patří nekonečné dlážděné uličky, jedna z nejpůsobivějších hodinových věží ve Francii a katedrála v Rouen, která byla kdysi nejvyšší stavbou v Evropě.

V současné době zůstává mnoho ulic Rouenu pěší zónou, takže procházka městem skutečně připomíná návrat v čase. Žádná auta, dlážděné uličky, přístavní oblast a dokonce i starožitnická čtvrť. To si nelze nezamilovat.

Návštěvou města Rouen na jaře se může člověk těšit, že si ho užije bez davů lidí, zatímco letní měsíce zaručí to nejlepší počasí. Zima a mimo sezóna má za následek nižší ceny, zatímco podzim slibuje pěkné podzimní barvy.

Ať už si chce někdo prohlédnout botanické zahrady, mít fotogenické útočiště, odkud může prozkoumat kopce Normandie, nebo si prostě jen chce vyfotit pár městských scenérií, Rouen je neskutečně krásný a nezklame žádného návštěvníka.

Rouen – co vidět

Město Rouen je známé pro své četné historické památky. Je také domovem řady muzeí a galerií. Historické centrum Rouenu je plné lákavých obchodů a restaurací a skvělých trhů. Vzhledem k tomu, že se jedná o univerzitní město, žije se zde také bohatým nočním životem.

Gros Horloge

Rouenský orloj Gros Horloge je monumentální orloj v centru města. Je hlavní turistickou atrakcí a symbolem města.

Gros Horloge byl postaven ve 14. století hodinářem Pierrem de Corbie a je považován za jedny z nejstarších astronomických hodin v Evropě.

Hodiny se skládají z několika složitých mechanických součástí, včetně otáčející se hvězdné mapy, ciferníku fází Měsíce, slunečního ciferníku a kalendářního ciferníku. Gros Horloge jsou v provozu nepřetržitě od svého sestrojení ve 14. století a dodnes se používají jako místní časomíra.

Hodiny jsou také oblíbenou turistickou atrakcí, protože se objevily v několika filmech, včetně filmu Bourneova identita, v němž byly použity jako místo automobilové honičky.

Gros Horloge byly v roce 2005 zapsány na seznam světového dědictví UNESCO a jsou symbolem historie a kultury Rouenu.

Musée des Beaux-Arts de Rouen

Musée des Beaux-Arts de Rouen je úžasné muzeum v srdci francouzského Rouenu. Muzeum se nachází v bývalém královském paláci a je domovem působivé sbírky umění od 14. století až po současnost.

V muzeu se nachází obrovské množství děl, včetně obrazů, soch, prací na papíře a dekorativního umění. Pozoruhodné jsou zejména sbírky francouzských a nizozemských mistrů, jako jsou Rembrandt, Rubens a Van Dyck.

Kromě toho jsou v muzeu k vidění silná díla impresionistického a postimpresionistického hnutí, například díla Moneta, Pissarra a Maneta.

Muzeum se může pochlubit také působivou sbírkou soch. Tato díla sahají od klasických soch až po modernější abstraktní díla. Kromě toho se zde nachází rozsáhlá sbírka dekorativního umění, jako je nábytek, textil a keramika.

Jardin des Plantes de Rouen

Jardin des Plantes je největší zelenou plochou v Rouenu a je plná úžasných rostlin, které si lze prohlédnout po celý rok. Zahrady jsou téměř vždy rozkvetlé, od vistárie na jaře až po růže v letních měsících.

V zimním období můžou návštěvníci vidět rozsáhlé skleníky zahrady, kde se rostlinám daří i v těch nejchladnějších měsících.

Palais de Justice

Hned vedle velké rouenské katedrály se nachází Palais de Justice – soudní budova v Rouenu. Palác byl postaven v 16. století a v průběhu let prošel několika rekonstrukcemi a přístavbami.

Justiční palác je nejdůležitějším soudním dvorem v Rouenu, kde se konají soudní procesy a jednání v občanskoprávních i trestních věcech. Sídlí zde také odvolací soud a Nejvyšší soud Normandie.

Exteriér paláce je krásnou ukázkou francouzské renesanční architektury. Budova je postavena z místního kamene a cihel a její součástí je centrální hodinová věž. Stejně působivý je i interiér s velkou vstupní halou, mramorovými schodišti a zdobenými místnostmi. Soudní síně uvnitř zdobí vyřezávané dřevěné obložení, kamenné sochy a vitráže.

Kostel Saint-Maclou

Impozantní katedrála v Rouen, která se nachází v samém srdci města, není jediným krásným a fascinujícím kostelem ve městě. Za prohlídku stojí i gotická architektura kostela Saint-Maclou.

Kostel Aître Saint-Maclou má také jedinečnou historii. Zatímco místo této církevní stavby sloužilo jako pohřebiště již od starověku, skutečným hřbitovem se toto místo stalo, když během morové epidemie zemřela více než polovina místních obyvatel.

Dnes se v Aître Saint-Maclou nachází spousta morbidních rytin a také mumifikovaná kočka.

Notre-Dame-de-la-Garenne

Notre-Dame-de-la-Garenne je starobylý kostel, který se nachází v malebném prostředí a je skvělým místem pro fotografování. Vyznačuje se krásnými vitrážemi a románskou fasádou.

Marche aux Fleurs

V centru Rouenu se nachází oblíbený květinový trh Marche aux Fleurs. Je to skvělé místo, kde člověk najde místně pěstované květiny a rostliny a také různé suvenýry.

Place du Vieux Marché

Právě na tomto náměstí byla 30. května 1431 upálena zaživa Johanka z Arku, a to uprostřed stoleté války. Místo, jak ho viděla Johanka z Arku, nevypadalo jako dnes. Náměstí bylo menší a jeho prostor zabíraly kostel Saint-Sauveur, kostel Saint-Michel a velká tržnice.

Bylo to také obvyklé místo poprav. Na místě, kde stávala hranici, byl vztyčen velký kříž.

Oblast je dnes známá také díky živému trhu, který se koná každé úterý a sobotu. Prodejci zde prodávají různé regionální speciality, jako jsou sýry, ovoce a zelenina. Návštěvníci zde najdou také místní řemeslné výrobky, šperky a oblečení. Trh je skvělým místem pro nákup suvenýrů a ochutnávku rouenské kultury.

Katedrála v Rouen

Největší zajímavostí města Rouen je bezesporu katedrála Rouen. Katedrálu v Rouen musí navštívit každý, kdo navštíví město. Je dokladem zručnosti a umění středověkých stavitelů a připomínkou bohaté historie Rouenu.

Je jedním z nejlepších příkladů gotické architektury ve Francii. Katedrála v Rouenu, která je místem posledního odpočinku Richarda Lví srdce a mnoha dalších slavných králů a historických postav.

Budova dosahuje výšky 151 metrů a kdysi byla nejvyšší stavbou na světě. Katedrála v Rouen byla postavena ve 13. století. Zvláště působivé je hlavní průčelí se třemi velkými dveřmi a složitými řezbami.

Uvnitř na návštěvníky čeká úchvatná přehlídka světla a barev. Obzvláště ohromující je velké růžové okno v přední části kostela – jeho složitý design je úchvatný.

Během své dlouhé historie se katedrála Rouen stala dějištěm mnoha významných událostí. Byla dějištěm korunovací, královských svateb i pohřbu dvou vévodů. Kromě toho katedrála sloužila jako kulisa pro slavné impresionistické obrazy Clauda Moneta, který toto místo mnohokrát navštívil.

Každý kdo navštíví Rouen, musí vidět katedrálu Rouen.

Počasí Rouen

Rouen má mírné oceánské podnebí s celoročně mírnými teplotami a mírným množstvím srážek. Léta v Rouenu jsou obvykle teplá a slunečná, s průměrnými teplotami kolem 21 °C. Zimy v Rouenu jsou většinou chladné a vlhké, průměrné teploty se pohybují kolem 5 °C.

Srážky v Rouenu jsou poměrně vydatné, ročně zde spadne v průměru 860 mm srážek. V zimních měsících často padá i sníh.

Počasí Rouen je poměrně nepředvídatelné. V létě může město zažít horké a slunečné počasí, v zimě chladné a deštivé počasí a dokonce i občasné sněžení. Proto je dobré být připraven na každou situaci.

Co navštívitDovolenáInformaceZajímavosti