Zakopané, Polsko – zimní i letní dovolená v srdci polských Tater

Evropa

Zakopané, malebné městečko zasazené do úchvatné scenérie polských Tater, je skutečným klenotem pro každého cestovatele. Ať už člověk touží po aktivní dovolené plné výletů, odpočinku v horském prostředí, nebo chce poznávat místní kulturu a gastronomii, Zakopané ho přivítá s otevřenou náručí.

V zimě se Zakopané promění v ráj pro milovníky zimních sportů. Sjezdovky všech úrovní obtížnosti, běžecké tratě vinoucí se zasněženou krajinou a kouzelná atmosféra vánočních trhů lákají návštěvníky z celého světa. V létě zase polské Tatry v Zakopaném nabízejí nespočet turistických tras, od nenáročných procházek až po náročné výstupy na vrcholky hor.

V článku čtenáři naleznou informace, jak se dostat do Zakopaného – Polska a kde se ubytovat, dále dostanou tipy, co vidět v Zakopaném a okolí, a také jak strávit čas v Zakopaném s dětmi.

SHRNUTÍ ČLÁNKU

Zakopané v polských Tatrách nabízí širokou škálu aktivit, od nenáročných procházek po náročné horské túry, vhodné pro všechny věkové kategorie a úrovně zdatnosti.

Zakopané je ideální destinací pro rodiny s dětmi, které ocení zejména zábavní park na Gubałówce, speciální turistické trasy a velký aquapark.

Ubytování v Zakopaném je rozmanité, od luxusních hotelů po útulné horské chaty, a uspokojí každý rozpočet.

Polské Tatry v okolí Zakopaného lákají k objevování přírodních krás, jako je Morskie Oko nebo malebné doliny.

Zakopané nabízí zábavu a relaxaci po celý rok, ať už v podobě lyžování, turistiky nebo termálních lázní.

Kdy jet do Zakopaného

Zakopané je krásné v každém ročním období, nicméně každé z nich nabízí trochu jiný zážitek.

 • Zakopané v létě

Letní měsíce jsou ideální pro turistiku, cyklistiku a objevování přírodních krás polských Tater. Návštěvníci se mohou vydat na nenáročné výlety s dětmi na Gubałówku nebo se vydat na náročnější túry do Doliny Kościeliské či Doliny Chochołowské.

Po dni plném aktivit si mohou odpočinout v některém z termálních aquaparků nebo si vychutnat tradiční polskou kuchyni v místních restauracích. V létě se v Zakopaném koná také mnoho festivalů a kulturních akcí, které oživují atmosféru města.

 • Zakopané v zimě

Zimní měsíce promění Zakopané v zimní ráj. Lyžařská střediska jako Nosal, Szymoszkowa a Polana Szymoszkowa nabízejí skvělé podmínky pro lyžování a snowboarding. Pokud návštěvníci preferují klidnější aktivity, mohou se vydat na výlety po okolí Zakopané na sněžnicích a prozkoumat zasněženou krajinu polských Tater. Vánoční trhy a silvestrovské oslavy dodávají městu kouzelnou atmosféru.

 • Zakopané na jaře a na podzim

Jaro a podzim jsou ideální pro ty, kteří hledají klidnější dovolenou s menším počtem turistů. Příroda se probouzí k životu nebo se naopak barví do podzimních odstínů, což vytváří úchvatné scenérie pro pěší turistiku a cyklistiku. V těchto obdobích lze pořídit ubytování v Zakopaném za nejvýhodnější ceny.

Kde se ubytovat v Zakopaném

Ubytování v Zakopaném je rozmanité a zahrnuje hotely různých kategorií, penziony, apartmány, horské chaty a kempy. V případě cestování s rodinou, apartmány nebo penziony s kuchyňkou a společenskou místností mohou být ideální volbou.

Pro romantický pobyt ve dvou lze zvolit některý z útulných hotelů s výhledem na hory. Milovníci přírody ocení horské chaty, které nabízejí jedinečnou atmosféru a blízkost přírody. A pro ty, kteří hledají cenově dostupné ubytování v Zakopaném, jsou k dispozici kempy v okolí města.

Kam na výlety v Zakopaném a okolí

Zakopané a jeho okolí nabízejí nepřeberné množství aktivit a výletů, které uspokojí každého návštěvníka bez ohledu na věk či zájmy.

1) Gubałówka

Tento snadno dostupný vrchol (1126 m n. m.) je ideální pro rodiny s dětmi a méně zdatné turisty. Na vrchol se návštěvníci dostanou pohodlně lanovkou, která nabízí úchvatné výhledy na okolní hory. Na vrcholu se nachází zábavní park s atrakcemi pro děti, což z něj dělá ideální cíl pro výlety s dětmi v Zakopaném.

Pro dospělé je zde možnost vyzkoušet si paragliding nebo si jen tak vychutnat panoramatický výhled z některé z restaurací či kaváren.

2) Kasprowy Wierch

Tento impozantní vrchol (1987 m n. m.) je nejvyšším bodem v polských Tatrách, kam se lze dostat lanovkou. Z vrcholu se naskýtá dechberoucí výhled na okolní hory. Kasprowy Wierch je také výchozím bodem pro několik náročnějších turistických tras, včetně výstupu na Giewont, který je známý svým ikonickým křížem.

3) Morskie Oko

Největší a nejznámější pleso v polských Tatrách v Zakopané leží v nadmořské výšce 1395 m n. m. a je obklopeno vysokými štíty. Cesta k plesu vede po asfaltové cestě a je dlouhá přibližně 9 km, lze si ji však zkrátit jízdou koňským povozem.

U Morského Oka se nachází horská chata, kde se návštěvníci mohou občerstvit a případně i ubytovat. Vstupné na Morskie oko je zpoplatněno. Aktuálně cena činí 10 polských zlotých na osobu na den.

4) Dolina Kościeliska

Tato malebná dolina je protkána turistickými stezkami, které vedou kolem jeskyní, vodopádů a skalních útvarů. Je ideálním místem pro nenáročnou turistiku a je vhodná i pro rodiny s dětmi. V dolině se nachází několik horských chat, kde se návštěvníci mohou občerstvit.

5) Dolina Chochołowska

Nejdelší a nejširší dolina v polských Tatrách je ideálním místem pro cykloturistiku a procházky. V dolině se nachází několik horských chat, kde se návštěvníci mohou občerstvit a případně i ubytovat. V zimě je dolina oblíbeným cílem běžkařů.

Morskie Oko uchvátí každého svou křišťálovou hladinou a majestátnými štíty v pozadí.

Kam za zábavou a odpočinkem v Zakopaném

Zakopané, malebné město v polských Tatrách, nabízí pestrou paletu aktivit pro celou rodinu. Ať už člověk hledá zábavu pro děti, vzdělávání, nákupy, relaxaci nebo dobrodružství s dinosaury, Zakopané co nabídnout.

1) Aquapark Zakopane

Aquapark Zakopane je největší vodní park v polských Tatrách a nabízí zábavu pro celou rodinu. Nacházejí se zde různé bazény, tobogány, sauny, vířivky a další atrakce. Pro nejmenší návštěvníky je připraven dětský bazén s vodními hřišti a skluzavkami. Aquapark je ideální volbou pro rodinnou zábavu, zejména pokud člověk hledá, co dělat v Zakopaném, když prší.

Za návštěvu stojí také Aquapark v Kudowa Zdrój či Aquapark v Krakówě.

2) Muzeum Tatranského národního parku

Muzeum Tatranského národního parku je skvělým místem pro všechny, kteří se chtějí dozvědět více o přírodě, historii a kultuře polských Tater. Expozice zahrnují geologii, flóru, faunu a historii osídlení Tater. Muzeum také pořádá různé výstavy a vzdělávací programy pro děti i dospělé.

3) Krupówki

Krupówki je hlavní ulice Zakopaného, která je plná obchodů, restaurací, barů a kaváren. Je to ideální místo pro nákupy suvenýrů, tradičních horských výrobků, oblečení a dalších věcí. Na Krupówkách se také nachází mnoho restaurací s tradiční polskou i mezinárodní kuchyní. Večer se ulice promění v živé centrum zábavy s mnoha bary a kluby.

4) Termální lázně

V Zakopaném a okolí se nachází několik wellness center a termálních lázní, které nabízejí relaxaci a odpočinek v horké vodě. Nejznámější jsou Terma Bukovina, Terma Bania a Gorący Potok.

Tyto lázně nabízejí různé bazény s termální vodou, sauny, vířivky, masáže a další wellness procedury. Jsou ideálním místem pro odpočinek po náročném dni stráveném turistikou nebo lyžováním. Opět jsou skvělou možností, co dělat v Zakopaném, když prší.

TIP: Pokud člověk hledá zábavu pro děti a zároveň se chce přenést do fascinujícího světa dinosaurů, pak je skvělou volbou návštěva jednoho z proslulých dinoparků v Polsku. V blízkosti se nachází několik zajímavých možností, jako je například Dinopark Tatry v Białce Tatrzańské nebo Dinozatorland v Zatorze

Co vidět v okolí Zakopaného

Zakopané je ideální výchozí bod pro objevování dalších zajímavých míst v polských Tatrách a okolí. Zde jsou některé tipy na výlety v okolí Zakopaného:

1) Chochołów

Vesnička Chochołów je známá svými tradičními dřevěnými domy, které jsou postaveny v typickém stylu regionu Podhale. Návštěvníci se mohou projít malebnými uličkami a obdivovat lidovou architekturu. V Chochołowě také nacházejí Chochołowskie Termy, které nabízejí relaxaci a zábavu pro celou rodinu.

2) Witów

Witów je další malebná vesnička v okolí Zakopaného, která je známá svými termálními lázněmi Terma Białka. Lázně nabízejí různé bazény s termální vodou, sauny, vířivky a další atrakce. V zimě se Witów mění v lyžařské středisko s několika sjezdovkami a vleky.

3) Bukowina Tatrzańska

Bukowina Tatrzańska je horská obec, která je známá svými termálními lázněmi Terma Bukovina. Lázně nabízejí širokou škálu bazénů s termální vodou, sauny, vířivky a další atrakce. V létě se zde koná Gorolski Święto, tradiční festival s lidovou hudbou, tancem a řemesly.

4) Białka Tatrzańska

Białka Tatrzańska je jedno z největších lyžařských středisek v Polsku. Středisko Kotelnica Białczańska nabízí moderní vleky a sjezdovky pro všechny úrovně lyžařů a snowboardistů. V Białce Tatrzańské také leží termální lázně Terma Bania, které jsou ideálním místem pro relaxaci po dni stráveném na sjezdovce.

5) Nízké Tatry

Pokud má člověk více času, může se vydat i na slovenskou stranu Tater, do Nízkých Tater. Zde může navštívit Demänovskou ledovou jeskyni, jednu z nejkrásnějších jeskyní na Slovensku, nebo si užít vodní radovánky v aquaparku Tatralandia.

Jak se dostat do Zakopaného

Cesta do Zakopaného je snadná a nabízí několik možností, jak se do tohoto horského ráje dostat.

 • Autem: Pokud člověk cestuje z České republiky, nejrychlejší trasa vede přes Ostravu a Krakov. Cesta trvá přibližně 6-7 hodin v závislosti na dopravní situaci. Ve městě je k dispozici několik placených parkovišť, mnoho ubytovacích zařízení však nabízí také vlastní parkoviště pro své hosty.
 • Vlakem/autobusem: Přímé vlakové nebo autobusové spojení z České republiky do Zakopaného neexistuje, lze však využít spojení s přestupem v Krakově. Cesta vlakem trvá přibližně 8-9 hodin, autobusem o něco déle. Jízdenky je možné zakoupit online nebo na nádraží.
 • Letecky: Nejbližší mezinárodní letiště je v Krakově (letiště Jana Pavla II.), odkud jezdí pravidelné autobusové spoje do Zakopaného. Cesta trvá přibližně 2 hodiny. Některé hotely a penziony nabízejí také letištní transfery.
 • Organizovaně: Pokud člověk nechce řešit dopravu a ubytování samostatně, můžete využít služeb cestovních kanceláří, které nabízejí zájezdy do Zakopaného s různými typy ubytování. Tato možnost je vhodná zejména pro ty, kteří preferují pohodlí a bezstarostnou dovolenou.

Do Zakopaného se lze z České republiky dostat pohodlně autem, vlakem, autobusem i letadlem. Bez ohledu na to, jaký způsob dopravy si člověk zvolí, Zakopané mu zaručeně nabídne nezapomenutelný zážitek.

Praktické informace pro návštěvu Zakopaného

Kromě výše zmíněného se jistě budou hodit také informace týkající se polské měny, tamních cen, dopravy a informačních center.

 • Měna: V Zakopaném se platí polským zlotým (PLN). Směnárny a bankomaty jsou snadno dostupné po celém městě. Často se dá platit také platební kartou.
 • Ceny: Zakopané nabízí širokou škálu cenových možností. Ubytování se pohybuje od cenově dostupných hostelů a penzionů až po luxusní hotely. Ceny jídel v restauracích jsou srovnatelné s cenami v České republice. Vstupné na atrakce jako je Morskie Oko nebo termální lázně se pohybuje v řádu desítek zlotých.
 • Doprava ve městě: Zakopané má dobře fungující systém veřejné dopravy, který zahrnuje autobusy a minibusy. Taxi služby jsou také k dispozici. Je zde také možnost půjčit si auto nebo využít organizované výlety po Zakopaném.
 • Turistické informace: Turistické informační centrum se nachází na ulici Krupówki a poskytuje informace o ubytování a atrakcích a dává tipy na výlety v Zakopaném a okolí. Lze si zde také zakoupit mapy a průvodce.

Zakopané je krásné město s bohatou nabídkou aktivit pro všechny zájmy a věkové kategorie. Ať už člověk hledá zábavu pro děti, vzdělávání, nákupy, relaxaci nebo dobrodružství s dinosaury, Zakopané zaručeně nezklame.

Díky snadné dostupnosti, komfortnímu ubytování a široké škále cenových možností je Zakopané ideální destinací pro rodinnou dovolenou i pro individuální cestovatele.