Linz – památky, historie – co vidět v Linci

Evropa
linz

Linz, česky Linec se nachází blízko hranic s Českou republikou a současně je i hlavním městem spolkové země Horní Rakousy. Centrální poloha města skýtá mnoho možností pro jednodenní výlety. Navštívit lze například několik památek, které patří na seznam kulturního dědictví UNESCO. Díky cyklistické stezce vedoucí podél Dunaje a dalším dobře značeným stezkám je Horní Rakousko pravým rájem pro cyklisty.

Ačkoli se Salcburku a Vídni často dostává veškeré pozornosti, Linec je krásné město, které mimořádně vzkvétá. Linec je úchvatné rakouské město s krásnými pastelově zbarvenými budovami a velkolepými kostely. Pod vší tou krásou se skrývá moderní ráz. Po celém Linci je možné najít mnoho skvělých místních butiků, které provozují mladí podnikatelé, dále nové kavárny určené pro mladou a moderní generaci.

A co je nejdůležitější, Linec netrpí přehnaným turismem, který je možné vidět v některých velkých evropských a rakouských městech. Sice se v Linci objevuje více turistů na několika málo hlavních místech v městě, jenže je možné přejít do krásných postranních uliček jen pár kroků vedle, kde je klid a krása historického centra města.

Při cestě mezi Salcburkem a Vídní leží Linec přibližně na půli cesty. Linec je skvělým místem, kde se ubytovat při poznávání Horního Rakouska i pro jednodenní výlety do úchvatné oblasti Solné komory, kam patří například Hallstatt. Při delším pobytu v Horním Rakousku turista může být šokován rozmanitostí a možností jednodenních výletů za historií, přírodou a krásnými městy.

Ubytování v Linci

Historické centrum Lince je naprosto nádherné, a pokud to rozpočet a plány při cestování dovolí, je určitě dobrá volba ubytovat se v centru města. Pak je možné snadno dojít k hlavním atrakcím města i do restaurací.

Ubytování na druhém břehu Lince v Urfahru je zajímavé pro design, tato část města je známá jako špička v oblasti designu a je možné to pocítit prostřednictvím jednoho z mnoha hotelů zaměřených na design.

V případě omezeného rozpočtu je v Linci k dispozici také hostel.

Historie Lince

Odpradávna město těžilo z výhodné polohy na významné říční křižovatce. Prvními obyvateli byli Keltové, kteří pojmenovali své sídliště Lentos. Po Keltech přišli do Lince Římané, kteří zdejší sídliště přestavěli na mohutný opevněný tábor a dali mu jméno Lentia.

Roku 1236 Linec obdržel městská práva. V letech 1489 – 1493 se Linec stal středem Svaté říše Římské. Z významných dat historie města je třeba zmínit rok 1785, kdy bylo v Linci ustanoveno biskupství.

Katedrála Neposkvrněného početí Panny Marie              

Dominantou města je katedrála Neposkvrněného početí Panny Marie, Nový dóm. Katedrála, jež byla dostavěna v roce 1924, je považována za největší stavbu svého druhu v Rakousku. Obdivovat zde lze krásně malovaná okna či bohatě zdobené chrámové prostory, které jsou dobře viditelné z vyvýšené galerie, po níž se lze procházet. Vysoká kostelní věž nabízí nádherný výhled na město i jeho okolí.

Kostel svatého Ignáce (Alter Dom)

Dalším kostelem, který lze ve městě obdivovat, je kostel svatého Ignáce nazývaný též Starý dóm. Jedná se o barokní stavbu z druhé poloviny 17. století. Kostel sousedí s bývalou jezuitskou koleji. Poté, co bylo v roce 1785 založeno linecké biskupství, sloužil kostel až do roku 1909 jako hlavní biskupský chrám.

V interiéru je tradiční barokní výzdoba, zahrnující například sloupy a sochy z růžového mramoru, na níž se podíleli mimo jiné i významní italští umělci.

Linecký zámek (Linzer Schloss)

Zámek, který pochází ze 17. století, nechal postavit Rudolf II. na místě původního hradu, jenž je zmiňován už v listinách z konce 8. století. V okolí zámku se nacházejí pozůstatky opevnění, jež chránilo původní stavbu.

V prostorách zámku dnes sídlí Zámecké muzeum a jsou zde i sbírky Zemského muzea, jež se zabývá kulturní historií města i přírodou a technikou.

Linec se nachází blízko hranic s Českou republikou a současně je i hlavním městem spolkové země Horní Rakousy.
Linec se nachází blízko hranic s Českou republikou a současně je i hlavním městem spolkové země Horní Rakousy.

Zámek představuje kontrast mezi historií a modernou. Jedno z jeho křídel bylo poničeno při rozsáhlém požáru v roce 1800, a tak jej město nechalo nově postavit k příležitosti zvolení Lince za Evropské hlavní město kultury pro rok 2009. Část zámku je dnes postavena ze skla a oceli.

Pöstlingberg

Přímo nad městem se tyčí hora Pöstlingberg, na jejíž vrchol jezdí historická horská dráha Pöstlingberg Bahn. Zde lze navštívit vyhlídkovou plošinu, z níž je vidět celé město jako na dlani, jeskynní dráhu Grottenbahn, která návštěvníky zavede do říše pohádkových trpaslíků, či baziliku Panny Marie Sedmibolestné, jež patří mezi nejvýznamnější poutní místa Horního Rakouska.

Zoologická zahrada

Při cestě na vrchol Pöstlingberg narazíme na lineckou zoologickou zahradu. Jedná se o menší ZOO, zaměřenou na chov ptáků, plazů a kopytníků, která návštěvníky seznamuje mimo jiné i s regionálními zvířaty a rostlinami.

Muzeum umění Lentos (Lentos Kunstmuseum)

Během své návštěvy města bychom určitě neměli vynechat návštěvu Muzea umění Lentos, které je zajímavé uvnitř i zvenku. Budova muzea, které bylo otevřeno v roce 2003, je umístěna na břehu Dunaje a je celá potažena skleněnými “obalem”, jenž v noci barevně svítí a vytváří velmi zajímavou podívanou. V muzeu samotném jsou sbírky moderního umění.

Nejmodernější hudební divadlo Evropy

Město se může pochlubit i zajímavými projekty moderní architektury. Nové hudební divadlo bylo otevřeno v roce 2013. Multifunkční otáčivé hlediště o průměru 32 metrů se může současně pohybovat a naklánět různým způsobem s jednotlivými scénami. Kvůli programu výstavby tohoto nízkoenergetického domu si divadlo získalo přezdívku „zelené divadlo“.

Ars Electronica Center

Zajímavým příkladem moderní architektury je budova Ars Electronica Center, která byla otevřena v roce 2009. Pro návštěvníky je zde připraveno Muzeum budoucnosti s expozicemi věnovanými výzkumu a vývoji.

Dále jsou zde konferenční sály a prostor vhodný pro pořádání akcí pod širým nebem, který nabízí jedinečný výhled na Dunaj. Zajímavý je zejména zevnějšek budovy, který je tvořen tzv. světelnou fasádou. LED osvětlení mění barvy a vytváří i zajímavé obrazce a animace.

Pěkný cestovatelský příspěvek nám poslal Ctibor Čejpa

TIP: Další evropská metropole, která rozhodně stojí za návštěvu je Vídeň, z Prahy je pohodlně dosažitelná rychlíkem Vindobona.

Co navštívitDovolenáZajímavosti