Výlety v Beskydech – kam na hory s dětmi, nejlepší tipy na výlety 2024
Výlet do Beskyd láká návštěvníky z celé České republiky i turisty ze zahraničí. Zalesněné hory s oblými vrcholy, bujná příroda a...
Číst víceJeskyně Moravského krasu jsou nejnavštěvovanější přírodní památka v Česku! Minulý rok se sem vypravilo 336 000 turistů. Čím tolik lákají?
Punkevní jeskyně jsou součástí CHKO Moravský kras. Napojuje se na ně Macocha, nejznámější propast Česka.
Punkevní jeskyně jsou celoročně přístupné a každý rok sem zavítá na dvě stě tisíc turistů. Jsou to nejnavštěvovanější jeskyně u nás a náleží k podzemnímu systému Amatérské jeskyně. Délka zdejších známých podzemních chodeb dosahuje 30 km!
Díky stálé teplotě 7 až 8 ºC se tu v létě příjemně zchladíte a v zimě ohřejete.
První část prohlídky vede suchým podzemím. Dómy jsou vyzdobené krasovými útvary, z nichž byste neměli přehlídnout Jehlu, jejíž špičky byly už dvakrát ukradeny a nahrazeny umělými. Druhý zloděj si odnesl falzifikát.
Pod krasovým útvarem zvaným Anděl je betonové obložení, instalované před asi osmdesáti lety. Lze na něm dobře pozorovat, jak rychle narůstá krápníková hmota, tzv. sintr.
Punkevní jeskyně byly pro badatele nebezpečné kvůli náhlým záplavám. Dnes množství vody reguluje technické zařízení v místě zvaném Sifon.
Uprostřed prohlídky se dostanete na denní světlo – stanete na dně Macochy. Odsud se pokračuje na loďkách po řece Punkvě, jejíž vody jsou díky obsahu vápníku azurově zelené.
Průvodci jdou s dobou. V Masarykově dómu, který tvoří zastávku při plavbě, byl jeden skalní útvar přejmenován z „Medvědí tlapy“ na „Ruka Barta Simpsona“.
Bobří síňka před Masarykovým dómem nese jméno podle někdejších obyvatel. Zde nalezené kostry zvířat dokazují, jak se Punkevní jeskyně v průběhu času změnily. Dnes tu přežijí jen chvostoskoci, drobní průsvitní korýši.
Publikováno: 10. 9. 2021
© 2024 iCesty.cz. Všechna práva vyhrazena.
Nakódoval leoslang.cz