Dijon, Francie – památky, zajímavosti, ubytování

Evropa

Dijon je hlavní město francouzského regionu Bourgogne-Franche-Comté. Má bohaté kulturní dědictví, jedinečnou atmosféru plnou živé hudby a kabaretních představení. Město Dijon je navíc obklopeno svěží přírodou a vinicemi. Co dalšího nabízí Dijon?

Francouzský Dijon je zároveň krásný a neuvěřitelně pohodový. Nabízí únik do míst, kde není mnoho lidí a kde je spousta nádherné architektury, zajímavé historie a vynikající místní kuchyně.

Když se k tomu přidá snadný přístup k mnoha vinicím, které se nacházejí podél Route des Grand Crus (neboli Burgundské vinařské stezky), má návštěvník zajištěné všechny předpoklady pro nádherný výlet.

Historické sídlo kdysi mocného vévodství nabízí mnohem víc než jen hořčici a burgundské víno, i když ochutnávka obojího patří k tomu nejlepšímu, co lze ve francouzském Dijonu podniknout. Následující článek přináší průvodce Dijonem a další zajímavé tipy.

Dijon

Dijon je hlavní město velkého regionu Bourgogne-Franche-Comté ve východní části střední Francie. Leží 315 km jihovýchodně od Paříže a asi 200 km severně od Lyonu.

Město Dijon je nejlepším kulturním cílem této oblasti. Dijon je oficiálně uznaným „Ville d’art et d’histoire“ (město umění a historie). Pyšní se rozsáhlým chráněným územím o rozloze 97 hektarů a je zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Dijon nabízí návštěvníkům centrum města zcela bez vozidel. Hrázděné domy, románské a gotické kostely a soukromá sídla ze 17. a 18. století majestátně podtrhují středověké ulice bývalého hlavního města burgundských vévodů.

Zajímavostí města Dijon jsou soví značky rozmístěné podél malých dlážděných uliček chráněné čtvrti. Ty návštěvníky provedou největšími zajímavostmi města. Z náměstí Place Darcy značky zavedou k původní sově, která sedí na opěře kostela Notre-Dame. Legenda praví, že pokud ji člověk pohladí levou rukou, sova mu splní jeho přání.

Centrum Dijonu je zcela bez vozidel a pěší prozkoumání usnadňuje Soví stezka.

Dijon Francie – stručná historie

Historicky byl Dijon Francie významným centrem již v době římské. Římané zde založili tábor a město Divionum. V 10. století se Dijon stal významným politickým a církevním centrem s vlastním biskupem.

Ve středověku se stal hlavním městem burgundského vévodství. Vrcholu moci a vlivu dosáhlo město Dijon ve 14. a 15. století za vlády burgundských vévodů z rodu Valois.

Další rozvoj Dijonu se datuje do 18. století, kdy byla založena univerzita v Dijonu a obnoveno biskupství. V dalších letech byl Dijon několikrát dobyt a okupován. V roce 1814 protinapoleonskou koalicí, v letech 1870–71 pruskou armádou a od června 1940 až do září 1944 nacistickým Německem.

Dnes je Dijon rušným obchodním centrem. Stále si však zachovává svůj historický půvab se starými normanskými hradbami, dlážděnými ulicemi a mnoha krásnými budovami.

Jeho centrální bulvár je lemován elegantními obchody a restauracemi. Město hostí také významné mezinárodní společnosti a koná se zde mnoho akcí. Stalo se tak významným cílem francouzských i zahraničních návštěvníků.

Proč navštívit město Dijon?

Existuje několik pádných důvodů, proč navštívit Dijon. Zde jsou některé z hlavních atrakcí a zážitků, kvůli kterým stojí za to do Dijonu vyrazit.

Dijon je hlavním městem jídla a vína a je proslulý svými kulinářskými specialitami, mezi něž patří hořčice, šneci, crème de cassis, čokoláda a perník. V centru města se nachází „Cité internationale de la gastronomie et du vin“ (Mezinárodní centrum jídla a vína), které nabízí výstavní plochu o rozloze 1700 m² věnovanou francouzské gastronomii a vínům z celého světa.

Návštěvníci si můžou ve městě Dijon prohlédnout tradiční hořčičárny, seznámit se s procesem výroby hořčice a ochutnat různé druhy hořčice.

Dijon má také fascinující historii a jeho architektura odráží prestižní minulost města. Centrum města je plné středověkých a renesančních budov, půvabných uliček a malebných náměstí, které vytvářejí podmanivou atmosféru.

Dijon se nachází v srdci burgundské vinařské oblasti, která je proslulá svými výjimečnými víny. Z Dijonu se lze vydat na krátký výlet do okolních vinic, navštívit vinařství a vychutnat si ochutnávky vín a poznat bohatou chuť burgundských vín.

Město Dijon se vyznačuje živou a pulzující atmosférou. Jeho centrum, které je vhodné pro pěší, je plné obchodů, butiků, kaváren a trhů a nabízí příjemné zážitky z procházek, nákupů a ochutnávání místních dobrot.

V neposlední řadě je Dijon díky své centrální poloze vhodným výchozím bodem pro poznávání dalších zajímavostí burgundského regionu. Snadno lze navštívit okolní půvabná města a vesnice, jako je Beaune, známé svým vínem a středověkou architekturou, nebo podniknout jednodenní výlety do krásné burgundské přírody.

Dijon průvodce

Při návštěvě Dijonu lze vidět několik významných památek. Tento průvodce Dijonem přináší místa, která stojí za to v Dijonu navštívit:

  • Palác burgundských vévodů (Palais des Ducs et des États de Bourgogne) – tento velkolepý palácový komplex musí v Dijonu navštívit každý. Prohlédnout si působivou architekturu, navštívit muzeum uvnitř a pokochat se panoramatickým výhledem z věže.
  • Kostel Notre-Dame v Dijonu (Église Notre-Dame de Dijon) – gotický kostel je známý svou složitou fasádou a úžasnými vitrážemi. V exteriéru katedrály Notre Dame se také nachází původní dijonská sova, která je inspirací pro maskota novodobé městské Soví stezky.
  • Musée des Beaux-Arts de Dijon -v tomto muzeu umění, které se nachází v paláci burgundských vévodů, je rozsáhlá sbírka obrazů, soch a dekorativního umění z různých období, včetně děl slavných umělců, jako jsou Monet, Renoir a Rodin.
  • Rue de la Liberté – rušná pěší ulice lemovaná obchody, butiky a kavárnami. Je to skvělé místo pro nakupování, stolování a poznávání živé atmosféry Dijonu.
  • Náměstí Svobody – na rozlehlém náměstí, které je srdcem Dijonu, se nachází úchvatná architektura včetně impozantní budovy radnice (Hôtel de Ville). Náměstí je vynikajícím místem pro pozorování lidí a odpočinek v některé z blízkých kaváren.
  • Musée de la Vie Bourguignonne – muzeum představuje artefakty a exponáty související s místní historií, kulturou a tradicemi.
  • Jardin Darcy – kdo bude chtít uniknout ruchu velkoměsta, může si odpočinout v tomto malebném parku. Vychutnat si zeleň, projít se kolem fontány a pokochat se krásným výhledem na město. Půvabná Darcyho zahrada, otevřená od roku 1880, byla první veřejnou zahradou ve městě.
  • Soví stezka (Parcours de la Chouette) – tato pěší stezka s vlastním průvodcem Dijonu provede návštěvníky půvabnými uličkami města a odhalí jeho skryté skvosty. Mapu Soví stezky si lze za pár eur vyzvednout v turistické kanceláři, nebo stačí vyhledat značky ve tvaru sovy na zemi a prozkoumat historická místa a pamětihodnosti Dijonu.
  • Hořčičné mlýny a obchůdky – kdo navštíví Dijon, neměl by si nechat ujít příležitost seznámit se s výrobou slavné dijonské hořčice. Navštívit tradiční hořčičárny a obchody, kde se seznámí s historií, výrobním procesem a ochutná různé druhy hořčice.
  • Tržnice Les Halles – nebylo by to francouzské město bez místního trhu s potravinami. Dijonský trh není výjimkou a sídlí v krásné železné budově z 19. století v centru města, jen kousek od katedrály Notre Dame.

Pěší prohlídka Dijonu umožní objevit mnoho jeho skrytých pokladů, včetně okouzlující architektury, živých ulic a vynikající kulinářské scény.

Dijon je plný nádherné architektury a zajímavé historie.

Univerzita v Dijonu

Univerzita v Dijonu neboli Burgundská univerzita (francouzsky Université de Bourgogne) je multidisciplinární veřejná univerzita, která nabízí širokou škálu akademických programů a možností výzkumu.

Rozkládá se v rozsáhlém kampusu (více než 150 ha) ve východní části Dijonu zvaném Campus Montmuzard, asi 15 minut tramvají od centra města.

Univerzita v Dijonu byla založena v roce 1722 a má dlouhou historii akademické výjimečnosti. V průběhu let se rozšířila a rozvinula v komplexní instituci s rozmanitými obory.

Univerzita nabízí řadu bakalářských, magisterských a doktorských programů v mnoha oborech. Patří mezi ně humanitní a umělecké obory, přírodní vědy, společenské vědy, právo, ekonomie, management, zdravotnictví, technické vědy a další.

Univerzita v Dijonu se aktivně podílí na výzkumných a inovačních aktivitách. Podporuje vědecký výzkum a spolupracuje s národními i mezinárodními institucemi, průmyslovými podniky a organizacemi. Výzkumné iniciativy univerzity pokrývají široké spektrum oblastí a přispívají k pokroku v různých oborech.

Burgundská univerzita nabízí rušný studentský život s různými kluby, organizacemi a akcemi. Studenti se mohou účastnit kulturních, sportovních a rekreačních aktivit, vstupovat do studentských sdružení a věnovat se společenským a intelektuálním aktivitám.

Univerzita v Dijonu se rovněž výrazně zaměřuje na internacionalizaci a podporuje mezinárodní spolupráci a výměny. Uzavírá partnerství s univerzitami a výzkumnými institucemi po celém světě, což umožňuje studentům a vyučujícím zapojit se do akademických výměn, společných výzkumných projektů a studijních programů v zahraničí.

Dijon ubytování

Dijon nabízí celou řadu možností ubytování, které vyhovují všem rozpočtům. Zde jsou některé typy ubytování v Dijonu.

V Dijonu se nachází celá řada hotelů, od cenově výhodných až po luxusní zařízení. Jsou zde mezinárodně uznávané hotelové řetězce, butikové hotely i půvabné rodinné hotely. Centrum města a okolí vlakového nádraží jsou oblíbenými oblastmi pro ubytování, která nabízejí pohodlný přístup k zajímavostem a občanské vybavenosti.

Kdo dává přednost intimnější a domácké atmosféře, může zkusit penziony. Ty často poskytují komfortní pokoje a individuální služby a dávají možnost poznat místní pohostinnost.

V Dijonu je také k dispozici celá řada rekreačních pronájmů, včetně apartmánů, studií a domů. Webové stránky jako Airbnb nabízejí řadu možností ubytování s vlastním stravováním a větším prostorem a vybavením, jako je kuchyň a obývací část.

Hostely jsou cenově dostupnou variantou pro cestovatele s nízkým rozpočtem nebo pro ty, kteří hledají více společenské prostředí. V Dijonu se nachází několik hostelů, které nabízejí ubytování ve společných pokojích nebo v soukromých pokojích se společným sociálním zařízením.

Burgundská univerzita nabízí ubytování pro studenty v rámci svých kampusů nebo studentských kolejí. Vyplatí se informovat se na univerzitním ubytovacím oddělení o dostupnosti a postupu při podávání žádostí.

Při výběru ubytování v Dijonu by měl člověk zvážit faktory jako je poloha, blízkost veřejné dopravy, nabízené vybavení a rozpočet. Doporučuje se rezervovat si ubytování s předstihem, zejména v hlavní sezóně.

Počasí Dijon

V Dijonu panuje mírné kontinentální podnebí, které se vyznačuje teplými léty a chladnými zimami. Zde je přehled ročního počasí v Dijonu.

Jaro v Dijonu je obecně mírné a příjemné. Teploty v tomto období postupně stoupají, v březnu začínají kolem 6 °C a v květnu dosahují až 20 °C. Na jaře také občas prší, proto je dobré mít s sebou lehkou pláštěnku nebo deštník.

Léto v Dijonu je teplé až horké. Průměrné teploty se pohybují od 20 °C do 25 °C, přičemž občasné vlny veder vyhánějí teploty výše. Nejteplejšími měsíci jsou červenec a srpen.

Podzim v Dijonu se vyznačuje mírným a příjemným počasím. Září a říjen stále nabízejí příjemné teploty, které se pohybují v rozmezí od 15 °C do 20 °C. Listopad může být chladnější s průměrem kolem 7 °C.

Zimy v Dijonu jsou chladné, ale ne příliš. Nejchladnějšími měsíci jsou prosinec a leden, kdy se průměrné teploty pohybují od 2 °C do 6 °C. V zimních měsících je běžné sněžení, které dodává krajině města malebný nádech.

Co navštívitDovolenáInformaceJídlo ve světěZajímavosti