Mali – náboženství, hlavní město, zajímavosti

Afrika

Mali je africkou zemí nacházející se v oblasti Sahelu a Sahary. Patří k nejrozvojovějším zemím světa, míra chudoby je zde však stále velmi vysoká a až tři čtvrtiny obyvatel musí vyjít s méně než jedním dolarem na den. V zemi navíc od roku 2012 probíhá občanská válka. Na druhou stranu se však jedná o unikátní zemi s historickými i přírodními památkami. Jaké zajímavosti Mali skrývá?

Mali se nachází v Africe a rozprostírá na ploše 1,2 milionu km², velkou část republiky však zabírá poušť Sahara, trocha úrodné půdy se nachází na jihu země. Žije zde téměř 17 milionů obyvatel, kteří se dělí do několika různých kmenů.

Cestovní pojištění je nezbytností pro každý výjezd za hranice. Pořídit lze již od 7 Kč na den.
Srovnat ceny cestovního pojištění >

Před cestou na Mali se určitě vyplatí zjistit si o zemi co nejvíce informací a informovat o současné bezpečností situaci u českých úřadů. To samé platí i pro ty, kteří plánují dovolenou v Kapském Městě v jižní Africe.

Mali, Afrika – základní informace

Mali je 24. největší zemí na světě, sousedí s Alžírskem, Nigerem, Burkinou Faso, Pobřežím Slonoviny a dalšími. Mali patří mezi islámské země, správa státu je však sekularizovaná.

Jaké jsou základní informace o Mali?

  • hlavní město Mali: Bamako
  • počet obyvatel: 17 milionů
  • rozloha: 1,2 milionů km²
  • úřední jazyk: francouzština
  • státní zřízení: poloprezidentská republika
  • náboženství: 90 % islám, 9 % domorodá náboženství, 1 % křesťané

Mali vzniklo 20. června 1960, když byla vyhlášena nezávislost na Francii. Od té doby však zemi zmítají hospodářské krize či vojenské převraty. Od 90. let se však v zemi zakořeňuje demokracie. 21. března roku 2012 však v zemi proběhl státní převrat vyvolaný armádou, od té doby zde trvá válka.

mali-2
Od roku 2012 trvá v Mali válka, mír se stále nezdá být nablízku.

TIP: V Africe turisté najdou i oblíbený pěší vrchol – horu Kilimandžáro.

Mali – náboženství v Africe, obyvatelstvo

V regionu, kde se Mali nachází, je dominantním náboženstvím Islám, podobně jako třeba v Egyptě. V zemi žije na 90 % muslimů, zbytek tvoří domorodá náboženství a pomálu obyvatel hlásících se k křesťanské víře.

Na portálu 123ručení.cz si vyberete to nejvýhodnější pojištění na míru vaší cestě.
Sjednat si cestovní pojištění online >

Různorodost obyvatelstva žijícího v Mali je vysoká. Pospolu tu žije několik kmenů, náležejících k odlišné etnické příslušnosti. Zajímavé je, že Mali se nemuselo za svou existenci potýkat s boji mezi jednotlivými etniky, jejich soužití zde na rozdíl od jiných států probíhá poměrně klidně. Výjimkou dokonce nejsou ani manželské vazby mezi etniky.

Nejpočetnějším kmenem jsou Bambarové. Jejich jazyk, bambarština, je neoficiálním jazykem země, kterým hovoří velká část Malijců. Oficiálním jazykem je poté francouzština, jelikož Mali bylo dříve francouzskou kolonií. Dále zde žijí také Mandikové, Fulbové, Songhajci nebo arabsky hovořící Maurové.

Všechny tyto kmeny se hlásí k islámskému vyznání, kromě Dogonů, kteří jsou animistickým etnikem žijícím na hranici s Burkinou Faso.

mali-nabozenstvi-afrika
Etnicky různorodé obyvatelstvo na Mali koexistuje v míru i díky společné islámské víře.

TIP: Na luxusní dovolenou k africkým břehům se turisté nejčastěji vydávají na Kapverdy. Kapverdské ostrovy jsou rájem s nádhernými plážemi a honosnými letovisky a restauracemi.

Hlavní město Mali – Bamako

Hlavním městem Mali je Bamako, které je s rozlohou 245 km² také největším městem. Město se rozprostírá na řece Niger a slouží tak jako vlivný říční přístav. V 17. století Bamako bývalo centrem islámské vzdělanosti a obchodu, později však jeho význam klesá.

Bamako je v současnosti domovem pro bez mála 2 miliony Malijců. Je zde soustředěna velká část obchodu a průmyslu celé země, kvete zde hlavně textilní průmysl, zpracovává se tu však také maso nebo kovy.

Turisti mohou v Bamaku navštívit národní park Mali nebo se dozvědět něco o historii města a celé země v místním Národním muzeu. Za zhlédnutí stojí také francouzská koloniální architektura, prezidentský palác. Oblíbenou atrakcí jsou také vodopády Dandan nebo zdejší katedrála či Velká mešita.

Mali zajímavosti – co stojí za návštěvu?

Výhodou návštěvy tohoto západoafrického státu je, že země zatím není přehlcena masivním turismem, jak je tomu v jiných částech světa. Zároveň je však Mali na turisty připraveno a funguje zde tak potřebná infrastruktura, není tak třeba se obávat, že bude cestování do těchto končin nadlidským úkolem.

Timbuktu – hliněná architektura

Cílem mnohých cestovatelů se pak stává město Timbuktu, nazýváno někdy také mystickým městem. Timbuktu je historicky velmi významným městem, fungovalo jako obchodní středisko. Je zde uschováno až 700 000 rukopisů v 60 knihovnách, včetně archaických textů až ze 7. století.

mali-zajimavosti
Hliněná architektura vydržela v Mali po staletí díky stále obnovované omítce.

Velkým lákadlem je hliněná architektura ve městě Timbuktu. Cestovatelé si zde tak mohou prohlédnout proslulé hliněné hrobky a velkolepé stavby, například mešity či jiné historické výstavby. Dominantou města je mešita Sankoré ze seznamu UNESCO.

Město Sikasso

Město Sikasso se svou pevností Tata se dostalo na seznam světového dědictví UNESCO. Určitě tak stojí za návštěvu. Ti, co sem zavítají, si mohou prohlédnout také institut senufské kultury, významné katedrály a mešity.

Duny v Gao

Duny v Gao s názvem La Dune Rose jsou nádhernou podívanou, o kterou by měl stát každý, kdo se do Mali vydává na cestu. Nejkrásnější jsou duny při západu slunce, kdy se zbarvují do červánkových barev a zlatavě září nad řekou Niger.

V této lokalitě lze také pozorovat zdejší faunu na řece Niger. Velkou atrakcí je sledování volně žijících hrochů. Pozorovat africká zvířata je nepřekonatelným zážitkem, mnozí cestovatelé doporučují udělat si cestu na safari Keňa.

Cestování na Mali

Mali je na turismus zvyklá, přesto se vyplatí být při cestách po afrických městech a turistických lokalitách obezřetný. V zemi stále trvá válka a nestabilní politická i občanská situace způsobuje občasné střety či útoky. Je tak vhodné si předem zjistit, na co si dát pozor a do jakých končin raději necestovat.

Ministerstvo zahraničních věcí však varuje před proticizineckými náladami, které se v zemi údajně v posledních letech zvyšují. Podle úřadů hrozí v Mali bezpečnostní riziko a cestovat by se do této muslimské země mělo jen ve výjimečných případech.

Při cestování je vždy potřeba myslet na kvalitní pojištění na dovolenou, u zemí jako je Mali to platí dvojnásob. Cestovní pojištění do zahraničí pokryje případně léčebné výlohy nebo krádeže či ztráty zavazadel.

Co navštívitZajímavosti