SIM karta zdarma – volání i datová s internetem

Magazín
sim-karta

SIM karta je základním prvkem mobilního telefonu a je neodmyslitelně spojena s každodenním životem mnoha lidí. Jak získat nejlevnější SIM kartu? A jak vybrat datovou SIM kartu? A kde získat SIM kartu s internetem zdarma?


Obsah článku

  • Co je SIM karta
  • Datová SIM karta
  • SIM karta s internetem zdarma
  • T-mobile SIM karta zdarma
  • Vodafone SIM karta zdarma
  • O2 SIM karta zdarma
  • eSIM karta
  • Jak vyjmout SIM kartu z telefonu – návod
  • Historie SIM karty – jak vznikla SIM karta

Většina mobilních telefonů využívá k telefonování a posílání textových zpráv kartu SIM. Bez ní se telefon nedokáže připojit k mobilní síti a může fungovat pouze jako internetové zařízení, protože absence karty SIM nebrání telefonu používat Wi-Fi.

Co je SIM karta

SIM (Subscriber Identity Module) karta je malá plastová karta, která se vkládá do mobilních telefonů, tabletů a dalších zařízení, která umožňuje komunikaci s mobilní sítí. SIM karta obsahuje informace o uživateli a jeho zařízení a umožňuje mu přístup k mobilní síti operátora, provádění hovorů, odesílání zpráv a používání datových služeb.

Většinu SIM karet poskytují telefonní společnosti. Každá SIM karta má unikátní identifikační číslo (IMSI – International Mobile Subscriber Identity), které operátor používá k identifikaci uživatele a jeho zařízení v síti. Toto číslo umožňuje síti zjistit, jaké má SIM karta telefonní číslo a jakého operátora člověk používá (T-Mobile, O2, Vodafone atd.).

SIM karty mohou přenášet velké množství dat, například seznam kontaktů a textové zprávy. Pokud si člověk koupí nový telefon a ponechá si starou SIM kartu, pak se tyto kontakty a textové zprávy přenesou do nového telefonu. To je rozhodně užitečná funkce.

V průběhu času se kvůli technickým problémům měnila vnější velikost SIM karty. Rozměry se stále zmenšovaly, aby SIM karta nezabírala tolik místa. Protože ale různé modely telefonů používají různé velikosti SIM karet, tak když si člověk koupí novou SIM kartu, musí si ji z přebytečných plastů vyloupat.

sim-karta-rozmery-6673903
Na tomto obrázku je krásně vidět, jak se dá měnit vnější velikost SIM karty.

Datová SIM karta

Datová SIM karta je v podstatě obyčejná SIM karta, na které si majitel aktivoval pouze datový tarif. To znamená, že ze SIM karty nemůže zákazník volat ani psát zprávy.

Pokud by si to ale člověk rozmyslel a chtěl by ze své datové SIM karty začít volat, nemusí si kupovat novou fyzickou SIM kartu, protože si stačí na tu starou koupit správný tarif, který umožňuje i hovory.

Datová SIM karta má mnoho využití. Asi nejvíce se používá při cestování, aby člověk měl výhodný tarif a mohl si vyhledat potřebné informace. Hojně se datová SIM karta používá například při cestování do Egypta.

Příklady využití, které se netýkají cestování, také existují. Jedná se například o datovou SIM kartu do chytrých hodinek.

Datová SIM karta není obvykle úplně levná záležitost, proto je důležité vybrat nejlevnější datová SIM kartu, která splní naše očekávání. Obvykle se totiž platí každý měsíc, takže díky nejlevnější datová SIM kartě se dají ušetřit opravdu velké peníze. Při koupi je také potřeba myslet na to, že nápis „nejlevnější datová SIM karta“ nemusí být vždy pravdivý.

SIM karta s internetem zdarma

V současné době neexistuje SIM karta s neomezeným a zcela zdarma přístupem k internetu. Nicméně někteří mobilní operátoři nebo poskytovatelé služeb mohou nabízet různé nabídky a balíčky, které zahrnují zdarma nebo levné datové balíčky nebo určitý limit dat v rámci určitého období.

Například někteří operátoři mohou nabízet speciální akční nabídky pro nové zákazníky, které zahrnují určitý počet volných datových GB nebo měsíční paušál pro určité období. Tyto nabídky mohou být spojeny s určitými podmínkami, jako je předplatné na určitou dobu nebo nutnost nákupu určitého zařízení.

Nicméně pořídit si SIM kartu s internetem zdarma nejde. Dá se to pouze při nějakých akcích, nebo jako bonus.

Existují způsoby, jak získat internet do mobilu zdarma. Nejčastěji se jedná o bonusy za dobití kreditu, nebo změny tarifu. Každý operátor má tyto bonusy nastavené jinak a často pravidla mění i v průběhu času.

Další možností, jak získat data zdarma, je vyhlášení akce od operátora. Například T-mobile je hodně známý tím, že pořádá nějaké akce o prázdninách. V létě 2023 zdvojnásobil uživatelům porce dat a o prázdninách 2021 dal zákazníkům dokonce neomezená data.

T-mobile SIM karta zdarma

T-mobile nabízí SIM kartu zdarma, aby si mohl zákazník vyzkoušet, jaké to je. T-mobile tuto SIM karta zdarma nazývá ochutnávkovou kartou.

Poté co člověk poštou dorazí tato T-mobile SIM karta zdarma, dostane na ní předplacených 10 Kč na volání, psaní zpráv a data. Vlastníka této SIM karty stojí jedna minuta hovoru 3,90 Kč a odeslání jedné SMS zprávy 1,90 Kč.

I když je toto nejlevnější sim karta od T-mobilu a na vyzkoušení si spolupráce s tímto operátorem je tato ochutnávková SIM karta opravdu super, tak na dlouhodobé používání se vyplatí koupě SIM karty s lepšími podmínkami.

Vodafone SIM karta zdarma

Stejně jako nejlevnější SIM karta od T-mobilu stojí 0 Kč, tak u Vodafone mají také jednu SIM kartu zdarma.

Vodafone SIM karta zdarma je velice podobná té od T-mobilu. Také zde totiž člověk najde 10 Kč předplaceného tarifu. Na rozdíl od výše popisované SIM karty stojí minutový hovor z této Vodafone SIM karty zdarma pouze 2 Kč a SMS zprávu zákazník odešle již za 1,5 Kč.

Obrovská nevýhoda této karty je, že zákazník na ni poté musí dobít minimální částku 200 Kč.

O2 SIM karta zdarma

Podobně jako Vodafone či T-mobile i O2 nabízí SIM kartu zdarma. Na rozdíl od výše zmíněných SIM karet zdarma nemá tato O2 SIM karta zdarma předplacený tarif. Sice se oproti ostatním SIM kartám zdarma jedná pouze o částku deseti korun, ale stále je to nevýhoda, protože člověk musí hned dobít nějakou sumu ze své peněženky, takže si vlastně ani jednou nezavolá zadarmo.

O2 SIM karta zdarma má také své výhody, jednou z nich je například, že při prvním dobití získá zákazník bonusový kredit 100 Kč a 5 GB dat.

Při objednávce SIM karty zdarma musí dát člověk souhlas k využití svých osobních dat k marketingovým účelům.

eSIM jako SIM karta budoucnosti

Kam bude SIM karta v budoucnu směřovat? Soudě podle trendu, bude pravděpodobně velká jako zrnko prachu. To by znamenalo, že by ji člověk v ruce ani neucítil a to by bylo hrozné a nepraktické.

Proto je možné, že příští verzi SIM karty pravděpodobně nebude možné držet v ruce kvůli tomu, že bude zcela virtuální.

Jedním ze zajímavých aspektů této nové třídy virtuálních SIM karet je to, že účastníci mohou snadno měnit operátora, aniž by museli vyměňovat fyzickou SIM kartu. Vzhledem k tomu by virtuální SIM karty byly řešením, pokud jde o potíže, které v průběhu let přišly se změnou telefonu. Dokonce je možné si z pohodlí domova pořídit přes aplikaci i eSIM zahraničního operátora, například výhodnou nabídku eSIM přes aplikaci od polského Orange.

Navzdory svým vymoženostem však mají eSIM i své odpůrce. Jedním z potenciálních rizik, na které je upozorňováno v souvislosti s těmito SIM kartami, je bezpečnost. Otázka bezpečnosti se v dnešním světě řeší neustále, protože hackerské útoky jsou stále častější. V budoucnosti by se tedy musela k virtuálním SIM kartám vybudovat lepší kybernetická ochrana.

Je pravděpodobné, že s dalším vývojem eSIM se bude pokračovat a časem se fyzická karta stane zastaralou. Svým způsobem je překvapivé, že SIM karta je v tomto bodě digitalizace teprve nyní. Jako produkt devadesátých let minulého století je úžasné uvažovat o vývoji SIM karty, zejména ve srovnání s tím, jak rychle se ostatní technologie té doby měnily.

TIP: Pokud má člověk rád inovativní věci, měl by se podívat na Revolut kartu, která nabízí spoustu možností.

Účel SIM karty jako článku, který spojuje data z telefonu účastníka s jeho sítí, byl vždy jasný – bude však zajímavé sledovat, jak se tento účel a SIM karta samotná budou vyvíjet další desetiletí.

Jak vyjmout SIM kartu z telefonu?

Na závěr přinášíme praktický tip, který se bude hodit při zprovozňování nového telefonu, protože i když je starý telefon už pomalý, nebo rozbitý, ve většině případů je SIM karta stále v pořádku.

SIM karty se liší velikostí, ale všechny fungují stejně. Jsou navrženy tak, aby je bylo možné snadno přenášet mezi telefony. Většina telefonů je dodávána s malým nástrojem pro vyjmutí karty SIM, který vypadá jako malý špendlík, ale pokud člověk tuto součástku ztratil, může použít malou kancelářskou sponku, nebo třeba náušnici.

Vyndat SIM kartu z telefonu není nic složitého. Po naleznutí přihrádky na boku telefonu, se vloží do otvoru nástroj nebo sponka a přihrádka se snadno otevře. Poté se musí SIM karta opatrně vyndat, aby se nepoškodila.

Historie SIM karty

SIM karty byly zavedeny již v roce 1991 a první SIM karta měla velikost kreditní karty. Od té doby proběhlo několik úprav, kdy se SIM karty stále zmenšovaly.

Tento vývoj úzce souvisí s historií mobilní sítě GSM (Global System of Mobile Communications). Systém GSM byl vyvinut k popisu protokolů pro mobilní sítě druhé generace a dnes je výchozím celosvětovým standardem pro mobilní komunikaci.

Karty SIM jsou důležitou součástí sítí GSM, protože uchovávají informace o uživateli potřebné k ověření jeho totožnosti. V konečném důsledku to umožňuje jak připojení telefonu k síti GSM, tak sledování využití telefonu (konkrétně minut, textových zpráv, využití dat atd.) v sítích GSM, což operátorům poskytuje informace, na jejichž základě mohou zaslat přesné vyúčtování za telefon za určité období.

GSM je standardní síť v Evropě, Asii, Africe a na většině dalších míst. Zajímavé je, že kromě GSM mají Spojené státy další síť zvanou CDMA (Code Division Multiple Access), kterou používají operátoři jako Verizon a Sprint.

Ať už jde o připojení telefonu k jedné nebo druhé síti, karty SIM jsou v podstatě mozkem zařízení.