Mariánské Lázně: Skvost českých lázeňských měst
V srdci Západočeského lázeňského trojúhelníku leží Mariánské Lázně, město, které svou elegancí a atmosférou láká návštěvníky...
Číst víceSpeleologie je pěkně nebezpečná práce – nebo alespoň tak to vidí většina lidí. Zatopené podzemí, klaustrofobie, temnota… Je to tak doopravdy? Tři otázky pro Libora Havlíčka…
Libor Havlíček pochází z Blanska, které je často označováno za „bránu do Moravského krasu“. Pracuje jako geodet a věnuje se speleologii. „Někteří odvážní nadšenci tvrdí, že doposud nebyla objevena ani polovina toho, co zdejší podzemí skrývá,“ říká, „já radši netvrdím nic, aby mě někdo nechytal za slovo a já se pak nemusel chytat za hlavu.“
Návštěva Moravského krasu se bezpochyby řadí mezi nejoblíbenější výlety v okolí Brna. Jakých objevů se v Moravském krasu ještě můžeme dočkat?
Co obnáší práce speleologa a jak se k tomu člověk dostane?
Jeskyňáři chtějí něco objevit, dostat se v podzemí dál, do dříve nedosažených míst. V praxi to spočívá v tahání kýblů s blátem, kopání, čerpání sifonů apod.
V Česku existuje několik speleologických skupin, do kterých se můžete přihlásit. Neprobíhají nábory, nadšenci ochotní přispět rukou k dílu se objeví vždycky sami a bez nadšení by to stejně ani nešlo.
Je speleologie nebezpečný koníček? Míváte strach?
Neřekl bych přímo nebezpečný, člověk nesmí jeskyni podcenit. K nehodám ale dochází, často při nenadálých záplavách. Lhal bych, kdybych tvrdil, že nikdy nemám strach.
Hned na první výpravě mě kluci vzali do Bludiště Milana Šlechty, pojmenovaného na počest amatérského speleologa, který ve zdejším podzemí zahynul právě při povodni. Měli jsme za sebou asi půlhodinku motání, když kolega prohlásil, že jsme se ztratili. Dodnes nevím, jestli to myslel vážně, nebo to byl nějaký fórek pro nováčka.
Jinak když máme strach, na uklidnění nervů hromadně zpíváme naši oblíbenou jeskynní píseň: Proč musím zemřít zrovna dnes.
Jakých objevů se ještě můžeme dočkat v Punkevních jeskyních a okolí a plánují se další chodby zpřístupnit?
Moravský kras toho určitě ukrývá hodně, já si netroufám předložit konkrétní představu. Velkým snem místních speleologů je objevit soutok Bílé vody a Sloupského potoka nebo předpokládanou spojnici Punkevek a Kateřinské jeskyně.
Se zpřístupněním se ale nepočítá kvůli obtížné dostupnosti. Třeba z Punkevek vidí návštěvníci asi třetinu, zato tu turisticky nejvděčnější. Ostatní prostory jsou významné z geologického hlediska, třeba hloubkou, ale krápníkové výzdoby tu moc není. Tady si turista může být jistý, že za peníze za vstupenku dostal maximum.
Publikováno: 29. 5. 2022
© 2024 iCesty.cz. Všechna práva vyhrazena.
Nakódoval leoslang.cz