Pojištění auta do zahraničí – krátkodobé, havarijní, připojištění na cesty

Magazín
pojisteni-auta-do-zahranici

Dovolená vlastním autem s sebou přináší řadu výhod, proto není divu, že ji řada lidí upřednostňuje před leteckými zájezdy. Ještě před přejezdem hranic České republiky je však potřeba vědět, jak v zahraničí funguje autopojištění, tedy povinné ručení a havarijní pojištění. Je nutné sjednávat speciální pojistku, nebo stačí pojištění platné v ČR?

Příští dovolená je naplánovaná, zbývá tedy už jen sbalit a vyřešit pár organizačních záležitostí. Mezi ty patří i příprava automobilu na více či méně dlouhou cestu, což může obnášet mimo jiné i sjednání nového autopojištění. Veškeré informace týkající se pojištění auta i výhodný způsob, jak pojistku sjednat, nabízí portál 123ruceni.cz.

Jaké pojištění je nutné sjednat před cestou do ciziny?

Zjednodušeně řečeno není bezpodmínečně nutné sjednávat žádné pojištění, pokud se člověk chystá na dovolenou po Evropě, respektive členských státech EU a dalších vybraných zemích. Zde totiž platí povinné ručení sjednané v České republice.

Určitě je vhodné předem zjistit, jaké služby aktuální povinné ručení přesně zahrnuje. V případě potřeby si lze sjednat různá připojištění, jako jsou například rozšířené asistenční služby.

Za zvážení může stát sjednání havarijního pojištění. Lze si jej zařídit pouze na určitou dobu, jestliže člověk nechce klasické havarijní pojištění platné dlouhodobě. Není to však povinnost a dá se obejít i bez něj.

Na co se povinné ručení vztahuje? Proč si jej sjednávat právě před cestou do zahraničí? Důvodem může být například návštěva míst, kde je větší riziko krádeže či poškození vozidla, než je tomu za běžných okolností.

Havarijní pojištění do zahraničí

Za účelem dovolené si mnoho lidí sjednává krátkodobé havarijní pojištění, které se od běžné varianty liší pouze délkou svého trvání. Zahrnuje tedy stejná rizika a služby, jako kdyby si jej řidič sjednával na dobu neurčitou.

Nejlevnější havarijní pojištění pomůže vyhledat kalkulačka autopojištění, pomocí níž si lze pojistku rovnou vyřídit z pohodlí domova.

Na co se vztahuje havarijní pojištění:

  • vandalismus
  • odcizení
  • střet se zvěří
  • živly

Některé varianty havarijního pojištění nabízejí také další služby a kryjí některá další rizika, která si lze případně připojistit i samostatně. Jedná se především o:

  • krádež zavazadel
  • náhradní vozidlo
  • pojištění skel
  • úrazové pojištění
  • rozšířené asistenční služby

Pokud již řidič havarijní pojištění má a zároveň neplánuje vyjet mimo EU, žádné další si sjednávat nemusí. Stejně jako povinné ručení bude platit po celém území EU a dalších vybraných států. Územní platnost je vždy možné ověřit v pojistných podmínkách.

Před cestou je rovněž vhodné zkontrolovat, zda je v zahraničí v případě potřeby možné využít asistenčních služeb, které jsou součástí havarijního pojištění. Některé varianty nejlevnějšího havarijního pojištění zahrnují pouze asistenci v ČR a pro zahraniční cesty je nutné sjednat připojištění.

K povinnému ručení totiž bývají nabízeny jen základní asistenční služby v zahraničí, které nemusí být ve všech případech dostačující.

Srovnávač povinného ručení a havarijního pojištění

Pro výpočet povinného ručení slouží online kalkulačka neboli srovnávač povinného ručení. Stejně tak jsou na různých nezávislých portálech k dispozici kalkulačky pro výpočet a srovnání havarijního pojištění.

Ceny povinného ručení i havarijního pojištění se liší v závislosti na mnoha faktorech, proto nelze poskytnout jednotný ceník. Srovnávač povinného ručení a havarijního pojištění však poskytne přesný výpočet s ohledem na parametry vozidla a další důležité okolnosti.

V mnoha kalkulačkách lze také vypočítat ceny krátkodobého havarijního pojištění a následně je porovnat. Díky tomu je hned jasné, které pojištění se vyplatí nejvíce, aniž by bylo nutné obcházet pobočky pojišťoven.

Cesta autem mimo Evropskou unii

Samozřejmě může nastat také situace, kdy je nutné vlastním autem vyrazit za hranice Evropské unie. Státy, ve kterých pojištění platí, jsou vypsané v pojistných podmínkách (u povinného ručení i havarijního pojištění). Pokud řidič zjistí, že v dané zemi pojistka není platná, musí si zařídit tzv. hraniční pojištění.

Hraniční pojištění je krátkodobé pojištění do zahraničí, jehož výhradním prodejcem je pojišťovna Kooperativa. Seznam míst, na kterých lze toto speciální povinné ručení sjednat, je k nalezení na webových stránkách České kanceláře pojistitelů.

Zároveň je nutné zjistit, zda nebude nutné zařídit mezinárodní řidičský průkaz. O ten je případně možné zažádat na úřadě obce s rozšířenou působností. Doklad bývá vydán na počkání a platí se za něj symbolický správní poplatek.