S karavanem na dovolenou – na co myslet, pojištění

Magazín

Dovolená v karavanu není pro každého, nicméně většina lidí si přijde na své. Někteří již nejezdí na dovolenou jinak, než s karavanem. Takové dovolené přináší značné výhody, nicméně člověk musí myslet předem na spoustu věcí. Co je důležité zařídit před odjezdem a na co pamatovat po dobu dovolené?

Pro některé je karavan životní styl, pro někoho nepředstavitelná dovolená. S karavanem se dá strávit ale krásná dovolená v páru i s celou rodinou. Výhodou vlastnictví vybaveného karavanu je to, že na dovolenou lze vyrazit během chvilky bez nutnosti složitého zařizování hotelů a dopravy. Stačí jen sbalit kufry, zaháknout karavan za auto a může se jet.

Často si lidé myslí, že dovolená v karavanu se omezuje jen na blízké oblasti v okolí. Nicméně vůbec tomu tak nemusí být. S karavanem lze vyrazit nejen na dovolenou po ČR, ale i k moři nebo do hor. Stačí vybrat jen vhodné místo k parkování, ideálně kemp, který je přizpůsobený karavanům.

Přípravy na dovolenou

První fází příprav na dovolenou s karavanem je výběr lokality a termínu, ostatně jako u každé dovolené. Dále je důležité vybavit karavan, pokud nezůstává přes celý rok vybaven v garáži. Lidé, kteří jezdí na dovolenou v karavanu často, už nechávají svůj obytný vůz vybavený přes celý rok, aby tím mohli uspíšit odjezd.

Během balení je důležité myslet opravdu na všechno. V první řadě se musí myslet na všechny účastníky dovolené a nezapomenout jim všem přibalit doklady. Dále je nutno myslet na automobil a zařídit dálniční známku, pojištění, lékárničku do auta a všechny doklady. Zároveň nestačí pouze povinné ručení auta, nicméně předem se musí zřídit i pojištění obytného vozu – toto pojištění se nerovná pojištění vozíku.

V neposlední řadě je potřeba promyslet a zařídit samotnou cestu. Naplánovat trasu, zastávky pro odpočinek či tankování a ubytování. Člověk si musí předem zjistit, jaké je v cílové destinaci parkování a jaké kempy se zde nachází. Pokud nechce do kempu, tak je dobré zjistit, zda může parkovat i ve volné přírodě, či ne.

V závislosti na tom, kudy povede cesta, je dobré spočítat si prostorovou náročnost. Je dobré vědět, jaké rozměry má váš karavan, váš vůz – rozměry Škody Octavie budou vždy jiné než například rozměry Subaru XV, a jaké budou celkové rozměry i hmotnost kompletního setu včetně auta a karavanu.

Kde zaparkovat a přespat?

Parkovat se rozhodně nedá všude. Pokud se někdo rozhodne zaparkovat mimo místa k tomu určené, například jen tak do přírody, musí si předem zjistit, zda je to dovoleno v dané zemi. Navíc se musí vždy ujistit, že nestojí na soukromém pozemku. Nicméně existuje aplikace bez Kempu, která ukazuje soukromé pozemky v Česku, na kterých lze legálně parkovat.

Jaké jsou možnosti parkování s karavanem?

  • Kempy – nutno vyhledávat kempy, které jsou na karavany přizpůsobené
  • Stopover – oddělené místo v kempu pro krátkodobé stání
  • Karavanové stání, tzv. Stellplatz – místa mimo kemp zařízená vždy pro obytné vozy a často i pro karavany
  • Příroda – nutno ověřit, zda je legální na daném místě parkovat

Pro příznivce zahraničních dovolených s karavanem existuje aplikace Park4night, která odhaluje tisíce míst pro parkování po celém světě. Podobná služba Campeguru.com nabízí omezený výběr nejlepších kempů v Evropě.

Kempy se speciálním vybaveím pro obytné vozy jsou jistotou při shánění místa k zaparkování.

Před cestou

Před cestou je dobré znovu zkontrolovat, zda je vše sbalené a zda je vše v karavanu dobře umístěné. Jedná se hlavně o správné rozmístění váhy tak, aby při prudkém brždění nebo zatáčení nenadělaly kufry v karavanu paseku. Důležité je nezatěžovat jednu stranu a těžší věci umístit dopředu k tažnému zařízení.

Zároveň během cestování je dobré nevozit plnou nádrž vody, která by mohla navyšovat hmotnost, stejně jako odpadní nádrž a kazeta na WC. V karavanu se také musí uzavřít a zamknout všechny skříňky, dveře a okna. Během cesty je dobré také odpojit vodu a plyn.

Co se týče zavazadel, tak je lze umístit do kufru auta, ale nejlepší je je schovat do zavřených skříněk v karavanu. Nicméně musí se oddělit důležité doklady, které budou cestující během cesty vytahovat a používat. Jedná se hlavně o doklady, svačiny, hry na cestu a lékárničku do auta, do které se mohou zároveň dát všechny léky, které užívají členové posádky.

Jízda – na co si dát pozor?

Při cestování s karavanem je potřeba mít stále na paměti rozměry a hmostnost karavanu. Řidič zároveň musí sledovat značky, které mu často prozradí, kam smí a kam nesmí jet. Zvýšenou pozornost je potřeba věnovat železničním podjezdům, které jsou většinou velice nízko a karavan se tam nemusí vždy vejít, stejně jako do parkovacích domů a garáží.

Další důležitou věcí je délka auta společně s karavanem. Při prudkém zatáčení totiž náprava může vybočit a zavadit o případné překážky. Na to pozor například i během parkování, tankování nebo zajíždění na krajnici, kde jsou často stromy a sloupy, které mohou poškodit okna nebo plášť karavanu.

Na parkovištích, například před obchodem, je dobré vybrat odlehlé místo, kde nebud ekaravan překážet dalším autům.

Pojištění karavanu

Při cestování s karavanem rozhodně nestačí jen povinné ručení auta, kterým je karavan tažen. Je potřeba si zajistit speciální pojištění obytného vozu. Nejedná se o pojištění vozíku, ale opravdu o pojištění obytného vozidla a karavanu. Důležité je rozeznávat pojmy obytný vůz a obytný přívěs hlavně při hledání pojištění. Například při vyhledávání povinného ručení skrze internetové srovnávače pojištění.

Jako každé povinné ručení a havarijní pojištění lze i pojištění obytného vozu nebo přívěsu sjednat online. Na internetu jsou také dostupné různé srovnávače pojištění, která pomáhají zájemci s vybráním toho nejlepšího pojištění přesně pro daný typ vozu. Jedná se například o srovnání pojištění na www.vpojisteni.cz nebo 123ruceni.cz.

Půjčení karavanu

Pokud člověk karavan nemá, chce ho před koupí vyzkoušet nebo jednoduše nechce karavan kupovat, lze si obytné vozy a přívěsy zapůjčit. Na internetu se nachází velká spousta půjčoven, kde rády poradí, jaký karavan si půjčit. Jenom je důležité, hlavně u soukromých půjčovatelů, si ohlídat dobré pojištění a bez něj si karavan radši nepůjčovat.

Pokud člověk nechce pořizovat karavan kvůli tomu, že nechce platit pojištění celý rok, nabízí se depozit auta, nebo sezónní pojištění. Depozit auta nebo karavanu je dobré zvážit, pokud je v plánu nechat karavan uložený v garáži po delší dobu. Sezónní pojištění se nabízí, pokud s ním majitel vyjíždí pravidelně každou sezónu.

DovolenáVýlety s dětmi