Boubínský prales v ČR

Česko
les-3

Boubínský prales je unikátní rezervace v samém srdci Šumavy. Některé stromy tu jsou staré až 400 let, ale samotný prales je starší než lidský rod. Dříve byl prales vlastně všude, ale člověk lesy kácel a znovu osazoval a z původních evropských pralesů, které nebyly dotčeny lidskou činností, zbyly jen ostrůvky. Dnes jsou chráněny nejpřísnějšími zákony.

Prales je zázrak, který se děje bez našeho přičinění. Žije sám sebou a díky tomu je mnohem zajímavější, složitější a zdravější než všechny lesy v okolí. Je divoký a nespoutaný. Ze starých pařezů rostou mladé stromky a smrky dosahují výšky až 50 m.

Zároveň je muzeem přírodních bizarností. Kmeny jsou všelijak pokroucené, kořeny propletené a kůra stromů vrásčitá a plná podivných útvarů. Všude je spoustu vývratů a tlejících stromů, které občas při pádu prolomí ohradu. Široké rozestupy starých buků přecházejí v neprostupné mlází a paloučky s bílými sedmikvítky střídají pole lopuchů. Celá ta „kalamita“ ale spolu s myriádami drobných živočichů, ptáků, netopýrů, veverek a dravců tvoří jedinečný vyvážený celek.

Krásy v okolí

Prales ale není omezen jen na Boubín. Pásmo se zákazem těžby a další lidské péče se neustále rozšiřuje mimo pralesní jádro a v okolí je i prales Milešovický.

Ať už odtud zamíříte v kteroukoli stranu, narazíte na přírodní zajímavost. Vedle nich je tu ale i spousta starých kulturních památek. Zříceniny, šumavské vesničky i zapomenuté sklárny, muzea, kapličky, kostely i zámek. Vede tu množství cyklistických i pěších turistických tras, ale najde se i spousta míst, o kterých turisté nemají tušení.

Výlety s dětmi