Nejslavnější pohádky na českých hradech a zámcích – Ať žijí duchové, Lotrando a Zubejda a další

Česko
kasperk

Mnoho českých hradů a zámků již posloužilo pro natáčení filmů včetně obrovského množství pohádek. Podívejte se, o kterých hradech, zámcích a pohádkách je řeč.

Hrady a zámky jsou pro natáčení pohádek jako stvořené. Jaké české pohádky, popřípadě jiné druhy filmů se natáčely na našich známých hradech a zámcích?

Hrad Krakovec

Právě na tomto hradě se natáčela pohádka Ať žijí duchové. Zde si Vilém Brtník z Brtníku tak mocně přihýbá z lahve Alpy a děti s vydatnou pomocí trpaslíků opravují hrad, který jim byl svěřen do péče. Také zde sídlil obávaný Mrakomor z pohádky Princ a Večernice.

Hrad Kašperk

Na tomto romantickém místě ukrytém v šumavských lesích se natáčela zimní pohádka Anděl Páně. V pohádce se objevuje především nádvoří hradu Kašperk. Exteriéry se natáčely v okolí hradu a na dalších místech Šumavy. V pohádce se objevuje také nedaleký kostelík sv. Mořice (na vrchu Mouřenec nad obcí Annín).

Hrad Helfenburk u Bavorova

Na tomto tajemném hradě hledá Jindřich z pohádky Princezna ze Mlejna svou zakletou princeznu.

Zámek Červená Lhota

Sluha Jiřík získá od rybářů loďku a jede si na tento romantických zámek pro princeznu Zlatovlásku. Projížďka na pramici po zámeckém rybníku kolem dokola zámku Červená Lhota je návštěvníkům zámku umožněna i dnes. Loďky se půjčují přímo u vody a provozní doba půjčovny je stejná jako otevírací doba zámku.

Skanzen Veselý Kopec

Vesnička dřevorubce Drnce z pohádky Lotrando a Zubejda žije i dnes čilým životem. Od jara do Vánoc se zde konají akce, které již mají svou tradici. Navštívit můžete velikonoční akce, jarmarky, hrnčířské či bramborové soboty nebo akce určené pro rodiny s dětmi.

Hrad Pernštejn

Hrad Pernštejn patří mezi nejkrásnější hrady v České republice. Je proto také jedním z našich nejnavštěvovanějších hradů. Pro svou neopakovatelnou atmosféru se objevuje v mnoha pohádkách. Mezi nejznámější patří Jak se budí princezny, Sedm krkavců, Pták Ohnivák, Sůl nad Zlato, Čert ví proč.

Hrad Roštejn u Telče

I zde se natáčela pohádka Jak se budí princezny. Hrad Roštejn je v ní domovským hradem princů Jaroslava a Jiřího. Dnes zde neuvidíte prince Jaroslava prchajícího z okna hradu, aby zachránil princeznu Růženku, zato na Vás v Malém ochoze čekají strašidla a příšerky vyskytující se v současnosti i dříve v českých zemích.

Adršpašské skály

Tajemné Diamantové skály, ve kterých zmizeli dva bratři Jaromír a Jaroslav z pohádky Třetí princ. Jistě si vybavíte i krásné prostředí zatopeného lomu bývalé pískovny. Dnes si zde od května do konce října můžete vypůjčit loďku a vychutnat si všechnu tu ohromující krásu z vodní hladiny.

Hrad Bouzov

Hrad Bouzov je místem, kde se natáčelo hned několik pohádek. Švec Jíra zde letěl za svou Jasněnkou v pohádce O princezně Jasněnce a létajícím ševci, natáčela se zde pohádka O medvědu Ondřejovi, Třetí sudička, Arabela se vrací, Rumplcimprcampr, Království potoků a mnoho dalších. Akce a speciální prohlídky, které se na hradě Bouzov pravidelně konají, na tyto pohádky často navazují.

Hrad Křivoklát

Pohádka Škola princů se točila celá na hradě Křivoklátu a také v jeho okolí. Více či méně se Křivoklát objevuje i v dalších filmech – Noc na Karlštejně, Anděl Páně, Třetí princ, Tři veteráni, Kletba bratří Grimmů a v mnoha dalších.

Výlety s dětmiZajímavosti