Jak začít podnikat a v čem, podnikání bez peněz

Magazín

Cestování vůbec nemusí být drahou záležitostí. Ovšem vždy se vyplatí mít s sebou na cestách určitou finanční rezervu pro nenadálé překážky a samozřejmě spoustu volného času. Jak to udělat, aby měl člověk na cestování dost času i peněz? Jak začít podnikat od nuly? Jaké jsou nápady na podnikání?

V dnešní době existuje mnoho možností pro ty, kteří chtějí pracovat a cestovat. Od online výuky angličtiny přes dropshipping až po psaní blogu – díky internetu si může vydělat peníze na cestách prakticky každý.

Kdo rád cestuje a cítí se uvězněn v továrně nebo v kanceláři a chce místo toho poznávat svět, pak je pro něj práce na cestách to pravé. Kdo nesnáší dopravní zácpy, ranní probouzení, příkazy šéfa nebo nechce pracovat dlouhé hodiny podle rozvrhu někoho jiného, je pro něj práce na dálku ideální.

Práce a cestování vyžaduje disciplínu

Pracovat a cestovat znamená změnit své myšlení. Možná každé ráno nebude zvonit budík, ovšem i tak bude potřeba mít motivaci a disciplínu odtrhnout se od povalování se na pláži a udělat nějakou práci.

Tento typ práce není pro každého. Občas vyvstanou závazky vůči firmám a lidem v různých časových pásmech, což znamená, že možná bude nutné být vzhůru v nekřesťanské hodiny kvůli schůzkám přes webovou kameru. Wifi připojení může být na mnoha místech příliš pomalé a nebude v ničích silách odvést dostatek práce.

Odchod ze zaměstnání kvůli práci a cestování je velký krok do neznáma zvlášť, pokud se člověk přímo stěhuje do zahraničí. Vzdát se pravidelné výplaty a normálního života je velmi odvážné. Je to jako skočit z útesu a nevědět, kdy a kam člověk dopadne. Kdo si však dokáže zachovat otevřenou mysl, může nakonec vydělávat víc peněz než obyčejně a přitom pracovat méně než polovinu hodin standardního týdne.

Možná nebude nutné dávat výpověď v práci, aby bylo možné zároveň pracovat a cestovat. Možná mnohé překvapí, jak vstřícný bude šéf k tomu, aby svým zaměstnancům umožnil pracovat z domova – ať už je to kdekoli na světě.

Přesto je tu vždy možnost odchodu ze zaměstnání a následná registrace na úřadu práce online. Ta je již běžnou záležitostí, k níž stačí e-Občanka (občanský průkaz s aktivovaným čipem), bankovní identita (přihlášení skrze internetové bankovnictví), NIA ID (jméno, heslo a SMS kód) nebo Mobilní klíč eGovernmentu (aplikace).

Práce na dálku vs. práce na cestách

Mezi prací na dálku a prací na cestách je velký rozdíl. Práce na dálku je práce, kterou lze vykonávat na počítači a online, a obvykle člověka zaměstnává někdo jiný. Práce na cestách je obvykle práce, která je k dispozici po celém světě a de facto na volné noze.

Práce na dálku je skvělá, avšak pro některé lidi může být přechod na nový životní styl těžký. Celý svůj dosavadní pracovní život byli obklopeni kolegy, a jakmile se rozhodnou pracovat v zahraničí, může jim to připadat poněkud osamělé.

V populárních destinacích je mnoho kaváren pro digitální nomády, kde lze na wifi a s dobrou kávou pracovat celý den.

Kdo netouží pracovat sám, vždy se může připojit ke společnému pracovnímu prostoru. Ty vznikají po celém světě, avšak obzvlášť oblíbené jsou v místech, kde se digitální nomádi pohybují (Lisabon, Chiang Mai, Canggu, Medellín, Budapešť, Ubud atd.).

V podstatě stačí zaplatit měsíční poplatek a získat přístup do pracovních prostor. Tento prostor bývá pohodlný a vybavený potřebnými věcmi – sluchátky, židlemi k počítači, rychlou wifi, konferenčními místnostmi a občerstvením.

Jak začít podnikat a cestovat

S touto otázkou se setkává čím dál více lidí. Work life balance se zdá být důležitý pro stále rostoucí počet pracujících. Nejen mladí uznávají, že práce není vše a je potřeba život prožít i jinak, než za kancelářským stolem, či pásem ve fabrice.

Jak začít podnikat a získat tím více času na cestování? Najít to pravé zaměření na byznys zabere čas. V prvé řadě je nutné zřídit si živnost, takzvaně vydělávat na sebe jako OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná), což lze učinit na úřadech s rozšířenou působností za registrační poplatek 1000 Kč.

Práce na živnostenský list bývá rozdělena podle jednotlivých živností na řemeslné, vázané a volné. K prvým dvěma se váže povinnost prokázání dostatečné praxe či odborné způsobilosti, zatímco živnosti volné mohou být provozovány svobodně.

V čem začít podnikat – online podnikání

Nabídka práce pro živnostníky může být velmi široká. Mnoha společnostem vyhovuje najmout externí pracovníky na určité činnosti, které nemusejí vyžadovat tolik času a energie na pokrytí hlavního pracovního poměru.

Příkladem budiž sezónní pracovníci, jakými jsou například průvodci či delegáti cestovních kanceláří, kteří mají cestování doslova v popisu práce.

V čem začít podnikat? Může se jednat o digitální marketing, grafický design, copywriting, korektury, podporu IT, vývojáře, programátory, překladatele či tlumočníky, fotografy, výživové poradce, kouče, tutory, konzultace a poradenství, doučování a jiné činnosti z oboru online podnikání.

Online podnikání vyžaduje jen kvalitní počítačovou techniku a připojení k internetu.

OSVČ jsou pány svého času. Sami si určují, kdy práci odvedou, zda brzy ráno za rozbřesku, nebo před západem slunce, zda o víkendech, nebo ve všední dny. Pracovní docházka od devíti do pěti zkrátka neexistuje.

Pracovníci na IČO zpravidla nad sebou nemají kontrolu, pracují si svým tempem a směrodatný je pro ně jen deadline a následný feedback, neboli zpětná vazba od zadavatele zakázky. Nespornou výhodou je svoboda vybrat si pracovní zakázky a sestavit si vlastní rozpočet.

Jak začít podnikat od nuly

Veškeré výše uvedené činnosti jsou dobrým startem, jak začít podnikat od nuly. K počátku online podnikání není nutný základní kapitál, ani počáteční investice. Takové podnikání nevyžaduje velké úspory ani náklady.

Základem je kvalitní počítač či notebook s webkamerou, rychlé a spolehlivé připojení k síti, a počítačové programy či aplikace adekvátní k vybrané činnosti.

Začít podnikat od nuly však nemusí být pouze online. Kde vzít peníze na podnikání? Peníze do začátku se hodí vždy, a má-li budoucí podnikatel v hlavě nápad, jenž vyžaduje prvotní investice, lze se obrátit například na crowdfundingové platformy, kde běžní lidé přispívají na projekty, které se jim zdají užitečné a zajímavé.

Státní dotace a firemní granty mohou významně pomoci, je-li pro ně projekt či start-up dostatečně lukrativní. Stejně tak soukromý investor může najít zalíbení v určitém konkrétním nápadu a finančně jej podpořit. Vždy také existuje možnost úvěru na podnikání, kde finančně pomáhá banka.

Nápady na podnikání

Nápadů může být celá řada. Především je nutné se zamyslet a zapřemýšlet na činností, která vykazuje potenciál zisku. Co svět potřebuje? Za co lze dostat dobře zaplaceno? V čem člověk vyniká? Otázku, v čem podnikat, si dennodenně kladou tisíce lidí.

Pokud chce člověk podnikat a zároveň cestovat, nabízí se spojit příjemné s užitečným a pronajímat vlastní přístřeší, zatímco je sám na cestách. Populární Airbnb je k tomu jako stvořené. Mnohdy není nutná osobní přítomnost vlastníka nemovitosti v místě bydliště. Na vstup do bytu či domu existují elektronické kódy a úklid lze zařídit přes externí firmu.

Podnikání při zaměstnání

Být zaměstnán na plný úvazek a přivydělávat si bokem? Proč ne. Cest jak podnikat při zaměstnání, je spousta. Velmi oblíbené je provozování e-shopu s nejrůznějším zaměřením. Konkurence je veliká a vyplatí se orientovat na zboží, které v českých podmínkách není tak běžné, nebo je obtížněji dostupné.

V případě potravin se jedná například o exotické delikatesy a alkohol, potravinových doplňků, či užší zaměření na vegany, lidi s celiakií či jinými potravinovými intolerancemi a proteinovou výživu pro sportovce. Z oblasti drogerie neutuchá oblíbenost přírodní kosmetiky a BIO produktů.

Totéž platí v případě módy. Second hand s kvalitním zbožím může být opravdovým hitem, zejména pokud se soustředí na užší kategorie zboží. Například oblečení pro plnoštíhlé, funkční oblečení, nebo ručně šité nebo pletené šaty.

Zajímavým způsobem podnikání je v tomto případě i přeprodej zboží, neboli dropshipping. Jedná se de facto o provoz e-shopu bez skladu a přeprodej zboží z jiného předem nasmlouvaného obchodu.

Přes internet lze nabízet rovněž erotické pomůcky, vlastní řemeslné výrobky a výtvarnou tvorbu, renovované retro předměty či starý nábytek a mnoho dalšího.

Podnikání při zaměstnání se může týkat také výpomoci v domácnosti, úklid kancelářských prostor, hlídání dětí či venčení psů.