Krampus přichází – zamrazí do morku kostí z tohoto kostýmu

Magazín
krampus

Krampus je Alpské strašidlo, které se objevuje především okolo Adventu. Je to starověká tradice, která vznikla v rakouských Alpách, odkud se postupně rozšířila do celého Rakouska a poté i do okolních států – Německa, Slovinska, Maďarska, severní Itálie a Chorvatska.

V mnoha Alpských vesničkách a městech jsou dodnes pořádány takzvané Krampuslaufy neboli průvody krampusů a jejich skupin, které mezi sebou soutěží o nejlépe vyřezanou masku, vyrobený kostým i celkový projev celé skupiny. Každá skupina je něčím zajímavá, jsou doprovázeny projížďkami na pekelných vozech, lesními lidmi, různými strašidly, rachotem kravských zvonů, řetězů, hlasité hudby, kouře a dýmu.

Každá maska je vlastně takové malé umělecké dílo. Jsou ručně vyřezávané z lipového nebo borového dřeva a ručně malované. Na každé masce jsou přidělané pravé rohy z muflonů, beranů, kamzíků nebo koz. Kožichy jsou šity z pravé kůže horských koz nebo ovcí a jsou dělané jako kombinézy nebo dvoudílné obleky.

Každý Krampus má mít kolem pasu připevněný kravský zvon, který by měl vyset skoro až ke kolenům, měl by mít kravský ocas, vrbové proutí na šlehání a popřípadě také řetěz. Na zádech by měl mít nůši, do které podle pověsti dává zlobivé děti.

Krampus Mladá Boleslav

Chcete potkat Eligor v ulicích města Mladá Boleslav 5. prosince? Svou pouť začnou čerti v OC Kaufland v 16:00 a vyrazí přes OC Bondy až na Výstaviště, aby zde vymýtili zlé duchy v předvánočním období.

Benešov nad Ploučnicí

V Benešově nad Ploučnicí se v prosinci bude dít něco neskutečného. Bude to totiž poprvé, co se zde bude Krampus show konat. „Po několika měsících snažení a zařizování můžeme konečně s radostí sdělit, že již tento rok nás čeká jedna z největších akcí, kterou naše město kdy zažilo,“ sdělila spoluorganizátorka akce ředitelka CDM Andrea Kulíková.

Unikátní show se uskuteční pod záštitou akce Mikulášská nadílka s Krampusáky již 7. prosince od 17.00 hodin. Program bude velmi bohatý a každý návštěvník si přijde na své. Těšit se můžete na speciální mikulášskou nadílku s programem od CDM Benešov nad Ploučnicí či na hudební vystoupení skupiny U-style.

Ani státní zámek z této akce není vyňat. „Návštěvníci mohou v tento den zavítat i na zámecké vánoční trhy, které se uskuteční na nádvoří Horního zámku od 15.00 hodin nebo navštívit přímo zámecké interiéry, které budou příznivcům přístupné během speciální vánoční prohlídky, a to hned ve dvou časech: od 16.00 a od 18.00 hodin. Časy prohlídek jsou koncipovány tak, aby nijak nenarušily Krampus show začínající od 17.00 hodin,“ prozradil kastelán benešovských zámků Zdeněk Henig.

„Součástí Mikulášské nadílky jsou i baličky pro děti, které zakoupíte pouze v předprodeji v CDM, Benešov nad Ploučnicí, Opletalova 673. Slíbit můžeme i otevření zámeckých sklepů na Dolním zámku, které byly několik let veřejnosti nepřístupné. Zde se nám však usídlí hodní čertíci s Mikulášem, takže ani malé děti se akce nemusí bát“ upřesnili organizátoři akce.

Čerti Krampus Live Show Historicky Poprvé V Jaroměři

8. prosince míří brutální krampus show do Jaroměřského Nároďáku. Přijede několik čertů, kteří potrestají hříšníky za jejich činy! Kdo se rád bojí,ten u toho nesmí chybět. Uvidíte pravé Čerty Krampus v originálních ručně upravených maskách od alpských řezbářů.

Od 16: 00 do 18:30 budou čerti Krampus k dispozici pro vaše ratolesti. Pro děti připravíme dárkové balíčky a program včetně dětské diskotéky. Focení s Krampus je samozřejmostí

Vstupné za dítě je 100 Kč a doprovod (tatínek, maminka, babička, dědeček) má vstup do 19:00 zdarma. Vstupné na večerní program je 150 Kč

Čerti z Rakouska míří do Nymburka! Dělnický dům

Neskutečné se stává skutečné! Pekelní čerti 16. prosince poprvé dorazí do Nymburka a okolí! Přijede několik čertů, které znáte z rakouských průvodů. Kdo se rád bojí, ten u toho nesmí chybět.

Připravili jsme i dětskou diskotéku s přehlídkou a fotogramiádou s čerty a samozřejmě malé potěšení pro ty nejmenší. Vstupné je 50 Kč za dítě a 100 Kč za dospělého.

Zajímavosti