V Národním parku Podyjí vznikla jedinečná vyhlídka

Magazín
podyji-2

V Národním parku Podyjí tento týden otevřeli novou vyhlídku Devět mlýnů. Turisticky atraktivní místo umožní návštěvníkům výhled na stejnojmennou lokalitu v údolí Dyje a světoznámou vinici Šobes. Oznámil to mluvčí NP Podyjí David Grossmann.

„Otevření této vyhlídky slouží jako dobrý příklad spolupráce místních podnikatelů a Správy národního parku. Návštěvníkům Podyjí se teď nabízí nový zajímavý turistický cíl, hoteliéři a podnikatelé si ale uvědomují přírodní výjimečnost a citlivost tohoto místa, proto ve společném memorandu přislíbili jeho využívaní v rámci pravidel šetrného turismu,  řekl ministr životního prostředí Richard Brabec.

Vyhlídka Devět mlýnů leží v první zóně národního parku, tedy v území s nejpřísnějším ochranným režimem. V rozporu s návštěvním řádem docházelo k častým návštěvám těchto skal a k devastaci stepních trávníků s výskytem četných chráněných druhů živočichů a rostlin, zejména silně ohroženého koniklece velkokvětého a křivatce českého. Zachování přírodní hodnoty šetrným využíváním tohoto místa právě podpořili místní hoteliéři, podnikatelé v oblasti cestovního ruchu i Správa národního parku Podyjí ve společném memorandu.

Při realizaci vlastní úpravy vyhlídky jsme postupovali tak, abychom turistům otevřeli zajímavý pohled na meandr řeky Dyje ve známém území bývalých mlýnů a protilehlou vinici Šobes, ale aby zároveň dále a více nedocházelo k poškozování této unikátní přírodní lokality. Je to náš konkrétní příspěvek k ochraně a regeneraci vzácného místa a rozvoji návštěvnické infrastruktury zároveň, uvedl ředitel Správy národního parku Podyjí Tomáš Rothröckl.

Zadáním prvotní informace o vyhlídce Devět mlýnů do mobilního systému ministr Brabec symbolicky spustil nového průvodce Podyjím pro zařízení s operačním systémem Android. Lidem s tablety nebo chytrými telefony umožní přímo v terénu „objevit“ zajímavá místa nebo druhy rostlin a živočichů v jejich bezprostředním okolí či naplánovat zajímavý výlet,“ popsal náměstek ředitele Správy Národního parku Podyjí Jan Kos.

Aplikace obsahuje offline mapu a více než stovku cílů, které lze v Podyjí navštívit nebo vidět. Kromě různých druhů rostlin a živočichů jsou mezi nimi například i atraktivní vyhlídky nebo technické či historické památky. Zájemci v ní naleznou i základní informace o okolních obcích. Další zajímavosti pak mohou sami přidávat.

InformaceZajímavosti