Rab – britská značka pro horské nadšence

Magazín

Na dnešním trhu s outdoorovými výrobky najdete stovky výrobců, kteří se navzájem předhánějí v postupných inovacích. Existují však značky, pro které je důležitější tradice než honba za novinkami testovanými na zákaznících. Společnosti, pro které je prvořadou hodnotou poskytovat maximální a nekompromisní produkty pro nadšené turisty a horolezce z celého světa.

Jednou z nich je bezpochyby britská značka Rab. Její počátky sahají až do roku 1981, kdy Rab Carrington vytvořil první spací pytel podepsaný svým jménem. Od samého počátku se značka zaměřovala na vytváření výrobků plných přírodního peří. Kde se vzal Rabův nápad vyrábět spacáky? Jako nadšený horolezec s nedostatečně velkou peněženkou si musel nějak poradit a za obchod vděčil své touze vydělat si pár drobných během jedné ze svých jihoamerických expedic!

Peří jako izolant nepostradatelný v oblečení na hory

Sám Carrington využíval výhod přírodního izolantu během svých výprav. Ne nadarmo ho zaujala právě tato přírodní surovina. Během krátké doby od založení značky se péřové spacáky Rab staly vyhledávanými outdoorovými fanoušky. Nově založená společnost zahájila výrobu v plném proudu a do portfolia výrobků přibyly kromě spacáků také péřové bundy.

Proč se tyto bundy dodnes staly poznávacím znamením britské značky? Díky výplni z přírodního prachového peří jsou bundy velmi lehké. Díky plnivosti prachového peří se dá většina modelů sbalit do vlastních kapes, což výrazně usnadňuje přepravu oblečení a samozřejmě i spacích pytlů. Proč je peří po všechna ta léta stále nejoblíbenějším materiálem pro nejtěžší podmínky? Odpověď je jednoduchá, žádná jiná surovina tak dobře neizoluje proti chladu.

Špičková kvalita výrobků pro maximální pohodlí

Vysoce kvalitní husí peří používané ve špičkových výrobcích nejlepších značek se vyznačuje vysokou plnivostí. To znamená, že při roztažení zaujímá velmi velký objem, takže dokonale akumuluje teplo a izoluje nás od chladu. Samotné kvalitní prachové peří však k zajištění maximálního tepelného komfortu nestačí. Při výběru bundy nebo spacáku musíme věnovat pozornost mnoha detailům.

Klíčovou vlastností je především materiál použitý při výrobě. Koneckonců lehké syntetické tkaniny musí chránit naše peří před vylézáním a také před vlhkostí. Proto je mnoho modelů potaženo speciální impregnací DWR, která snižuje riziko promočení tkaniny. Špičkoví výrobci však již několik let impregnují nejen tkaniny, ale i samotné prachové peří, které tak získává vodoodpudivé vlastnosti.

Nepostradatelný systém vrstveného oblečení

Při nákupu kvalitního prachového peří, respektive pánské či dámské péřové bundy nebo spacího pytle, nesmíme zapomínat na další prvky našeho oblečení. Takzvaná „cibule“, stejně jako peří, byla po desetiletí nenahraditelná. Funkční spodní prádlo v kombinaci s kvalitní mezivrstvou a bundou nám poskytne maximální pohodlí. Pouze použití vhodných rychleschnoucích materiálů umožní účinný odvod potu, který se na pokožce vytvoří během námahy. Jen tak budeme chráněni před prochladnutím i přehřátím během horských aktivit.