Kokořín – hrad v pískovcovém ráji

Česko

Hrad Kokořín je jedním z nejkouzelnějších českých hradů, který se nachází nad lesem plným kouzelných skalních útvarů hodinu jízdy od Prahy. Stojí za to, objevit jeho tajemství.

Hrad Kokořín je jedním z nejromantičtějších hradů, které jsou v Čechách k vidění. Tento středověký hrad je jako z obrázku, jeho kuželovitá věž, věžička a červené střechy se tyčí nad pískovcovými skalami a borovým lesem.

Hrad Kokořín se zdvihá v zalesněné krajině Kokořínska, nedaleko hradu Houska. Je jedním z menších českých hradů, avšak díky úžasné přírodě v okolí je nesmírně oblíbený u víkendových návštěvníků z české metropole. Výlet na Kokořínsko čas od času podniká snad každý Pražan.

Historie hradu Kokořín

Hrad Kokořín se nachází uprostřed přírodní rezervace na strmém skalnatém výběžku nad údolím Kokořín severně od stejnojmenné obce. Původně zde byla za krále Jana Lucemburského postavena středověká tvrz vytesaná do místního pískovce.

První písemná zmínka o hradu Kokoříně pochází z roku 1320. V témže roce obdržel pan Jindřich z Osměchova kokořínské panství od šlechtice Hynka Berky z Dubé a nechal zde postavit původní hrad.

V průběhu následujících staletí se na hradě Kokořín krátkodobě vystřídalo mnoho významných šlechtických rodů. Mezi nimi se v 15. století prosadil známý válečník Jan Řitka z Bezdědic, pan Aleš Škopek z Dubé, který hrad vlastnil v době husitských válek, páni z Klinštejna, Berkové ze Šebířova, Kuplíři a v první polovině 16. století Hrzán z Harasova. Nakonec hrad skončil opět v rukou pánů z Berka.

Po bitvě na Bílé hoře byl majetek Berkům zkonfiskován a koupili jej Valdštejnové. Po smrti Albrechta z Valdštejna se hrad Kokořín dostal do majetku krále.

V 16. století hrad již nevyhovoval potřebám současné životní úrovně a chátral. Po třicetileté válce dokonce císař Ferdinand III. nařídil, aby byl hrad zařazen mezi tzv. prokleté hrady a přestal jej udržovat.

Hrad rychle chátral, v následujících letech jej střídavě vlastnila řada hospodářů. Podle pověsti se hrad dostal pod kontrolu loupeživých baronů, které šířily strach po celém kraji.

Hrad Kokořín v 19. a 20. století

Koncem 19. století z hradu zbyly jen zříceniny, přesto stále více přitahoval pozornost celé generace básníků a malířů období romantismu. Například Karla Hynka Máchu, Josefa Mánesa a další.

Do povědomí širší veřejnosti vstoupil hrad v roce 1895, kdy model jeho zříceniny vystavil Klub českých turistů na národopisné výstavě Národní Praha, čímž podnítil částečné zpřístupnění hradu Kokořín turistům.

V témže roce hrad Kokořín zakoupil Václav Špaček, šlechtic ze Starburgu. Ten vyčlenil značnou část svých financí, aby mohl v roce 1911 zahájit kompletní rekonstrukci. Na projektu této působivé rekonstrukce se podílely tehdejší historické špičky (A. Sedláček, Z. Winter a C. Zíbrt).

Rekonstrukci dokončil v roce 1918 Václavův syn Jan Špaček s tím, že původní koncepci kulturně-vlasteneckého závazku povýšil do role rodinného památníku. Přes některé výhrady ke stylu přestavby, vycházejícímu z ducha pozdního romantismu, představoval projekt první kompletní rekonstrukci středověké zříceniny v České republice a její otevření pro veřejnost.

Po roce 1950 byl hrad na základě zákonů agrární reformy komunistickou vládou zestátněn. V roce 2006 byl hrad vrácen do rukou dědiců rodu Špačků. Ti zachovávají rodovou tradici a udržují tuto oblíbenou historickou památku přístupnou veřejnosti.

Hrad Kokořín – prohlídka

Hrad je otevřen od dubna do října. V dubnu a říjnu je otevřeno o víkendech, od května do září od úterý do neděle. Běžná otevírací doba je od 9:00 do 15:45, s výjimkou dubna, kdy je otevřeno do 16:00.

Prohlídka hradu Kokořín je jednou z nejkratších prohlídek českých hradů, které můžete absolvovat, trvá přibližně půl hodiny a zahrnuje čtyři vnitřní místnosti a procházku po hradbách bez doprovodu. Interiér je malý, avšak nabitý atmosférou a umocněný řadou restaurovaných nástěnných maleb včetně dvojice rytířů.

Prohlídka hlavní věže je začleněna do hlavní prohlídkové trasy, takže na ni lze vystoupat a kochat se výhledem na zbytek hradu a lesy kolem něj. A přemýšlet o výletech v kolí Kokořína, kterých se v romantické krajině nabízí celá řada.

Kokořínsko – výlet na den i na týden

Kokořínsko je místem, kam mnozí Češi míří na výlet za odpočinkem v přírodě – kromě hradu jsou zde také jedny z nejlepších turistických tras v okolí Prahy s fantastickými skalními útvary v okolních lesích. Kokořín je pro výlety zkrátka jako stvořený.

Jedno z nejkrásnějších údolí v Čechách se nachází přibližně mezi obcemi Kokořín, Sedlec a Vojtěchov v údolí řeky Pšovky. Přírodní rezervace zde byla vyhlášena v roce 1953 a předmětem ochrany jsou různé pískovcové útvary a také rybníky na řece a boční rokle.

Kokořínský důl a skalní útvary

Asi nejznámějším cílem v Kokořínském dole jsou Mšenské pokličky. Dvanáctimetrové skalní útvary vznikly zvětráváním pískovce a nejmohutnější klobouk měří šest metrů.

Jestřebické pokličky se nacházejí asi kilometr západně od obce Vojtěchov a nejsou tak snadno dostupné. Zdejší Pokličky jsou zatím v méně pokročilém stadiu, předpokládá se, že časem se z nich stanou také obdivuhodné tvary.

Pokličky jsou snadno přístupné ze silnice, jde však o poněkud strmější cestu po dřevěných schodech. Při cestě je třeba opatrnost. Cílem jsou krásné útvary, ze kterých se naskytne pěkný výhled do hluboké rokle Močidla.

Horolezci musí odolat chuti na lezení – to není dovoleno. Pěší turisté mohou dojít do Pokliček od hradu Kokořín podél potoka Pšovka po červené turistické značce. Je to nádherný pěší výlet Kokořínskem dlouhý pět kilometrů.

Přírodní koupaliště Harasov v Kokořínském dole

Přírodní koupaliště v Kokořínském dole 12 km od Mělníka je lemováno pískovcovými skalami. Harasovský rybník s písčitým dnem leží na říčce Pšovce. Mimo travnatý břeh zde lze vyzkoušet dvě písečné pláže.

U silnice je placené parkoviště pro auta, v jedné z restaurací u Kokořína – Rybářské baště je možnost občerstvení. Koupání je zde zdarma. Voda je zde chladnější, avšak vždy čistá. Za parkování se platí a je zde zákaz koupání psů.

Městské lázně ve Mšeně jsou unikátním architektonickým dílem ve stylu art deco a patří ke skvostům kokořínského regionu. Byly postaveny v roce 1932. Jsou místem příjemného odpočinku a příležitostných kulturních akcí. Voda ze skalního pramene zaručeně příjemně ochladí i v nejparnějším létě.

Kokořínsko cyklotrasy

Celá oblast Kokořínska je protkaná cyklostezkami, milovníci cyklistiky si zde přijdou na své. Na výběr jsou v kokořínsku asfaltové i nezpevněné cyklotrasy. Projížďky kokořínskými skalami patří k nejkrásnějším v České republice.

Doporučené cyklotrasy Kokořínska jsou volně ke stažení na internetu. Pro orientaci se skvěle hodí aplikace Mapy.cz.

Kokořínsko s kočárkem

Kokořínsko je velmi oblíbené u rodin s malými i velkými dětmi. Kromě lákadla v podobě hradu Kokořín je zde nádherná příroda, úžasné kokořínské skály a osvěžující koupání v přírodě.

Výtel na Kokořínsko lze hravě zvládnout i s kočárkem. Stačí vybrat trasu po cyklostezce a s jízdou s kočárkem není nejmenší problém.

Kokořínský rychlík

Kokořínský rychlík je speciální turistický vlak, který jezdí z Prahy do Mšena a zpět. Souprava tvořená starými kupátkovými vozy z východního Německa vozí turisty o víkendy a ve státní svátky od posledního březnového víkendu do 1. listopadu. Z Prahy vlak vyjíždí v ranních hodinách a ze Mšena do Prahy odjíždí později odpoledne.

Kokořínský rychlík má kapacitu 120 míst a vejde se do něj i 20 jízdních kol. Přepravit lze i kočárky, vlak je tedy správná volba i pro rodiče, kteří chtějí navštívit Kokořínskou s kočárkem. Je to příjemná alternativa k cestování autem. Kokořínský rychlík jede z Prahy do Mšena přibližně dvě hodiny.

Restaurace Kokořín

V oblasti Kokořísnka je řada restaurací, kde se dá po výletě po kokořínských skalách občerstvit. K těm nejznámějším v Kokoříně patří bezesporu restaurace U Grobiána, kde se natáčely scény z filmu Rebelové.

Stylová kultovní hospůdka s tradicí a nabízí Podkováňské pivo, Grobiánský ležák z Pivovaru Neumann a Plzeň. Restaurace U Grobiána stojí na strategickém místě Kaninského rozcestí v Kokoříně. Okolí hospody poskytuje bezpečný děti.

Výlety s dětmi