Ha, Lón, Vík – vítejte na Islandu

Evropa
island

Island už několik let prožívá obrovský cestovatelský boom. Počet turistů, kteří zemi navštíví každý rok, převyšuje přibližně třikrát počet obyvatel celé země. A tak se i na české pulty knihkupectví dostal překlad turistického průvodce z řady Rough Guides, který vám představí severský ostrov v celé jeho kráse.

Autoři si rozdělili průvodce podle zeměpisných částí, neukazují však pouze místa, kam můžete vyrazit, brouzdají i do velmi výbušné historie země a v krátkosti představují tamní oblíbené ságy. Autoři se zmiňují třeba i tom, že v Reykjavíku nenajdete hodiny, které by ukazovaly stejně, jelikož jejich fungování ovlivňuje silný vítr.

Island jsou samozřejmě sopky, horké prameny, ledovce, neobydlená krajina, ale i místo, kde najdete třeba falologické muzeum, které se nachází přímo v hlavním městě Reykjavík – ano, opravdu je to muzeum věnované penisům.

Na mnoha místech v knize najdete poměrně kritické hodnocení mnoha muzeí, takže je na vás, zda přijmete názor autorů nebo půjdete do rizika.

V hlavním městě najdete poklady moderní architektury – jako je Harpa, operní dům z šestibokých skleněných krychlí ozvláštněných světelnými projekcemi.

Věž Imagine Peace ve tvaru studny splněných přání stojí v Reykjavíku od roku 2007 a navrhla ji Yoko Ono. Symbol míru připomíná slavnou píseň Johna Lennona a je zde ve 24 jazycích napsáno právě “představ si mír”.

Na jihozápadě Islandu najdete Vestmanské ostrovy sopečného původu – o jejich důležité roli v historii země se také můžete dočíst v právě představovaném průvodci.

A čím je zajímavé místo s názvem Ha? Čtěte na straně 145. Na západním pobřeží zas můžete navštívit Vatnasafn – Vodní knihovnu – skleněné sloupce, ve kterých je voda z různých ledovců z celé země. Jsou dílem Roniho Horna.

Na Islandu najdete i řadu kostelů, které zaujmou – například ve městě Ísafjördur je jeden, který připomíná tahací harmoniku. Þingeyrarkirkja láká modrým stropem pomalovaným tisíci zlatými hvězdami. V Reykjahlíð našel své místo bílý kostel se zelenou střechou a neonovým krucifixem.

Průvodce je přehledný, formát takový, že se s ním dá lehce cestovat. Autoři dali jasně najevo, že Island není jen Modrá laguna, papuchalci nebo Geysir, který dal jméno ostatním gejzírům na světě. Tak pokud máte chuť vyrazit na zvláštní a unikátní místo, Island na vás čeká.

Název: Island/Iceland
Autor: David Leffman, James Proctor
Žánr: turistický průvodce
Přeložila: Hana Kornecká
Nakladatelství: JOTA
Rok vydání: 2017
Počet stran: 368
Hodnocení: 90 %

TIP: Pro milovníky ledu a chladnějšího počasí určitě stojí za to vyrazit na dovolenou na Bajkal. Křišťálovou hladinu jezera pokrývá led 4-5 měsíců v roce. Nádherné scenérie, dramatické útesy a minimum turistů potká člověk na Faerských ostrovech.

Dovolená