Královéhradecký kraj: Kam na adventní hrady a zámky

Magazín
adventni-trpaslik

Ačkoliv již skončila návštěvnická sezóna 2013, správy objektů si přesto na listopad a prosinec nachystaly řadu kulturních akcí, kterými chtějí návštěvníkům zpříjemnit předvánoční i vánoční období. Těšit se můžete na předvánoční jarmarky, koncerty i prohlídky vánočně nazdobených interiérů, kde bude výklad obohacen právě o povídání o vánočních zvycích na panských sídlech.

SZ Hrádek u Nechanic (www.hradekunechanic.cz)

23. 11. – 8. 12. Vánoce na zámku – prohlídky vánočně vyzdobené zámecké expozice, kuchařky vaří Zámecký anglický punč, kávu a čaj ve staré zámecké kuchyni! Prodej vánočního cukroví, perníčků, vánočních ozdob, drobných dárků a suvenýrů.

(Výchovný program „Vánoce na zámku“– akce je vhodná pro školy, nutná včasná rezervace)

30. 11. Vánoční koncert v 18.30 hodin a ve 20.00 hodin ve Zlatém sále – TEREZA MÁTLOVÁ – soprán, klasické dechové trio: JIŘÍ ŠLÉGL – klarinet, BOHUMÍR ŠLÉGL – klarinet, JAN VALTER – fagot

7. 12. Vánoční koncert v 18.30 hodin a ve 20.00 hodin ve Zlatém sále – Muzika souboru Kvítek – lidové písničky Hradecka, Podorlicka a Podkrkonoší

SZ Ratibořice (www.zamek-ratiborice.cz)

5. – 8. 12. Knížecí Vánoce na zámku v Ratibořicích & Advent v Babiččině údolí – při prohlídce adventně a vánočně vyzdobených zámeckých interiérů vás seznámíme s průběhem vánočních svátků na bývalém náchodském panství ve 2. polovině 19. století. Ve vstupní hale bude pro vás připraveno posezení v zámecké kavárně.

V Rudrově mlýně v Babiččině údolí Vás obdobím Adventu a Vánoc na českém venkově provedou členové folklorního souboru Barunka. V budově vodního mandlu v sousedství mlýna se bude, jako každý rok, konat malý adventní trh, kde můžete zároveň posedět v hospůdce s tradičním sortimentem občerstvení. Na závěr můžete nahlédnout do „štědrovečerně“ vyzdobené Babiččiny světničky na Starém bělidle.

14. 12. Adventní předvánoční koncert – účinkuje: Vysokoškolský umělecký soubor Pardubice. V programu koncertu zazní české i světové pastorely a koledy.

Pořádá: Správa NKP SZ Ratibořice Začátek: 17.00 hodin Vstupné: Jednotné 100 Kč

Vstupenky je možno zakoupit v předprodeji v Regionálním informačním centru v České Skalici od 25. 11. 2013

SZ Náchod (www.zamek-nachod.cz)

Výstava „Běloveské lázně a Obecní úřad Běloves“

Pohled do historie běloveských lázní prostřednictvím dobových fotografií a dalších artefaktů, budova Lesárny na čtvrtém nádvoří, vstupné: 20 Kč/dospělí, 10 Kč/děti, studenti, senioři, ZTP. Otevřeno od října do 12. prosince  – ST–PÁ 14:00–17:00, SO–NE 10:00–17:00 hod.

25. – 27. 11. Advent na zámku (pro MŠ, ZŠ a jiné objednané skupiny)

Prohlídky adventně a vánočně vyzdobených interiérů zámku, od 8:00 do 14:00 hodin.

28. 11. – 1. 12. Advent na zámku pro veřejnost – prohlídky adventně a vánočně vyzdobených interiérů zámku, od 10:00 do 16:00 hodin.

 29. 11. Vánoční koncert – tradiční vánoční koncert, začátek v 17:00 hodin, účinkuje ZUŠ Police nad Metují

Hospital Kuks (www.hospital-kuks.cz)

23. – 24. 11. Vánoční trhy – trhy s prodejem tradičních řemeslných výrobků doprovázené kulturním programem (koncerty, prohlídky)

14. 12. Jakub Jan Ryba, Česká mše vánoční „Hej mistře“ – vánoční koncert v kostele Nejsvětější Trojice

Výlety s dětmi