Leba, Polsko – pouště, pláže, ubytování a tipy na cestu

Evropa

Leba, malebné přímořské letovisko na polském pobřeží Baltského moře, láká turisty z celého světa krásnými písčitými plážemi, malebnou krajinou a bohatou historií. Město nabízí širokou škálu aktivit pro všechny věkové kategorie a zájmy, ať už jde o relaxaci na pláži, dobrodružství v okolních lesích, nebo kulturní zážitky v historickém centru.

Leba je ideálním místem pro dovolenou pro všechny, co hledají relaxaci v krásném prostředí a zároveň si chtějí užít širokou škálu aktivit. Písečné duny, moře a lesy dělají z Leby jedinečné a nezapomenutelné místo. Samozřejmě je to také oblíbená destinace pro dovolenou v Polsku s dětmi.

Shrnutí článku

Přímé lety do Leby neexistují. Letět se dá do Gdyně nebo Gdaňsku, města jsou vzdálená zhruba 80 km, i sem to jde jen s přetupem.

Ubytování v Lebe je různorodé a každý si zaručeně přijde na své. Hodně chválený je Hotel Spa Falster nebo Apartamenty Sun & Snow.

Polské pobřeží Baltského moře zdobí fascinující přírodní úkaz – písečné duny. Tyto impozantní horské útvary z písku lákají turisty z celého světa a tvoří úchvatnou scenérii.

Největší atrakcí Leby je Łącka Dune. Z jejího vrcholu se otevírá fantastický výhled na moře, lesy a okolní krajinu.

Duny se nacházejí ve Slowinski National Park. Do něj se dají koupit 1denní, 3denní, 7denní, 14denní či 30denní vstupenky.

Ačkoliv Polsko nenabízí rozsáhlé neobydlené oblasti s extrémním klimatem typické pro pouště, pyšní se hned dvěma unikátními oblastmi s tímto názvem: Błędowská poušť a Pobřežní duny.

Polský Karibik je název pro ostrovy a poloostrovy s krásnými plážemi a fascinující přírodou na severozápadním pobřeží Polska, v Západním Pomořansku.

Polské pobřeží je přímo obsypáno plážemi. Nejznámější jsou pláže v Sopotech, Brzeznu, Kolobrzegu a Wolinu.

Lety do destinace Leba

Leba bohužel nemá vlastní letiště. Nejbližší letiště se nachází v Gdaňsku (GDN) a v Gdyni (GDN), které jsou od Leby vzdáleny přibližně 80 km a 70 km.

I přes to, že do destinace Leba lety nejsou možné, přece jen se dá letecky přiblížit. Z Prahy do Gdaňsku nebo Gdyně bohužel neexistují žádné přímé lety. Do Gdaňsku a Gdyně se dá dostat s přestupem. Doba letu s přestupem se pohybuje mezi 4 a 6 hodinami.

Jak se dostat z letiště do Leby:

 • Autobus – z letiště v Gdaňsku i Gdyni jezdí několikrát denně do Leby autobusy, cesta trvá přibližně 1 hodinu a 30 minut.
 • Vlak – z Gdaňsku do Leby jezdí vlak z Gdaňského hlavního nádraží a cesta trvá přibližně 2 hodiny.
 • Taxi – z obou letišť se do Leby dá samozřejmě dostat taxíkem, cena se pohybuje mezi 100 a 150 EUR.
 • Půjčení auta – na obou letištích si lze také půjčit auto, cesta do Leby autem trvá přibližně 1 hodinu.

Z Vídně do Gdaňsku létají přímé lety s leteckou společností Ryanair. Doba letu je přibližně 1 hodina a 40 minut. Z Mnichova do Gdaňsku, přímo, létá Lufthansa. Doba letu je zhruba 1 hodina a 30 minut.

Leba – ubytování

Leba nabízí velké množství ubytovacích možností pro všechny typy cestovatelů. Ať už jde o luxusní hotelový pokoj, útulný penzion nebo cenově dostupný kemp, v Lebě se jistě najde ideální místo.

Pro ty, co hledají luxus a pohodlí bude vhodný Hotel Spa Falster. Tento luxusní hotel se nachází v centru Leby a nabízí svým hostům wellness centrum s krytým bazénem, ​​saunou a vířivkou, restauraci s michelinskou hvězdou a elegantní pokoje s výhledem na moře.

Pro ty, co hledají cenově dostupné a komfortní ubytování jsou jako dělané Apartamenty Sun & Snow. Jsou to moderní apartmány s vlastní kuchyní a balkonem, situované v klidné oblasti Leby v blízkosti pláže a lesa. Ideální pro rodiny s dětmi.

Pro cestovatele s nízkým rozpočtem je ideální Camping Łeba. Kemp se nachází v krásném borovicovém lese, jen pár kroků od pláže. Nabízí ubytování v chatkách, bungalovech a na stanovištích pro karavany. Skvělý pro ty, kteří si chtějí užít pobyt v přírodě a ušetřit peníze.

Existuje mnoho webových stránek, které pomohou najít a rezervovat ubytování v Lebě. Lze tak porovnat ceny a najít nejlepší nabídku pro pobyt.

Podél celého polského pobřeží Baltského moře se nachází rozsáhlé dunové systémy.

Písečné duny v Polsku

Písečné duny v Polsku jsou jedinečným a fascinujícím přírodním úkazem, který láká turisty z celého světa. Tyto impozantní horské útvary z písku se nacházejí podél pobřeží Baltského moře a tvoří úchvatnou scenérii.

Nejznámější písečné duny v Polsku jsou bezpochyby ve Słowiński National Park na severním pobřeží země. Park je domovem Łącka Dune, která je nejvyšší dunou v Evropě a dosahuje výšky 42 metrů.

Návštěvníci parku se mohou procházet po stezkách vedoucích po dunách, obdivovat úchvatné výhledy na moře a dozvědět se o křehkém ekosystému parku.

Písečné duny v Polsku nejsou jen krásné, jsou také důležité pro životní prostředí. Pomáhají chránit pobřeží před erozí a poskytují stanoviště pro různé rostliny a živočichy. Jsou také oblíbenou turistickou destinací a přispívají k místní ekonomice.

Písečné duny – Leba

Největší atrakcí Leby jsou bezpochyby Łącka Dune. Z vrcholu duny se otevírá úchvatný výhled na moře, lesy a okolní krajinu. Návštěvníci se mohou na dunu vyšplhat po dřevěných schodech nebo na ni vyjet lanovkou.

Další impozantní duny v Lebě:

 • Bąkowska Dune – tato duna je známá svými strmými svahy a fantastickými výhledy na moře.
 • Orle Gniazdo – oblíbené místo pro paragliding a závěsné létání.
 • Czołpina Dune – domov majáku Czołpino, nejstaršího majáku na polském pobřeží.

Písečné duny v Lebě, které se nacházejí v severním Polsku na pobřeží Baltského moře, patří k nejkrásnějším a nejzajímavějším přírodním úkazům v zemi. Tyto duny, tvořené jemným pískem, se neustále mění vlivem větru a vytváří tak úchvatnou a dynamickou scenérii.

Vstupné do Písečných dun v Lebě

Vstupné na duny jako takové zpoplatněné není, duny se však nacházejí v Słowiński National Park, jehož vstup zpoplatněn je. Vstupné je, jak se říká, za hubičku.

Vstupenky je možné zakoupit 1denní, 3denní, 7denní, 14denní či 30denní. 

1denní vstupné3denní vstupné7denní vstupné14denní vstupné30denní vstupné
Dospělý9 PLN20 PLN38 PLN58 PLN110 PLN
Student do 264,50 PLN10 PLN19 PLN29 PLN55 PLN
Důchodce4,50 PLN10 PLN19 PLN29 PLN55 PLN
Děti do 7 let mají vstup ZDARMA.

Polské pouště

V Polsku se nachází dva hlavní areály s označením „poušť“, ačkoliv se nejedná o rozsáhlé neobydlené oblasti s extrémním klimatem, jako je Sahara.

Pro ochranu těchto unikátních ekosystémů bylo zřízeno několik národních parků a rezervací. Důležitá je i osvěta veřejnosti a podpora udržitelného cestovního ruchu.

1) Błędowská poušť

Uměle vytvořená poušť v jižním Polsku, poblíž města Dąbrowa Górnicza. Vznikla v důsledku těžby rud a odlesňování v 18. a 19. století.

Jedná se o největší antropogenní poušť v Evropě s rozlohou 32 km². Je tvořena pohyblivými písečnými dunami dosahujícími výšky až 40 metrů.

Zároveň je to i chráněná oblast s unikátní flórou a faunou, včetně vzácných druhů hmyzu a rostlin a také oblíbená turistická destinace pro pěší turistiku, cyklistiku a sandboarding.

2) Pobřežní duny

Rozsáhlé dunové systémy podél celého polského pobřeží Baltského moře. Nejznámější jsou již zmíněné duny v Słowiński National Park.

Tato polská poušť je menší než Błędowská, nicméně je stejně impozantní. Stejně tak je domovem mnoha druhů ptáků a rostlin, včetně vzácných druhů orchidejí.

Nejlepší čas na návštěvu Leby je od června do září, kdy je počasí teplé a slunečné.

Polský Karibik

Toto kouzelné místo se nachází na severozápadním pobřeží Polska, v Západním Pomořansku. Oblast se skládá z řady ostrovů a poloostrovů, které jsou omývány Baltským mořem.

Pláže zde jsou široké a písečné, s jemným pískem. Moře je čisté a azurové, s vlnami, které jsou ideální pro plavání a vodní sporty.

Nejznámějšími letovisky v Polském Karibiku jsou:

 • Wolin – největší ostrov v Polsku s krásnými plážemi, malebnými vesničkami a borovicovými lesy.
 • Usedom – ostrov rozdělený mezi Polsko a Německo, s historickým městem Świnoujście a rušnými letovisky.
 • Rügen – německý ostrov s nejkrásnějšími křídovými útesy v Evropě.
 • Kołobrzeg – oblíbené letovisko s dlouhou písečnou pláží a historickým centrem.
 • Międzyzdroje – elegantní letovisko s promenádou a lázněmi.

Kromě opalování a koupání se v Polském Karibiku dá vyzkoušet mnoho vodních sportů – windsurfing, kitesurfing, jachting nebo obyčejná plavba lodí.

Populární je také pro pěší turistiku a cyklistiku. Malebné stezky v borovicových lesích a podél pobřeží stojí za prozkoumání.

Polské pláže

Polské pobřeží Baltského moře se táhne v délce 534 kilometrů a je přímo obsypané plážemi, které jsou ideální pro relaxaci, opalování se a vodní sporty. Dovolená u moře v Polsku tak nabízí mnohé.

1) Sopoty

Elegantní plážová destinace u moře v Polsku. Nachází se poblíž Gdaňsku a je známá svým ikonickým molem, které je nejdelším dřevěným molem v Evropě. Na pláži v Sopotech si lze užívat opalování, koupání, vodní sporty, procházky po mole a velké množství restaurací a barů.

2) Brzeźno

I tato pláž se nachází v Gdaňsku a je oblíbená pro svou živou atmosféru, vodní sporty a blízkost historického centra města. Na pláži si lze zahrát volejbal, vyzkoušet kiteboarding, windsurfing, projet se na lodi anebo posedět v restauracích a barech.

3) Kołobrzeg

Toto historické lázeňské město se pyšní krásnou širokou pláží s jemným pískem, která je ideální pro opalování a koupání. V Kołobrzegu si lze také užít procházky po promenádě, navštívit aquapark a historické centrum města.

4) Wolin

Největší polský ostrov nabízí mnoho krásných pláží, z nichž nejznámější je pláž v Międzyzdrojích. Tato pláž je proslulá bílými křídovými útesy a je ideální pro opalování, koupání a vodní sporty. Je ideální i pro pěší turistiku a cyklistiku.

Kromě výše uvedených pláží existuje na polském pobřeží mnoho dalších krásných pláží, které stojí za návštěvu.