Polsko s dětmi – kam na výlet, dovolená u moře

Evropa

Polsko se stává čím dál oblíbenější destinací pro rodinnou dovolenou. Nabízí pestrou škálu aktivit a zážitků pro všechny věkové kategorie, ať už se jedná o relaxaci u moře, dobrodružství v horách, poznávání historie v malebných městečkách, nebo zábavu v moderních aquaparcích a zábavních parcích.

Díky dostupným cenám a přátelské atmosféře je Polsko ideální destinací pro rodinný rozpočet. Mnoho hotelů a restaurací nabízí slevy pro děti, a v turistických informačních centrech ochotně poradí s výběrem programu a aktivit, které budou bavit celou rodinu.

Shrnutí článku

Polsko je skvělá destinace pro výlety s dětmi. Za návštěvu určitě stojí Krakov nebo Vratislav a hory Tatry či Krkonoše.

Zábavní parky v Polsku jsou skvělým způsobem, jak zpestřit dětem dovolenou. Nejznámější je například Energylandia, ovšem i polské aquaparky jsou hodné návštěvy.

Dovolená v Polsku u moře je čím dál populárnější. Nejvyhledávanějšími destinacemi jsou Gdaňsk nebo Gdyně, Sopoty či Łeba.

Mezi kladné zkušenosti s dovolenou v Polsku u moře patří zajisté čisté moře a krásné pláže, také dostupné ceny. Mínusy většinou zahrnují chladnější teplotu moře, davy turistů v hlavní sezóně nebo jazykovou bariéru.

Alternativou ke koupání v moři je koupání v jezeře, v Mazurských jezerech konkrétně. V okolí je také mnoho památek a nádherná příroda k prozkoumání.

Při výběru dovolené je třeba zohlednit věk a zájmy dětí i charakter dovolené. Také je důležité včas zarezervovat ubytování a rozhodnout se o způsobu dopravy.

Kam s dětmi v Polsku?

Polsko je skvělá destinace pro rodinnou dovolenou. Nabízí krásnou přírodu, bohatou historii a mnoho zajímavých aktivit pro všechny věkové kategorie. Ať už jde o prohlídku historických památek, aktivní dovolenou v horách nebo relaxaci na pláži, pobyt v Polsku s dětmi je zkrátka výhra.

Polská města, co stojí za návštěvu s dětmi

Krakov – historické centrum Krakova s Wawelským hradem a Kazimierzem, židovskou čtvrtí, je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Děti si užijí prohlídku hradeb, projížďku kočárem po Staroměstském náměstí a návštěvu Drakolí jeskyně.

Vratislav – toto krásné město s malebným tržištěm a mnoha ostrovy nabízí mnoho aktivit pro děti, včetně plavby lodí po Odře, prohlídky Ostrowa Tumskiego a návštěvy Zoologické zahrady.

Gdaňsk – historické město na pobřeží Baltského moře je známé svými středověkými památkami, jako je Dlouhá ulice a Mariánský kostel, děti si užijí prohlídku pirátské lodi, návštěvu Jantarového muzea a procházku po Molu.

Poznaň – další historické město, je známé renesanční architekturou a Ratajským náměstím, děti si užijí prohlídku Katedrály Panny Marie, návštěvu Zoologické zahrady a projížďku lodí po řece Warta.

Polské hory s dětmi

  • Krkonoše – nejvyšší pohoří Polska s krásnou přírodou a turistickými trasami, děti si užijí výlet lanovkou na Sněžku, procházku po Špindlerově Mlýně a návštěvu Bobové dráhy.
  • Tatry – druhé nejvyšší pohoří Polska s impozantní scenérií a možností výstupu na Gerlachovský štít, nabízí mnoho možností pro turistiku, cyklistiku a lyžování, děti ocení výlet lanovkou na Kasprowy Wierch, procházku po Morskim Oku a návštěvu Aquaparku Tatry.
  • Pieniny – toto malebné pohoří je známé svými skalními útvary a raftingovými možnostmi, dětem se bude líbit projížďka lodí po Dunajci, prohlídka Szczawnicy nebo návštěva Pienińskiego Parku Narodowego.
  • Beskydy – horské pásmo s krásnými lesy, loukami a turistickými trasami, v zimě je ideální pro lyžování a snowboarding, pro děti je výlet lanovkou na Szyndzielów, prohlídku Żywiec a návštěva ZOO Żywiec.

Tipy na výlet do Polska

Polsko je krásná země s bohatou historií a kulturou, malebnou krajinou a přátelskými lidmi. Nabízí mnoho turistických atrakcí pro všechny zájmy, od rušných měst až po klidné vesničky a majestátní hory. A hlavně – nabízí spoustu zábavy pro děti.

Zábavní parky

Největší a nejznámější zábavní park v Polsku je Energylandia. Nachází se v Zatorze, nedaleko Krakova, a je to jeden z největších zábavních parků v Evropě. Energylandia nabízí více než 100 atrakcí, včetně horských drah, kolotočů, vodních atrakcí a dětských zón.

Další oblíbený zábavní park je Legendia. Nachází se v Chorzowě, nedaleko Katovic, a je tematicky zaměřen na polské legendy a pohádky. Legendia nabízí více než 40 atrakcí, včetně horských drah, kolotočů, vodních atrakcí a živých vystoupení.

Pro milovníky dinosaurů je ideální JuraPark. Leží v Bałtowie, nedaleko Kielc, a je to největší dinopark v Evropě. JuraPark nabízí desítky realistických modelů dinosaurů v životní velikosti, interaktivní expozice a zábavní aktivity pro celou rodinu.

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska se nachází ve Świdnici. Je to park s miniaturami historických památek Dolního Slezska. Děti se tak mohou projít mezi miniaturními hrady, kostely a domy.

Aquaparky

1) Suntago Water World – nachází se v Mszczonowie a je největším aquaparkem v Polsku a ve střední Evropě. Disponuje širokou škálou vodních atrakcí, včetně tobogánů, bazénů s vlnami, saun a lázní.

2) Aquapark Tatry – v Zakopaném, nabízí krásný výhled na Tatry a samozřejmě vodní skluzavky, bazény, vířivky a sauny, je to ideální pro zábavu s dětmi v případě nepříznivého počasí.

3) Aquapark Gorzyce – nachází se v Gorzycach a nabízí vodní skluzavky, bazény, vířivky a sauny, také venkovní bazény a tobogány, které jsou ideální pro letní dny.

4) Aquapark Fala – ve Wałbrzychu, park s vodními skluzavkami, bazény, vířivkami a saunami, k dipozici je také solná jeskyně a saunový svět, kde se dá krásně relaxovat.

Za návštěvu stojí také Aquapark Kudowa Zdrój blízko českých hranic.

Polsko je skvělá destinace pro rodinnou dovolenou, nabízí krásnou přírodu, bohatou historii a mnoho zajímavých aktivit pro všechny věkové kategorie.

Kam do Polska k moři?

Polsko se stává čím dál oblíbenější destinací pro letní dovolenou. Má krásné pláže s čistým mořem, širokou nabídku vodních sportů a zábavu pro celou rodinu. A to vše za dostupné ceny.

Mezi nejnavštěvovanější letoviska patří Gdaňsk. Historické město je domovem mnoha památek, včetně baziliky Panny Marie a Dlouhé ulice. Je zde také živá kulturní scéna s mnoha bary, restauracemi a kluby.

Gdyně je moderní město známé svým přístavem a plážemi. Nachází se tam také mnoho muzeí a galerií, stejně jako aquapark a zoologická zahrada.

Dalším tipem, kam na dovolenou v Polsku u moře je Štětín. Nachází se na západě Polska, na řece Odře. Je domovem historického hradu a katedrály sv. Jana Křtitele. Štětín má také rušnou nákupní a restaurační scénu.

Na jihozápadě Polska, na řece Odře, leží město Wrocław. Je domovem mnoha historických památek, včetně katedrály sv. Jana Křtitele a radnice. Vratislav v Polsku má také rušnou kulturní scénu s mnoha bary, restauracemi a kluby.

Krakov na jihu Polska, na řece Visle je dalším z nejčastěji navštěvovaných desinací. Je domovem mnoha památek, včetně Wawelského hradu a Kazimierze, židovské čtvrti. Nechybí ani kulturní scéna s mnoha bary, restauracemi a kluby.

Pro klidnější dovolenou u moře:

Pokud je cílem klidnější dovolená, existuje mnoho menších vesniček a ostrovů podél polského pobřeží. Mezi nejoblíbenější patří:

1) Sopoty – toto letovisko se nachází poblíž Gdaňsku a je známé svým dlouhým dřevěným molem. V Sopotech je také mnoho restaurací, barů a obchodů.

2) Łeba – nachází se na poloostrově Hel a je známé svými krásnými plážemi, v Łebě je také mnoho lesů a jezer ideálních pro pěší turistiku a cyklistiku.

3) Wolin – tento ostrov se nachází poblíž Štětína a je známý svými malebnými vesničkami a nedotčenou přírodou, u Wolinu je také mnoho národních parků a rezervací.

4) Usedom – ostrov poblíž Štětína a je rozdělen mezi Polsko a Německo, je známý svými písečnými plážemi a lázeňskými městy historickými památkami.

Zkušenosti s dovolenou v Polsku u moře

Velká část cestovatelů si pochvaluje krásné pláže. Polsko se může pochlubit dlouhými písčitými plážemi s jemným pískem, které jsou ideální pro opalování a koupání. Mnoho pláží je také držitelem prestižní Modré vlajky, která zaručuje jejich čistotu a bezpečnost.

Dalším často chváleným aspektem je čisté moře. Baltské moře v Polsku je čisté a průzračné, s pozvolným vstupem do vody, takže je ideální pro rodiny s malými dětmi.

Důvod, proč je Polsko často vyhledávanou destinací, jsou také dostupné ceny. Dovolená v Polsku u moře je ve srovnání s jinými přímořskými destinacemi v Evropě poměrně levná. Ubytování, stravování a aktivity jsou dostupné i pro ty s menším rozpočtem.

Kladně hodnocená je i široká škála aktivit. V Polsku si každý najde to své. Lze se opalovat a relaxovat na pláži, koupat se v moři, provozovat vodní sporty, jezdit na výlety s dětmi, navštěvovat historická města a památky, nebo se vydat na pěší turistiku a cyklistiku do malebné krajiny.

V neposlední řadě je také důležité zmínit vstřícnost místních obyvatel. Poláci jsou známí svou pohostinností a přátelskostí. Většina z nich mluví anglicky, takže se s nimi lze bez problémů domluvit.

Záporné zkušenosti s dovolenou v Polsku u moře

  • Chladnější moře – Baltské moře je chladnější než například Středozemní moře, teplota vody se v letních měsících pohybuje okolo 18-20 °C.
  • Přeplněnost v hlavní sezóně – v hlavní sezóně (červenec a srpen) mohou být pláže a turistická centra přeplněná, je tedy lepší cestovat mimo sezónu.
  • Jazyková bariéra – mimo turistická centra se lze také setkat s jazykovou bariérou. Naučit se základní fráze v polštině není od věci.
Při plánování výletu do Polska s dětmi je důležité zohlednit jejich zájmy a preference.

Další tipy, kam s dětmi v Polsku

Polsko se pyšní krásným pobřežím Baltského moře s písečnými plážemi, malebnými letovisky a bohatou nabídkou aktivit pro celou rodinu. Mezi nejoblíbenější destinace patří Gdaňsk, Sopoty, Kołobrzeg, Świnoujście a Międzyzdroje.

Děti mohou stavět hrady z písku, koupat se v moři, sbírat mušle, vyzkoušet vodní sporty, projížďky lodí a výlety do okolních památek. Mnoho letovisek nabízí také aquaparky, hřiště a animační programy pro děti.

Mazurská jezera na severovýchodě Polska jsou ideální destinací pro rodinnou dovolenou v přírodě. Nabízí klidnou atmosféru, krásné pláže, čistou vodu a mnoho možností pro vodní sporty, rybaření a pěší turistiku.

Děti si užijí koupání v jezeře, plavbu lodí, kanoistiku, rybaření, sbírání borůvek a procházky po lesních stezkách. V okolí jezer se nachází také mnoho zajímavých památek a historických měst.

Polsko s dětmi – tipy a triky

Při výběru destinace je klíčové zohlednit věk a zájmy dětí. S malými dětmi je nejspíš lepší cestovat do destinace s klidnější atmosférou a krátkými vzdálenostmi mezi atrakcemi.

Starší děti si zase nejspíš užijí aktivnější dovolenou s turistikou, cyklistikou nebo vodními sporty.

Jaká bude náplň dovolené? Prohlídky hradů a zámků, relaxace u moře, turistika nebo vodní sporty – i tohle pomůže s výběrem.

I zvážení ročních období stojí za zmínku. Léto je ideální dobou pro dovolenou u moře nebo v horách, zatímco zima nabízí skvělé možnosti pro lyžování a snowboarding. Jaro a podzim jsou klidnější období s příjemným počasím a menšími davy.

Ubytování

  • Rezervovat včas – v Polsku je na výběr z mnoha typů ubytování, od hotelů a penzionů přes apartmány a chatky až po kempy, klíčové však je si ho rezervovat včas.
  • Umístění ubytování – v centru dění nebo s klidnější atmosférou, v centru nebo na okraji, toto může i výrazně ovlivnit cenu.
  • Průzkum a recenze – před rezervací ubytování je třeba si přečíst recenze od ostatních cestujících, což pomůže vybrat ubytování, které splňuje očekávání.

Doprava

Do Polska se můžete dostat letadlem, vlakem, autobusem nebo autem. Letadlo je nejrychlejší způsob dopravy, ale může být také nejdražší. Vlak a autobus jsou pohodlnější a cenově dostupnější možnosti.

V Polsku je dobře rozvinutá síť veřejné dopravy. Pohybovat se dá autobusy, vlaky a tramvajemi. Jízdenky jdou koupit na autobusových zastávkách, vlakových stanicích a v trafice.