Mazurská jezera v Polsku – cesta autem, koupání v Polsku

Evropa

Mazurská jezera jsou soustava více než 2 000 jezer a kanálů na severovýchodě Polska. Jsou pokladem pro milovníky přírody a outdoorových aktivit. Tato oblast je známá jako „Polské Benátky“ a je domovem křišťálově čisté vody, malebných ostrovů a bujných lesů, které vytvářejí idylickou scenérii.

Mazurská jezera jsou jedinečnou destinací, která nabízí něco pro každého. Jsou také domovem jedinečné kultury, která se vyznačuje tradičními řemesly, hudbou a kuchyní. Místní obyvatelé jsou známí svou pohostinností a přátelskostí.

Shrnutí článku

Mazurská jezera jsou rájem aktivit pro všechny. Kdo chce brázdit vody na lodi, kajaku či paddleboardu, nebo se prohánět po hladině na windsurfingu či vodních lyžích, najde si zde místo.

Cesta autem na Mazurská jezera má spoustu výhod – lze cestovat kamkoliv a kdykoliv bez závislosti na jízdním řádu.

Oblast Mazurských jezer je vskutku rozlehlá. K nejznámějším jezerům patří Śniardwy, Mamry nebo třeba Niegocin.

V Polsku jsou kromě Mazurských jezer i Jižní jezera, Velkopolská jezera či Pomorza.

Polsko láká krásnou krajinou a bohatou nabídkou koupání. Koupat se dá v Baltském moři nebo v některém z uvedených jezer.

Ubytovat se u Mazurských jezer není těžké, stačí si vybrat typ ubytování a stanovit rozpočet.

Mazurská jezera – co nabízí?

Mazurská jezera nabízí širokou škálu aktivit pro všechny věkové kategorie a zájmy. Mezi nejoblíbenější aktivity patří:

 • Plavba lodí a kanoistika – jezera a kanály jsou pro to ideální, lze si pronajmout loď nebo kajak a prozkoumat oblast na vlastní pěst nebo se zúčastnit organizované prohlídky.
 • Rybaření – jezera jsou domovem mnoha druhů ryb, takže si tu každý rybář přijde na své, může se rybařit z břehu, z lodi nebo se lze zúčastnit rybářského výletu.
 • Vodní sporty – na Mazurských jezerech si lze užít i vodní sporty, jako je windsurfing, kitesurfing, vodní lyžování a wakeboarding.
 • Pěší turistika a cyklistika – oblast nabízí mnoho turistických a cyklistických tras, které vedou malebnou krajinou a jsou ideální k obdivování krásy jezer a lesů.
 • Návštěva památek – v okolí se nachází mnoho historických památek, jako jsou hrady, zámky a kostely, navštívit lze například hrad Malbork, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

Mazurská jezera v severním Polsku lákají turisty z celého světa svou malebnou krásou a širokou nabídkou aktivit. Ať už člověk hledá klidnou dovolenou s rodinou, aktivní dovolenou plnou vodních sportů, nebo romantický výlet ve dvou, Mazurská jezera zaručeně splní všechna možná přání.

Mazurská jezera autem

Cesta autem na Mazurská jezera je skvělý způsob, jak prozkoumat tuto krásnou oblast a užít si svobodu a flexibilitu cestování autem.

Auto je navíc i nejvhodnější způsob dopravy po Mazurských jezerech. Mnoho turistických atrakcí a aktivit je mimo dosah veřejné dopravy.

Nejrychlejší cesta z Prahy na Mazurská jezera vede přes dálnici A2 a A4. Cesta trvá 8 až 10 hodin v závislosti na trase a zastávkách. Cestu si lze prodloužit a navštívit některá zajímavá místa po cestě – Poznaň, Gdaňsk nebo Vratislav v Polsku určitě stojí za návštěvu.

V Polsku se na dálnicích platí mýtné. To jde zakoupit online předem nebo na benzínových pumpách a hraničních přechodech.

Mapa a navigace přijdou při cestě na Mazurská jezera autem vhod. V odlehlých oblastech Mazur se může hodit i offline mapa pro případ výpadků signálu.

Jiná doprava:

1) Letadlo – nejbližším letištěm je letiště Olsztyn-Mazury (SZY) v Szymanách, které se nachází asi 100 kilometrů od Mazurských jezer. Z letiště se do oblasti jezer dá dostat autobusem, taxíkem nebo autem

2) Vlak – do Olsztyna a dalších měst v oblasti Mazurských jezer jezdí vlaky z Varšavy a dalších polských měst. Z vlakového nádraží se do cílové destinace dá opět dostat autobusem, taxíkem nebo autem.

Mapa Mazurských jezer

Mapa Mazurských jezer zahrnuje rozsáhlou oblast na severovýchodě Polska, která je protkána sítí více než 2 000 jezer, kanálů a řek. Celková délka vodních cest v této oblasti přesahuje 1 000 kilometrů.

Mezi nejznámější jezera v oblasti Mazurských jezer patří:

 • Śniardwy – největší jezero v Polsku, známé pro své krásné scenérie a malebné ostrovy.
 • Mamry – druhé největší jezero v Polsku, oblíbené pro vodní sporty a rybaření.
 • Niegocin – třetí největší jezero v Polsku je známé pro své klidné vody a malebné vesničky.
 • Roś – jezero s písčitými plážemi a čistou vodou, ideální pro koupání a opalování.

Kromě těchto velkých jezer existuje v oblasti Mazurských jezer mnoho dalších menších jezer a vodních cest. Každé jezero má svou vlastní jedinečnou krásu a kouzlo.

Zdroj: mapy.cz

Mazurská jezera – ubytování

Ceny ubytování u Mazurských jezer se značně liší v závislosti na typu ubytování, umístění a ročním období.

První krokem by mělo být stanovení rozpočtu a vyhledání ubytování, které se do něj vejde.

Pokud je v plánu strávit většinu času na vodě, je vhodné vybrat si ubytování v blízkosti jezera nebo mola. Pokud bude převládat pěší turistika a cyklistika, ubytování v blízkosti lesů nebo stezek bude tím pravým.

Před tím, než se ubytování zarezervuje, je důležité přečíst recenze od jiných hostů. To pomůže dozvědět se o jejich zkušenostech a rozhodnout se, zda je ubytování to pravé.

1) Hotely

V oblasti jsou hotely pro všechny rozpočty, od luxusních resortů až po útulné rodinné penziony. Hotely obvykle nabízí různé služby a vybavení, jako jsou bazény, restaurace, wellness centra a aktivity pro děti.

Hotel Stary Sad je luxusní hotel v Mikołajki s bazénem, ​​wellness centrem a restaurací. Nabízí také různé aktivity, jako je plavba lodí, rybaření a pěší turistika.

2) Apartmány a chaty

Pro více soukromí a prostoru si lze pronajmout apartmán nebo chatu. Apartmány a chaty jsou k dispozici v různých velikostech a umístěních, od břehů jezera až po klidné lesy.

Apartamenty Słoneczne Tarasy jsou moderní apartmány v Mikołajki s výhledem na jezero. Nabízí kuchyňky, terasy a gril.

3) Kempy

Kempování je oblíbenou možností pro turisty s nízkým rozpočtem a pro ty, kteří chtějí být v blízkém kontaktu s přírodou. V oblasti je mnoho kempů, které mají různé vybavení, jako jsou sprchy, toalety a kuchyňky.

Camping Niegocin je kemp v Giżycku s přístupem k jezeru Niegocin. Nabízí sprchy, toalety, kuchyňku a hřiště pro děti.

4) Agroturistika

Pro zážitek autentického polského venkovského života se lze ubytovat na agroturistické farmě. Agroturistika je jedinečnou příležitostí seznámit se s místní kulturou a tradicemi a vychutnat si čerstvé domácí produkty.

Agroturystyka Mazurska Chata je farma v Ruciane-Nidě, která nabízí ubytování v pokojích a apartmánech. Hosté se mohou zapojit do farmářských činností, jako je dojení krav, sběr vajec a péče o koně.

Mazurská jezera v severním Polsku jsou rájem pro milovníky přírody, outdoorových aktivit a rybaření.

Jezera v Polsku

Polsko se pyšní impozantní sítí jezer, která se rozprostírá po celé zemi a nabízí dechberoucí scenérie, klidnou atmosféru a nekonečné možnosti pro relaxaci a dobrodružství.

1) Mazurská jezera – tato již zmíněná oblast na severovýchodě Polska je domovem více než 2 000 jezer, propojených sítí kanálů a řek. Je to ráj pro milovníky vodních sportů, rybaření a plavby lodí. Mezi nejznámější polská jezera patří Śniardwy, Mamry a Niegocin.

2) Jezera Pomorza – pobřežní oblast Polska se pyšní řadou jezer s písečnými plážemi a křišťálově čistou vodou. Ideální pro koupání, opalování a vodní sporty. Mezi nejpopulárnější jezera patří Łebsko, Gardno a Jamno.

3) Velkopolská jezera – vnitrozemská oblast Velkopolska ukrývá klidná jezera obklopená lesy a loukami. Nabízí ideální prostředí pro pěší turistiku, cyklistiku a pozorování ptáků. Mezi nejznámější jezera patří Gopło, Powidz a Wieleńskie.

4) Jezera na jihu Polska – tato oblast se pyšní malebnými jezery s horskými panoramaty v pozadí. Nabízí klidnou atmosféru a ideální podmínky pro rybaření a vodní sporty. Mezi nejznámější jezera patří Czorsztyn, Rożnowskie a Żywiec.

Koupání v Polsku – Baltské moře

Polsko se pyšní rozmanitou krajinou, která zahrnuje majestátní hory, malebné lesy i rozsáhlou síť jezer a mořské pobřeží. Ať už je cílem osvěžení v horkém letním dni, nebo vodní sporty a relaxace u moře, Polsko nabízí ideální destinaci pro koupání.

Polské pobřeží Baltského moře se táhne v délce 518 kilometrů a nabízí stovky kilometrů písčitých pláží, malebných přímořských městeček a malebných ostrovů. V letních měsících se průměrné teploty vody pohybují mezi 18 °C a 22 °C a jsou ideálním místem pro osvěžení.

Nejpopulárnější přímořská letoviska:

 • Gdańsk – historické město s krásnou architekturou, živou kulturní scénou a písečnými plážemi v Brzeźnie a Stogi.
 • Sopoty – známé pro nejdelší dřevěné molo v Evropě, promenádu s obchody a restauracemi a písečnou pláž.
 • Kołobrzeg – rodinně orientované letovisko s širokou pláží, aquaparkem a historickým centrem.
 • Świnoujście – město na ostrově Uznam s písečnými plážemi, malebnou přístavní oblastí a historickým centrem.

Štětínský záliv je zátoka na severozápadě Polska ideální pro klidnou dovolenou u moře. Nabízí písečné pláže, mělké vody a malebná přímořská městečka. Mezi oblíbené destinace patří Międzyzdroje a Wolin.

Tipy pro koupání v moři v Polsku:

Před cestou je vhodné zkontrolovat aktuální počasí, protože teplota vody a vzduchu se může lišit.

Na místě je nutné dodržovat pokyny plavčíků a dbát na bezpečnostní pokyny při vodních sportech.

Většina pláží v Polsku má dobrou infrastrukturu s toaletami, sprchami a občerstvením. Do mnoha pobřežních oblastí se dá snadno dostat autem, vlakem nebo autobusem.