Soví voliéry v Borových Ladech už jsou otevřené

Magazín
sova

Od začátku května je otevřené informační centrum se sovími voliérami na Borových Ladech, které je součástí Zoologického programu Správy NP a CHKO Šumava. Oznámil to mluvčí NP Pavel Pechoušek.

Návštěvníci se tu procházejí po dřevěném chodníku, kde jim přímo nad hlavami poletují ptáci. Loni do sovince přišlo více než 53 tisíc lidí, což z něj činí jedno z nejnavštěvovanějších míst Národního parku Šumava.

„Vysoké návštěvy pokračují i letos. Každý den, kdy jsme měli otevřeno, k nám zatím chodí více než tři stovky lidí,“ uvádí Zbyněk Janči, referent Zoologického programu na Borových Ladech. Podle něj tu návštěvníci nejvíce oceňují to, že se mohou volně procházet, v klidu si sednout, pozorovat a navíc sovy ve voliérách také aktivně vyhledávat.

Návštěvníci tu procházejí v sovích voliérách, nad jejich hlavami se proletují sovy a na vlastní oči si prohlížejí výra velkého, puštíka bělavého, kalouse ušatého, puštíka obecného, sýce rousného, sovu pálenou. Ve voliérách poletuje zhruba 15 ptáků.

Pro sledování nejvzácnějších druhů ptáků, nejen sov, nemusí zájemci jezdit daleko. Jedna z nejkrásnějších voliér se sbírkou nejvzácnějších ptáků poblíž Čech se totiž nachází v polských Kielcích v parku Stanislava Staszice.

„Jedná se o ptáky, kteří se narodili v zajetí. Nebo se jim stal nějaký úraz, žijí s handicapem a život ve volné přírodě pro ně nepřipadá v úvahu. Převažující část sov jsme bezplatně získali ze zoologických zahrad v Plzni, v Hluboké nad Vltavou nebo v Praze,“ vysvětluje Zbyněk Janči.

„Novinkou letošní sezóny bude sovice sněžní. Zároveň jsme upravili voliéru pro sýce rousného, který je poměrně malý pták a ve velké voliéře ho návštěvníci špatně hledali,“ řekl Miloš Juha vedoucí Zoologického programu Správy NP a CHKO Šumava, do kterého projekt borovoladeckého sovince patří.

Návštěvnické centrum se sovími voliérami stojí v místě bývalého lomu na kámen. Otevřeno je zde od počátku května do konce září každý den mimo pondělí. V úterý je navíc prodloužená otevírací doba do pozdních večerních hodin. Návštěvníci tak mají možnost pozorovat chování sov v době jejich největší aktivity, tedy večer nebo v noci.

Otevírací doba je stanovena podle zkušeností z informačních středisek:
PO – zavřeno – úklid a případná desinfekce
ÚT – od 12 hod. do 21 hod.
ST, ČT, PÁ, SO a NE – od 9 hod. do 17 hod.

Zajímavosti