Polární záře – kde a proč se vyskytuje a jaké jsou její barvy

Magazín

Aurora borealis (na severní polokouli) nebo aurora australis (na jižní polokouli), pro laiky známější jako polární záře je přírodní jev, při kterém se na obloze vyskytují zejména zelená mihotavá světla. V některých případech je možné zpozorovat červenou polární záři, růžovou, bílou nebo fialovou. Vyskytuje se zejména ve Skandinávii, nebo také Aljašce, Kanadě a výjimečně také v jiných zemích, jako například Skotsko. Jak vzniká polární záře a kde je možné ji sledovat?

Nejen dobrodruzi, kteří se vydávají za cestováním do severních zemí, jsou fascinovaní přírodním jevem, který se nazývá polární záře. Ta vzniká díky slunečnímu větru, resp. proudu částic, které jsou vyvrhované ze slunečního povrchu během erupcích na Slunci. Jednotlivé částice pak narazí na zemské magnetické pole, které je zachytí a vrhne do atmosféry.

Shrnutí článku

Pozorování polární záře – na pozorování polární záře je zapotřebí vycestovat například do Skandinávie ve vhodnou dobu, navíc je zapotřebí také orientovat se v předpovědích, aby výprava nebyla zbytečná.

Místa výskytu polární záře – Skandinávie, Skotsko, Austrálie, Nový Zéland nebo Aljaška jsou země, kde je možné sledovat polární záři. Jen je nutné vědět, v jakou roční dobu vyrazit.

Tipy k výpravě za polární září – během výpravy za polární září je potřeba být připravený a mít vhodné vybavení. Může se jednat například o vhodné a kvalitní oblečení nebo také vhodný fotoaparát s doplňkovým příslušenstvím.

V atmosféře se pak srazí s molekulami vzduchu a během toho se uvolní energie, která se projevuje právě zářením, které je známější jako polární záře.

Polární záře hraje všemi barvami. To, jak barevnou polární záři cestovatelé mohou pozorovat, závisí na výšce nad zemským povrchem, kde se nachází. Navíc každá polární záře je jinak barevná, má specifické tvary a také se jinak pohybuje.

Například červená polární záře vzniká v místech nad 200 kilometrů nad zemí, zelená polární záře se pak vyskytuje nad 100 kilometrů.

Z fyzikálního hlediska pak barva polární záře závisí na tom, s jakými atomy se srazí v atmosféře částice slunečního větru. V případě, že se srazí s atomy kyslíku, je možné pozorovat zelenou, někdy až červeno-oranžovou polární záři.Pokud se v atmosféře srazí s částicemi slunečního větru atomy dusíku, vznikne modrá, někdy až fialová polární záře. V určitých případech pak může vzniknout i červená polární záře.

Kde je možné pozorování polární záře, jak je spolehlivá předpověď polární záře a je možné sledovat polární záři online?

Každá polární záře je jedinečná.
Každá polární záře je jedinečná.

Pozorování polární záře

Pozorování polární záře je možné nejčastěji od podzimu do jara. Nejčastěji se vyskytuje v zemích, které jsou nejblíže polárnímu kruhu. Jedná se například o Skandinávii, Island, Grónsko, Kanadu nebo Aljašku. Nicméně ve výjimečných případech je možné ji zpozorovat i ve Skotsku nebo Austrálii a Novém Zélandu.

Nejlepší pozorování polární záře je v přírodě, resp. na místě bez venkovního osvětlení. Nejlepší pohled na polární záři je v případě, že obloha není zatažení a je zcela tmavá.

Předpověď polární záře

Předpověď polární záře je možné sledovat na internetu na více stránkách, speciálních portálech nebo aplikacích.

Je možné sledovat dlouhodobou předpověď polární záře, tak i tu krátkodobou, která je mnohdy detailně popsaná po hodinách.

Některé portály nebo aplikace, které přinášejí předpověď polární záře, popisují její pravděpodobnost relativně složitě. Nicméně jsou i takové portály, které znázorňují pravděpodobnost výskytu polární záře na základě barev.

V takovém případě například žlutá barva znázorňuje minimální šanci, přes oranžovou po červenou, která ukazuje na vysokou pravděpodobnost. Nicméně barevné rozlišení i způsob informování se liší portál od portálu.

Polární záře aktuálně

Aktuality o polární záři je možné sledovat na specializovaných webech. Na nich je možné vidět jak záběry z online kamer v České republice, Slovensku, tak i například v Norsku. Současně poskytují informace o rychlosti slunečního větru nebo o geomagnetických bouřích.

Weby poskytují obecnou pravděpodobnost a také prognózy důležitého Kp-indexu.

Předpovědi o aktuálních polárních září je nejlepší sledovat co nejdříve samotnému pozorování. Na aktualitách o polárních září je vždy nejvhodnější sledovat tzv. Kp-index. Ten vyjadřuje intenzitu sluneční aktivity, kdy v místech za polárním kruhem je vhodná 3. úroveň a vyšší.

Konkrétní časy jsou vždy individuální, nicméně největší pravděpodobnost zpozorování polární záře lidským okem je od setmění do rozbřesku. Samotná polární záře pak může trvat pár minut nebo i pár hodin.

Polární záře online

Polární záři online je možné pozorovat na vybraných stránkách a rovnou z několika zemí. Webkamery na pozorování polární záře online jsou například v Norsku, Švédsku, Finsku, Islandu, Dánsku, Grónsku, Kanadě nebo třeba i Austrálii.

Kde sledovat polární záři online?

Nicméně polární záři v těchto zemích je pomocí webkamery možné pozorovat pouze v případě, že jsou k tomu ideální přírodní podmínky. Ty je mnohdy možné vyčíst na stejných stránkách.

Polární záře přiláká turisty zejména do Skandinávie.

Polární záře na Islandu

Polární záře na Islandu je nejlepším místem, společně s Norskem, kde je možné zpozorovat polární záři.

Nejlepším obdobím, kdy vyrazit na Island za polární září, je od listopadu do března, a nejlepším místem je sever a severozápad (kvůli tomu, že na těchto místech je nejmenší znečištění). Na druhou stranu polární záři je možné za vhodných podmínek zpozorovat v podstatě kdekoli, kde bude hlavně jasná obloha.

Polární záře v Norsku

Polární záře v Norsku láká mnoho turistů. Důležité je vydat se správným směrem. Hlavní je, aby pozorovatelé byly za polárním kruhem.

Největší pravděpodobnost vidět polární záři v Norsku je na místech jako Alta, Tromsø, Narvik nebo Bodø. 

Také v Norsku se vyplatí sledovat KP index, nicméně současně je dobré nepodcenit oblačnost. Obecně však platí, že pokud je možné vidět hvězdy, je také možné zahlédnout polární záři.

Jak vyfotit polární záři telefonem

Základním pravidlem je vypnout blesk, který by mohl fotku s polární září zbytečně zesvětlit a z fotky by tak nic nemuselo být.

  • Nastavení fotoaparátu – důležité je také celkové nastavení fotoaparátu. Některé chytré telefony, například od Applu, si nastaví noční režim samy, u jiných výrobců je potřeba vše nastavit manuálně.
  • Clona – vyplatí se také nastavit rychlost závěrky, nejlépe na více sekund, aby telefon zachytil co možná nejvíce světla. Pokud také nastavení telefonu umožňuje nastavit clonu, je dobré ji mít v těch nejnižších hodnotách.
  • Ostření – co je také důležité, tak nastavit si manuální ostření, aby telefon neostřil na jeden konkrétní předmět. Také hodnotu ISO je dobré nastavit na co možná nejvyšší hodnoty. Nicméně zde je potřeba držet telefon co možná nejpevněji, aby nebyla fotka rozmazaná.

Z toho důvodu se vyplatí pořídit si kvalitní stativ, aby se mohla nastavit dlouhá expozice a polární záři tak zachytit co možná nejkvalitněji.

Tipy na vybavení na výpravu k polární záři

Výprava za polární září je mnohdy dlouhá a navíc přírodní podmínky nebývají vždy příznivé. Co si tedy vzít s sebou na výpravu za polární září?

Základem je teplé a kvalitní oblečení:

  • teplá fleeceová vrstva
  • péřová vesta
  • nepromokavá bunda s kalhoty, které odolají i silnému větru
  • kvalitní čepice
  • rukavice
  • ponožky do minusových teplot

V neposlední řadě se hodí kvalitní a pevné boty se speciální membránou, například goretex. To vše je základem, bez kterého by se turisté neměli na výpravu pouštět.

Mýty a legendy o polární záři

Polární záře nicméně nebyla vždy tak populární a vyhledávaná. Zejména severské země se jí mnohdy bály a představovali pro tamní obyvatelé předzvěst něčeho zlého.

Například obyvatelé Laponska se polární záře báli, protože ji měli za znamení domova zemřelých, kteří přišli o život krutou smrtí. Na Islandu sice věří, že polární záře může zmírnit porodní bolesti, nicméně žena by se neměla dívat na záři přímo, aby její dítě nešilhalo.

Dodnes někteří místní obyvatelé o polární záři nemluví, přímo se na ni nedívají nebo během jejího výskytu nevydávají hlučné zvuky.

Jiné mýty pak mluví také o tom, že současně s výskytem polární záře se blíží smrt blízké osoby. Z toho důvodu se například během výskytu záře nemělo pískat nebo zpívat, aby se neupoutala její pozornost a nevzala na onen svět člověka.

Vikingové v minulosti naopak věřili, že polární záři mají na svědomí bohové a tak ji oslavovali. Podle některých mýtů znamenala polární záře na severu dech obrů, zemřelých vojáků, nebo naopak také hněv bohů.

Ve Švédsku tamní rybáři věřili, že polární záře značí spoustu úlovků, protože odráží šupiny sleďů.

Další legendy praví, že polární záře je spojována s válečnicemi, resp. valkýrami. Ty měly mít během jízdy na koních, při kterých odváděly válečníky na jejich poslední bitvu, u sebe štíty, které odrážely světlo Měsíce. A právě ono světlo mělo vytvářet na obloze efekty, které jsou dnes známé jako polární záře.

Ve Finsku pak legendy vypráví o tom, že polární záře vzniká díky polárním liškám, které běhaly rychle po obloze, až se jejich ocásky dotýkaly hor a tvořily jiskry.

V novodobé historii se polární záře někdy spojuje s mimořádnými událostmi. Polární záře se měla údajně objevit v předvečer Velké francouzské revoluce nebo 17. listopadu v Československu.