7 faktů, o kterých jste možná nevěděli – NEJ České republiky

Magazín
silonky

Zajímá vás, co patří mezi zajímavé, ovšem málo známé fakty týkající se České republiky? V tom případě čtěte dál!

1) Tolar vs. Dolar

Začneme hned zostra. Většina Čechů a pravděpodobně i Američanů neví, že jejich měna se jmenuje Dolar podle českých mincí ražených od první poloviny šestnáctého století. Češi jim říkali Tolar a z tohoto slova to přejalo hned několik jazyků, mezi nimi i angličtina, španělština či němčina.

Přechodem mezi jazyky se ze slova stal Dollar, kterým platí v USA dodnes. A nejen tam! S touto měnou se totiž setkáte i v Austrálii, na Novém Zélandě, v Hong Kongu nebo třeba na Taiwanu. Jako třešničku na dortu je třeba uvést Slovinský Tolar, kterým se platilo ve Slovinsku ještě donedávna.

2) Koho zajímá souboj SSSR vs. USA? Třetí ve vesmíru jsme byli my!

Jednou z důležitých rovin studené války, kde proti sobě stály státy oddělené rozděleným Německem, byla kosmonautika. Američané a Sověti se přetahovali o spoustu prvenství v této oblasti, aby tak ukázali, že jsou lepší. A známe to všichni, když se dva přou, třetí toho zpravidla využije.

A asi nikoho nepřekvapí, že tím lstivým byl Čech, který dostal od Sovětů možnost podívat se do vesmíru. To dostalo tehdejší ČSSR na třetí příčku. Dodnes považuje evropská kosmická agentura onoho Čecha, Vladimíra Remka, jako prvního evropského kosmonauta!

Vladimír Remek - první evropský kosmonaut.
Vladimír Remek – první evropský kosmonaut.

3) Poděkujte nám za pohled na ženské nohy v silonkách!

Ženy i muži miluji silonky. Asi je v téhle lásce trochu rozdíl, ale ve výsledku se shodneme na tom, že to je parádní věc. A přesto nás nemusí zajímat, kdo je vymyslel, protože bez nás by to nešlo. Geniální Otto Wichtrle, který dal světu taky kontaktní čočky, totiž vynalezl samotný silon, takže jistě uznáte, že kdo vymyslel silonky, vlastně není podstatné. Tenhle rodák z Prostějova byl opravdový velikán!

4) První žena ve vládě USA byla rodilá Češka!

Možná už to víte! Madeleine Albrightová se narodila v Praze a přesto se stala jako první zástupkyně něžného pohlaví ministryní v USA za vlády prezidenta Clintona! Její portfólio bylo zahraničí, tedy takový Zaorálek. Jenže ona cestovala a vyjednávala za jednu z největších velmocí a měla tudíž daleko více možností.

Byla to právě ona, která letěla v roce 2000 do KLDR a potkala se s Kim-Čong Ilem, který pro ni (jako pro Američanku) připravil obrovskou přehlídku spartakiádního typu!

5) Rodiště zakladatele automobilového kolosu či spisovatelského velikána!

Vratislavice nad Nisou asi většině z nás nic neřeknou. Tato část Liberce je však rodištěm zakladatele automobilky Porsche pana Ferdinanda Porsche a také proslulého spisovatele Franze Kafky. Který jiný národ tohle má?

6) První hudba hraná na Měsíci? Jak jinak než od Čecha!

Neil Armstrong byl prvním člověkem, který se vstoupil na povrch Měsíce. Češi by však měli vědět ještě jednu věc. Neil si totiž vzal s sebou nahrávku New World Symphony právě od Dvořáka a přehrál jí přímo na Měsíci a rázem jsme se tak zapsali i do dějin hudby. Byla to totiž první přehraná skladba na povrchu jiném než zemském.

První hudba hraná na Měsíci byla New World Symphony od Antonína Dvořáka.
První hudba hraná na Měsíci byla New World Symphony od Antonína Dvořáka.

7) A je toho mnohem víc!

Protože je toho opravdu hodně, rozhodli jsme se do posledního bodu vypsat několik českých prvenství. Česká republika je největším výrobcem gramofonových desek na Zemi. Rozdělili jsme zásluhou Jana Jánského krev do čtyř skupin. Češi patří mezi nejlepší jezdce na koloběžkách. Český lyžařský svaz bylo první takové uskupení na světě.

Stalinova socha na Letné byla největší svého druhu. Založili jsme druhou a třetí nejstarší automobilku světa – Tatru a Škodu. Vydupali jsme si, aby EU chránila špekáčky, syrečky nebo třeba hořické trubičky. Jsme špička ve výrobě nanovláken. Česká republika je největší producent potravinářského máku na planetě. Za Masaryka jsme byli v TOP 10 nejbohatších státech světa. Čeští lékaři hrají prim v léčbě nemoci AIDS. Díky nám se nemusí bát lidé za bouřky, vymysleli jsme totiž hromosvod.

Zajímavosti

Vybrané příspěvky

definegoalswritetasksdoachecklist-ahappyyoung

Jak se liší motivační dopisy ve světě? Brazilci jsou struční, Češi slovy nešetří

Není dopis jako dopis. Jak se liší motivační dopisy Čechů od motivačních dopisů Brazilců a co mají Češi a Dánové při psaní dopisů...

Číst více
businesspeoplearehandtypingonsilvercolorlaptopcomputer

Co dělat, když před odjezdem do zahraničí potřebujete rychle něco přeložit? Spolehněte se na expresní překlad od agentury

Čeká váš dovolená v zahraničí nebo se chystáte na pracovní pobyt? Ať už je důvod vaší cesty za hranice České republiky jakýkoliv,...

Číst více
teamwork-workinginmultiethnicgroupofstudents-teacherstudyforeign

Jak připravit zaměstnance na zahraniční služební cestu? Pořádání firemních jazykových kurzů se vyplatí

Mnohé firmy spolupracují se zahraničními partnery a v rámci výměnných stáží posílají do zahraničí své zaměstnance. Ti díky tomu...

Číst více
englishonline-languagelearningviatheinternet-desktopwithgreat

Toužíte po letní práci v Británii? Sepište perfektní životopis a motivační dopis

Láká vás práce v zahraničí? Pokud toužíte zlepšit svou úroveň angličtiny, možná jste již přemýšleli nad tím, že byste na léto...

Číst více
skotsko

Skotsko – cestování, zajímavosti

Se svými majestátními hrady, skalními jezírky a smyslnými údolími bylo Skotsko vždy vyhledávanou destinací. Kouzlo této země sahá od...

Číst více
singapur

Singapur – zajímavosti, dovolená, počasí

Je neustále se rozvíjejícím zázrakem plným nových zážitků a nezapomenutelných dobrodružství. Říká se mu také Lion city neboli Lví...

Číst více
Všechny články