
Jak Vybrat Správnou Úklidovou Firmu v Praze: Tipy a Rady
Praha je živým městem s mnoha domácnostmi a firmami, které potřebují úklidové služby. Pokud hledáte profesionální úklidovou firmu v...
Číst vícePočátkem dubna přivítal hrad a zámek Bečov nad Teplou miliontého návštěvníka. Známe ale historii zámku a co vše tomuto číslu předcházelo?
V západní části naší republiky, nedaleko lázní Karlovy Vary, leží na pravém břehu řeky Teplá, uprostřed Slavkovského lesa městečko Bečov nad Teplou. Ačkoliv toto sídlo oplývá bohatými dějinami a kulturními či přírodními památkami, hlavním turistickým lákadlem je výjimečný historický areál s gotickým hradem, renesančním palácem a barokním zámkem.
Hrad Bečov nad Teplou byl založen na počátku čtrnáctého století rodem pánů z Oseka. K největšímu rozvoji hradu došlo koncem patnáctého a v první polovině šestnáctého století, kdy hrad patřil rodu Pluhů z Rabštejna. Pod hradem stojí zámek z osmnáctého století, který má původní renesanční jádro.
Za držení bečovského panství belgickým rodem Beaufort-Spontin navrhli významní architekti Josef Zítek a Josef Mocker rozsáhlou přestavbu areálu v romantickém stylu. Z důvodu nedostatku financí byly jejich návrhy realizovány pouze v omezené míře. Díky tomu, že se po celou dobu existence hradozámeckého areálu prakticky nebouralo, se do dnešní doby dochoval jedinečný soubor historických budov.
Relikviář svatého Maura je jedinečnou a výjimečnou zlatnickou památkou na území České republiky. Co do hodnoty je tento předmět srovnatelný s korunovačními klenoty. Jeho vypátrání v roce 1985 se považuje za jeden z největších nálezů 20. století v tehdejším Československu.
Relikviář patří do skupiny domečkových (tumbových) relikviářů. Uvnitř se nacházejí kosterní ostatky sv. Jana Křtitele, sv. Maura, sv. Apolináře a sv. Timoteje. Má obdélníkový půdorys o rozměrech 140×42 cm a je 65 cm vysoký. Původní dubové jádro bylo nahrazeno novým ořechovým jádrem. Dekorace relikviáře tvoří soubor dvanácti reliéfů, čtrnácti sošek z pozlaceného stříbra, drahé kameny, polodrahokamy, antické gemy, filigrány a emaily.
Relikviář byl vyroben na zakázku benediktinského kláštera ve Florennes (nachází se na území Belgie). Klášter získal relikvie sv. Jana Křtitele a později sv. Maura z katedrály v Remeši. Po Francouzské revoluci byl klášter zrušen a relikviář přesunut do spřáteleného farního kostela, kde byl uložen mezi starým nábytkem.
Od církevní rady jej značně poškozený odkoupil roku 1838 tehdejší majitel bečovského panství Alfréd de Beaufort-Spontin. Svým nákladem jej nechal zhruba v polovině 19. století opravit. Roku 1888 byl relikviář zapůjčen na výstavu do Bruselu, poté jej Beaufortové nechali přemístit na svůj zámek v Bečově nad Teplou. Za druhé světové války kolaborovali s nacisty, proto museli po vydání Benešových dekretů opustit republiku. Relikviář ukryli pod podlahu hradní kaple Navštívení Panny Marie.
Roku 1984 začal o odkoupení historické památky vyjednávat obchodník z USA. K vyjednávání byli přizváni i kriminalisté. Díky několika indiciím se kriminalistickému týmu podařilo relikviář vytipovat. V listopadu 1985 začali prohledávat celý bečovský areál a následně byl relikviář v zásypu hradní kaple objeven.
Po nálezu byl relikviář zapůjčen Uměleckoprůmyslovému museu v Praze, které vypracovalo první expertizu. Relikviář byl ohodnocen jako památka nevyčíslitelné hodnoty a jeho vývoz tudíž nepřipadal v úvahu. V důsledku nevhodného uložení ve vlhké zemi byl relikviář ve velmi špatném stavu a vyžadoval odborné restaurování. Restaurátorské práce mohly začít až v roce 1991.
Náročného a zdlouhavého procesu restaurování se ujal Státní úřad památkové péče. Práce trvaly dlouhých 11 let. Relikviář byl rozebrán, očištěn, vzácné kameny vyjmuty a očištěny, poškozené sošky a reliéfy očištěny a pracně opraveny. Bylo nutné vyrobit nové jádro, protože původní jádro se již nedalo použít. Restaurátorské práce byly dokončeny roku 2002.
Publikováno: 25. 9. 2020
© 2023 iCesty.cz. Všechna práva vyhrazena.
Nakódoval leoslang.cz