České dráhy otevírají na střední Moravě další půjčovnu kol

Magazín
jizdni-kolo-2

Tradičně 1. dubna 2014 otevřely České dráhy (ČD) své půjčovny kol na střední Moravě. Zájemcům o cyklovýlety v olomouckém regionu nabízí dopravce vedle půjčovny na olomouckém hlavním nádraží nově i půjčovnu v Zábřehu na Moravě. Sdělila to Kateřina Šubová, mluvčí ČD.

Ve Zlínském kraji se i letos otevírá půjčovna v Kroměříži. Všechny půjčovny kol fungují sedm dní v týdnu, na vybraných tratích lze vypůjčený bicykl přepravovat zdarma, navíc dopravce nabízí v některých stanicích bezplatnou úschovu. Střední Morava je svým terénem předurčena k cykloturistice, zdatnější mohou vyrazit na výlet třeba do Jeseníků. Půjčovny budou otevřené do 31. října 2014.

Vyrazit na výlet s vypůjčeným kolem ČD je velmi pohodlné a přináší to řadu výhod. Zákazník se nemusí vždy vracet na místo startu svého výletu. Na vybraných tratích přepravuje vypůjčené kolo zdarma, může svůj cyklovýlet kombinovat s pěší turistikou a využít bezplatné úschovy v určených stanicích.

Zájemcům nabízí dopravce kvalitní treková či horská kola s předpisovou výbavou a pravidelným servisem. Při zapůjčení kola je nezbytné podepsat nájemní smlouvu, předložit dva osobní doklady (občanský, řidičský průkaz nebo např. In Kartu ČD), zaplatit půjčovné a složit vratnou kauci. Kola z olomouckých a zlínské půjčovny jsou od letoška registrována v systému CEREK, který je přímo napojen na městskou policii, čímž je zajištěno ještě lepší zabezpečení půjčených kol.

Půjčovny kol ČD v Olomouckém kraji

Nově dopravce otevřel půjčovnu v Zábřehu na Moravě. Nabízí celkem 6 trekových kol. Otevřena je denně od 7:15 do 19:15 a vypůjčené kolo lze vrátit i v půjčovně na olomouckém hlavním nádraží. Kola si lze stejně jako v Olomouci předem telefonicky, emailem či osobně zarezervovat.

Svoji osmou sezónu zahájí olomoucká půjčovna, kde bylo v loňském roce celkem 88 výpůjček. Zájemcům je zde k dispozici 6 horských a 6 trekových kol. „Olomoucká“ kola je naopak možné vrátit v Zábřehu. V rámci kraje nabízí ČD i bezplatnou úschovu kol v Kojetíně, Přerově či Hranicích na Moravě.

Ze zábřežské půjčovny se může vyrazit za poznáním technických památek včetně malého železničního skanzenu s lokomotivou řady 317. Trasa vede od půjčovny podél Moravské Sázavy po náspu bývalé železniční trati a prochází po třech původních železničních mostech. Odvážnější mohou zvolit třeba Rychlebskou stezku a vyzkoušet přírodní bikepark v okolí Černého Potoka.

Tratě s bezplatnou přepravou vypůjčených kol v osobních a spěšných vlacích:

trať 270 v úseku Olomouc hl. n. – Zábřeh na Moravě
trať 271 v úseku Prostějov hl. n. – Dzbel
trať 273 v úseku Prostějov hl. n. – Červenka
trať 275 v úseku Olomouc hl. n. – Senice na Hané
trať 291 v úseku Zábřeh na Moravě – Šumperk
trať 292 v úseku Šumperk – Jeseník
trať 301 v úseku Olomouc hl. n. – Prostějov hl.n.
trať 310 v úseku Olomouc hl. n. – Moravský Beroun

Půjčovna kol ČD ve Zlínském kraji

Ve zlínském regionu naleznou zájemci půjčovnu v Kroměříži. Otevřena je denně od 7:30 do 18:30 a vybrat si lze z šesti kvalitních a servisovaných trekových kol. Za loňský rok eviduje celkem 46 výpůjček. Lákavá je vyjížďka podél Baťova kanálu po 35 km dlouhé části Moravské dálkové cyklotrasy z Kroměříže do Uherského Hradiště, která je pro takřka absolutní rovinu a kvalitní a bezpečnou cestu bez motorové dopravy vhodná pro rodiny s dětmi.

Tratě s bezplatnou přepravou vypůjčených kol v osobních a spěšných vlacích:

trať 300 v úseku Přerov – Kojetín
trať 303 v úseku Kojetín – Bystřice pod Hostýnem
trať 305 v úseku Kroměříž – Zborovice
trať 330 v úseku Přerov – Staré Město u Uherského Hradiště

Ceník půjčovného v půjčovnách Českých drah v Olomouckém a Zlínskem kraji:

Jednodenní nájemné:

základní: 160 Kč
zlevněné: 120 Kč (pro držitele In Karty nebo jízdenek Eurail, InterRail)

Polodenní nájemné (platí od 13:00 do jedné hodiny po začátku stanové otevírací doby):

základní: 120 Kč
zlevněné: 90 Kč (pro držitele In Karty nebo jízdenek Eurail nebo InterRail)

Vratná kauce:

1 000 Kč za 1 kolo
2 000 Kč za 2–5 kol