Dny otevřených dveří ve vile Hany a Edvarda Benešových

Magazín
stromy

V souvislosti se snahou Úřadu vlády ČR o zpřístupnění objektů v jeho správě budou mít návštěvníci v letošním roce, kdy si připomínáme 130. výročí narození prezidenta Beneše, od 24. května 2014 možnost navštívit letní sídlo Hany a Edvarda Benešových v Sezimově Ústí. Oznámil to Úřad vlády.

Vila, jež je od roku 1975 v jeho správě a je jedinou mimopražskou rezidencí premiéra České republiky, prošla v posledních letech rozsáhlou obnovou. Ve spolupráci s Husitským muzeem v Táboře získala původní podobu z let, kdy ji obývali manželé Benešovi. Od roku 2009, kdy byla poprvé zpřístupněna veřejnosti, ji navštívilo více než dvacet tisíc zájemců.

Návštěvníci si mohou prohlédnout exteriér vily, jejíž fasáda se navrátila do původního barevného pojetí s typickými zelenými okenicemi. Příchozí se mohou těšit na oblíbené prezidentovo zákoutí, které se nachází v přízemní hale, dále na jídelnu a pracovnu, jež se spolu s ložnicí nachází v prvním patře. Interiér je vybaven starožitnostmi a dobovým nábytkem, kterým svůj dům vybavili manželé Benešovi.

Součástí komentované prohlídky je též procházka přilehlým parkem, jenž je jednou z mála zachovaných zahrad z 30. let 20. století na našem území. Trasa je zakončena u hrobky manželů Benešových.

Osobní i politický život Edvarda Beneše je přehledně zdokumentován v expozici Husitského muzea v Táboře, která se nachází v Památníku Edvarda Beneše v dolní části zahrady.

Prohlídky probíhají od 10 do 17 hodin v organizovaných skupinách za doprovodu průvodce. Délka prohlídky je 40 minut.

Dny otevřených dveří v roce 2014:

24. – 25. května
28. – 29. června
26. – 27. července
30. – 31. srpna
27. – 28. září
25. – 26. října

U příležitosti slavnostního připomenutí 130. výročí narození druhého československého prezidenta Edvarda Beneše bude vila pro veřejnosti otevřena rovněž 28. května 2014 od 13.00 do 15.00.

Zajímavosti