Hospitál Kuks – národní kulturní památka

Magazín
hospital-kuks-2

Hospitál Kuks zahájil letošní turistickou sezónu. V březnu bude otevřeno každý víkend od 9:00 do 17:00. Příchozí mohou navštívit Základní okruh hospitálem a Šporkovskou hrobku. V expozici je připraveno hned několik novinek. Oznámil to Národní památkový ústav.

K vidění budou trpaslíci, kteří nepatří do zahrady, ale bývali součástí závodiště pod hospitálem. V roce 1740 ale většinu z nich odnesla povodeň a ve sbírkách se dnes nachází jen několik z původních čtyřiceti kusů. Jedno torzo bylo použito k vytvoření zcela nového kusu v podobě, jak jej vytesal Matyáš Bernard Braun. Mnozí mají zažité, že sochy jsou šedivé. Ovšem baroko si potrpělo na výrazné barvy, a tak i repliku trpaslíka návštěvníci uvidí v zářivých barvách.

Další novinkou je obohacení vystavených exponátů o originály dokladů, které museli doložit muži, kteří žádali o pobyt v hospitálu. Ten byl totiž bezplatný a získat svolení nebylo jednoduché. Zajímavostí expozice jsou také dvě tabule se jmény zemřelých milosrdných bratří, kteří zde v hospitálu o starce pečovali. Otevřeno je i bylinkářství na nádvoří hospitálu. V obchůdku je možné pořídit rozličné bylinné směsi, tinktury, čaje a různé regionální dobroty.

Vše, co by vás mohlo zajímat o historii, současnosti i budoucnosti hospitálu najdete na webových stránkách. A potom obujte pořádné boty a hurá na výlet!

Zajímavosti