Hrad Litice je kvůli havárii nečekaně zavřený

Magazín
hrad-litice-2

Vzhledem k nečekané stavební havárii, vydrolení a pádu části zdiva u severního paláce, bude objekt pro veřejnost v dubnu 2015 uzavřen.

Plánované zahájení sezóny na státním hradu Litice nedaleko Rychnova nad Kněžnou musí být odloženo z důvodu vydrolení a pádu části zdiva u severního paláce. K sesuvu došlo v březnu a v současné době probíhají statické průzkumy objektu a pracuje se na zpracování dokumentace k opravě dané části. Oznámila to Lucie Bidlasová z Národního památkového ústavu.

„Mrzí mne, že sezónu na Liticích posunujeme, ale prvořadá je bezpečnost návštěvníků a zaměstnanců. Zatím předpokládáme zpřístupnění hradu od května, ale nechci nic slibovat definitivně, záležet bude na posouzení odborníků a tím naprosté jistotě, že je objekt bezpečný“, komentuje situaci ředitel NPÚ na Sychrově Miloš Kadlec, pod jehož správu hrad Litice spadá.

„Musíme si uvědomit, že Litice jsou zkrátka zřícenina, sice se neustále pracuje na její obnově, ale vlivu klimatu zabránit nemůžeme,“ dodal kastelán Litic Dalibor Urban.

Litice byly založeny ve 13. století, avšak největšího rozkvětu dosáhly v době, kdy jejich vlastníkem byl český král Jiří z Poděbrad.