Hradiště Závist má vlastní infocentrum

Magazín
keltsky-triskelion

Nové regionální informační centrum keltského oppida Závist v Dolních Břežanech představuje místní mimořádně bohatou historii osídlení od pravěku po dnešek. Hlavním lákadlem je audiovizuální jeskyně, ve které je umístěno 3D zobrazovací zařízení, díky němuž je možné se projít po keltském hradišti a seznámit se s životem našich předků. Uvedl to Středočeský kraj.

Projekt za celkem 27,4 milionu korun realizovalo město za přispění dotace Regionálního operačního programu Střední Čechy ve výši 19,8 milionu korun.

Pro návštěvníky Dolních Břežan jsou mimo infocentra připraveny dva okruhy naučných stezek. První, který vede obcí, měří 3 km a popisuje stavby od doby kamenné až po středověk. Druhý okruh začíná za obcí Lhota, vede do národní kulturní památky Závist a je dlouhý přibližně 2,3 km.

Lokalita Závist je největší keltské oppidum v Čechách. Její podrobný archeologický výzkum podal mnoho informací z místa od 6. do 5. století př. n. l.  V letech 1963–1990 zde probíhaly rozsáhlé archeologické výzkumy.

Zajímavosti