Hradozámecká noc 2017 letos posedmé

Magazín
lednice-interier

Letos již posedmé organizuje Národní památkový ústav Hradozámeckou noc, během níž se návštěvníkům otevřou brány zpřístupněných hradů, zámků, klášterů a dalších památek ve správě NPÚ i jeho partnerů.

Hlavní program akce, která se tradičně koná poslední prázdninovou sobotu a proběhne na státním zámku Náměšť nad Oslavou. Hradozámecká noc pravidelně představuje památky v netradiční době a s netradičním programem jako místa neustále živá, na která má smysl se vracet.

Na rozdíl od muzejních nocí není podmínkou, aby památka byla přístupná zdarma, naopak: vstupné se obvykle vybírá. Kulturní program může být různorodý – od nočních kostýmovaných prohlídek či prohlídek v netradičním osvětlení, přes divadelní a hudební vystoupení, až po komponované programy.

Všechny památky, které se k Hradozámecké noci připojí, získávají možnost prezentovat se v rámci propagace této celostátní akce, přičemž se nerozlišuje, jestli jde o památku státní nebo soukromou.

Hradozámecká noc začala psát svou historii v roce 2010, kdy byl odstartován nultý ročník. Tehdy zůstalo pro návštěvníky otevřeno 38 objektů; 34 státních ve správě NPÚ a 4 soukromé. Centrem dění se stal zámek Hořovice, kde také došlo k zahájení celé akce. Kromě nočních prohlídek, proběhl na řadě míst také doprovodný kulturní program.

Nultý ročník navštívilo celkem přes 9000 zájemců. V následujícím roce se do akce přihlásilo 79 památkových objektů a centrem dění byl zámek Jaroměřice nad Rokytnou. Akci navštívilo více jak 20 000 zájemců.

Zprávu zaslal Národní památkový ústav.

Zajímavosti