Hrady a zámky rozšiřují prázdninovou nabídku pro rodiny s dětmi

Magazín
princezna

Červenec a srpen patří již tradičně k vrcholům návštěvnické sezóny na hradech a zámcích a kromě klasických prohlídek nabízí správy objektů také kulturní akce, jako jsou výstavy, noční prohlídky, divadelní a hudební vystoupení a další. Nedílnou součástí prázdninové nabídky na památkách na východě a severu Čech jsou také aktivity, které se zaměřují na nejmladší návštěvníky. Oznámila to Lucie Bidlasová z NPÚ se sídlem na Sychrově.

„Každým rokem narůstá počet objektů, kde se o hlavních prázdninách nabízí tzv. dětská trasa, tedy buď zkrácený okruh, kdy se výklad uzpůsobí věku dětí, nebo prohlídku přímo vede kostýmovaný průvodce, nejčastěji tedy princ nebo princezna. O tyto prohlídky je velký zájem, neboť prohlídka není časově náročná, obvykle trvá dvacet až třicet minut a to jsou děti schopné absolvovat v klidu, respektive s nadšením a zájmem. Spokojené jsou potom nejenom děti, ale i jejich rodiče – sami vidí ty nejhezčí prostory objektu a ještě mají památku, neboť si mohou svoji ratolest s princeznou vyfotit. Dalším podstatným faktem je také to, že se díky dětským prohlídkám ulevuje prohlídkám klasickým – všichni návštěvníci památek mají jistě zkušenost s prohlídkou, ve které byly děti, které klasický výklad nebavil, zlobily, vykřikovaly, plakaly a rušily tak celou skupinu. Zvládnout potom situaci z pohledu průvodce je poměrně náročné, obzvláště ve chvíli, kdy rodiče nechtějí akceptovat, že dítko opravdu ruší všechny ostatní,“ vysvětluje ředitel NPÚ, ÚPS na Sychrově Miloš Kadlec.

Zároveň optimisticky dodává: „Navíc jsme toho názoru, že kvalitně koncipovaná dětská prohlídka pomáhá vybudovat vztah dítěte k památkám, odnese si hezký zážitek, bude jej chtít zopakovat a bude se na objekt či objekty vracet s tím, že postupně nám vyroste další milovník historie a památek jako takových. Pevně věřím, že takovéto dítě si i vštípí úctu a respekt k hradům a zámkům, ke kultuře, našim dějinám a že např. vandalismus ve formě škrábání a čmárání do omítek, ulamovaní zdobných prvků apod. mu bude cizí“.

Národní památkový ústav, územní památková správa na Sychrově spravuje celkem 18 objektů v kraji Libereckém, Pardubickém a Královéhradeckém.

Ideální příležitost pro výlet s dětmi nabízí také areál Šťastná země, který se nachází v srdci Českého ráje.

Výlety s dětmi