Mariánské Lázně: Skvost českých lázeňských měst
V srdci Západočeského lázeňského trojúhelníku leží Mariánské Lázně, město, které svou elegancí a atmosférou láká návštěvníky...
Číst víceProslulý obuvní návrhář Manolo Blahnik se vrátil ke svým kořenům a 11. srpna 2017 vysadil v Botanické zahradě hl. m. Prahy svůj strom. Stal se tak 76. významnou osobností, která v rámci projektu Kořeny osobností zanechala odkaz dalším generacím.
Španělský módní guru, který se proslavil vlastní značkou luxusní obuvi, má své kořeny v Praze, odkud pocházel jeho otec, původně lékárník, jenž z tehdejšího Československa emigroval před nacistickou okupací.
Manolo Blahník se tak již narodil ve slunném Santa Cruz de la Palma na Kanárských ostrovech. Za svou dosavadní 45 let trvající kariéru se stal módní ikonou díky spolupráci s celebritami módního světa i hvězdami stříbrného plátna.
Jeho „manolky“, nádherné, luxusní boty na štíhlém podpatku, zná snad každá žena se zájmem o módu. Nyní žije a tvoří ve Velké Británii, na Česko však nedá dopustit.
„Miluji českou kulturu a je pro mě splněným snem vrátit se do země, jíž jsem také součástí. Návrat pro mě představuje jakousi osobní cestu, během které poznávám své kořeny a zároveň dostávám šanci zasadit je zpět do české země ve formě mého oblíbeného stromu. Ten bych chtěl věnovat svému otci. Těším se, až bude vzkvétat a růst,“ říká světově uznávaný návrhář Manolo Blahnik.
Strom, který si Manolo Blahnik zvolil, pro něj má také speciální význam. Je jím třešeň Prunus ,,Okame„, dřevina svým vzrůstem spíše nenápadná, dorůstající maximálně šesti metrů, avšak z jara okouzlující díky svým neonově jasným, sytě růžovým květům.
Název Okame pochází z japonštiny a odkazuje na bohyni veselí, často zobrazovanou v japonském umění. Tento strom, který je oblíbený zejména v Číně, na Tchaj-wanu a v Japonsku, nejednou inspiroval génia Manola Blahnika v jeho práci.
Naposledy tehdy, když dal vzniknout exkluzivním saténovým kozačkám osázeným fuchsiovými bambulkami a křišťály, vytvořeným pro výstavu The Art of Shoes, která probíhá v Museu Kampa.
Projekt Kořeny osobností nemá nikde na světě obdoby. Jeho cílem je již od roku 2009 jedinečným způsobem upoutat zájem široké veřejnosti k přírodnímu bohatství, jímž Botanická zahrada hl. m. Prahy disponuje.
Projekt spojuje významné české i světově osobnosti se vzácnými a ohroženými rostlinnými druhy. Postupně tak přibude až 150 botanických exemplářů, které se ve volné přírodě již téměř nevyskytují či stojí před úplným vymizením.
Spojení rostlin, keřů a stromů s význačnými představiteli českého,
ale také světového kulturního, sportovního, vědeckého či politického života se tak stalo krásnou tradicí, která uchovává drahocenný přírodní i společenský odkaz 21. století.
Do projektu Kořeny osobností v trojské botanické zahradě se v letech 2009 až 2017 zapojilo 76 osobností, které vysadily 78 rostlin či dřevin.
Příspěvek zaslala Botanická zahrada.
Publikováno: 21. 1. 2021
© 2024 iCesty.cz. Všechna práva vyhrazena.
Nakódoval leoslang.cz