Nedaleko Riegrovy stezky by mohla vyrůst nová rozhledna

Magazín
jizera

Na vrcholu Medenec, druhého nejvyššího bodu Semilska (543 m) by měla stát v budoucnu rozhledna. Doplnila by tak již další tři rozhledny na Semilsku. Uvedlo to město Semily na svém webu. Stavba je plánována a připravována v rámci projektu Rozhledny, vyhlídky a stezky pro rozvoj cestovního ruchu připravovaném Euroregionem Nisa.

„Přípravě projektu nové rozhledny věnujeme v současnosti velké úsilí,“ říká Lena Mlejnková, místostarostka města Semily. „Vždyť nápad na vystavění vyhlídky na Medenci není úplnou novinkou. Již v minulosti byla do lokality vrcholu Medence navržena studie stožáru zesilovače telekomunikačního signálu se schodištěm a vyhlídkou na vrcholu. Vysílač tehdy realizován nebyl, ale myšlenka na zřízení nového vyhlídkového místa nedaleko Riegrovy stezky zůstala,“ dodala.

Nyní je celý projekt rozhledny Na Vršku ve fázi příprav. Před několika dny byla dokončena architektonická studie rozhledny, jejímž autorem je architekt Martin Hilpert a s předstihem probíhají i jednání města s vlastníky dotčených pozemků a dotčenými úřady.

„Rozhledna bude tvořena ocelovo-dřevěnou konstrukcí a vyroste do výšky 37 metrů,“ říká Martin Hilpert, autor studie. „Je navržena v místě, kde se z vrcholu Medenec nabízí kruhový rozhled do všech světových stran. Hlavními dominantami výhledů tak budou hlavní hřeben Krkonoš a Jizerských hor, Kozákov a Černostudniční hřeben,“ dodal.

Mimo vlastní objekt rozhledny se počítá s rekonstrukcí části Kamenického stezky včetně vyhlídek do kaňonu Jizery. Dále se počítá s úpravou turistických značených cest i cykloturistických tras tak, aby u rozhledny bylo jejich rozcestí a aby se nové turistické místo co nejlépe začlenilo do turistických křižovatek mikroregionu.