Nové kulturní památky v Kraji Vysočina

Magazín
dite-pes

Secesní vodojem ve Skorkově na Havlíčkobrodsku, bývalý panský špýchar v Krucemburku a sklepení v Želetavě byly v prvním čtvrtletí roku 2017 prohlášeny za kulturní památky.

Secesní vodojem obecního gravitačního vodovodu se nachází u obce Skorkov na Havlíčkobrodsku. Jde o drobnou stavbu z roku 1912, postavenou podle projektu Václava Špitálského. Vodojem je cenným příkladem industriální architektury z počátku 20. století a také dokladem vývoje v oblasti technického rozvoje. Technické dílo vykazuje  i přes svůj  industriální charakter značnou estetickou hodnotu. Zajímavý je i fakt, že objekt doposud slouží svému účelu a je součástí funkčního obecního vodovodu.

Bývalý panský špýchar v Krucemburku na Havlíčkobrodsku z 2. poloviny 17. století se řadí mezi nejstarší a nejzajímavější budovy v obci. V letech 1782–1786 sloužila budova jako sakrální prostor a evangelická škola. Poté byla přebudována pro účely bydlení. V 70. letech 19. století byla někdejší sýpka vykoupena a přičleněna k areálu koželužny a stala se správní budovou továrny. Současná barokní stavba je přes veškeré novodobé úpravy významnou architektonickou dominantou a nedílnou součástí městyse Krucemburk.

Sklepení při bývalém panském pivovaru v Želetavě na Třebíčsku je součástí památky tvrz Starý hrad. Tvrz byla zapsána jako památka již v roce 1968. Sklepení k ní historicky i funkčně přináleží a zároveň je hodnotným reprezentantem důležité historické etapy, kdy areál tvrze sloužil jako panský pivovar. Sklepy tvoří integrální součást pivovaru, ze své podstaty vždy náležely funkčně i historicky k památce Starý hrad. Byly zakončeny tzv. lednicí, jež sloužila k celoročnímu uchování ledu, který chladil pivo jak ve sklepích, tak i v želetavských hostincích.

DovolenáVýlety s dětmiZajímavosti