Nové prohlídkové trasy na zámku v Uherském Ostrohu

Magazín
vylet-s-detmi

Zámek v Uherském Ostrohu nabízí pro letní turistickou sezonu nové prohlídkové trasy. Návštěvníci se tak dostanou poprvé do nejstarší části zámku, na věž i do podzemí. Oznámil to server Východní Morava.

„Prohlídková trasa prochází i nejstarší dochovanou místností přiléhající k zámecké věži s nedávno odkrytými gotickými konzolami zakončenými sochařsky ztvárněnými obličeji. Unikátní archeologické nálezy jsou doplněny o výstavu věnovanou 100. výročí narození Zdeňka Galušky,“ uvedla Bronislava Hájková, pracovnice ostrožského informačního centra.

Prohlídka je komentovaná, s průvodcem v dobovém kostýmu a zakončená návštěvou vrcholu věže, kde je k nahlédnutí fungující hodinový stroj v prosklené vitríně. „Z věže je i unikátní vyhlídka do ostrožského okolí,“ dodala Hájková.

Oprava zámecké věže a nejstarších místností trvala 2 roky a přišla na cca 3,5 mil. Kč. Prohlídková trasa na zámeckou věž a nejstarší místnost zámku je zpřístupněna od června a cena vstupného je 60 Kč pro dospělé a 30 Kč pro děti, studenty a důchodce. Otevřeno je od úterý do neděle v  9.00, 10.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00 a 17.00 hodin.

Další novinkou ostrožského zámku je prohlídka podzemí, na jehož zpřístupnění se pracovalo s přestávkami již od roku 2011. Zahraniční studenti v roce 2012 v rámci programu INEX podzemí čistili, vyváželi suť a zakreslili část podzemních prostor, aby mohl být připraven koncepční návrh.

„Expozice nabídne návštěvníkům prohlídku křišťálové jeskyně, v níž se otevírá fantasy svět se vstupem do jiných dimenzí. Výjimečná expozice Křišťálová jeskyně navazuje na jeden z nerealizovaných záměrů Gundakara z Lichtenštejna z roku 1650,“ podotkla Hájková.

Město Uherský Ostroh se 4 500 obyvateli se rozprostírá po obou březích řeky Moravy a od roku 1947 jej tvoří sloučené obce Uherský Ostroh, Ostrožské Předměstí a Kvačice. Zámek, náměstí a jeho okolí byly v roce 1990 vyhlášeny městskou památkovou zónou.

Výlety s dětmi