O víkendu na speciální prohlídky zámku Frýdlant

Magazín
zamek-frydlant

Zámek Frýdlant na Liberecku připravil na tento víkend, tedy  22.–23. 7. 2017, speciální prohlídky původně gotické hradní věže, vybudované v polovině 13. století, odkud je kouzelný výhled do okolí.

Frýdlant je jedním z nejnavštěvovanějších historických objektů v České republice. Z původního gotického hradu byl během staletí přestavěn na rozlehlý renesanční zámek s bohatou výzdobou a rozsáhlými sbírkami nesmírné historické a umělecké ceny.

Zámek patří k nejrozsáhlejším a nejvýznamnějším památkovým celkům v severních Čechách. Spojuje v sobě dva architektonické útvary: středověký hrad a renesanční zámek. Hrad byl vybudován kolem poloviny 13. století. K vidění jsou interiéry hradu, zbrojnice, vrchnostenská kancelář i interiéry zámku. Všechny prostory jsou vybaveny původním nábytkem, obrazy, porcelánem a dalšími doplňky.

Součástí prohlídky je rovněž renesanční zámecká kaple sv. Anny. Do areálu hradu se vstupuje padacím mostem. Z nádvoří stoupá cesta dál na velké zámecké nádvoří a odtud k hradu.

Z historie hradu a zámku

V roce 1278 získali panství Biberštejnové, kteří se významně podíleli na vybudování mohutného hradního paláce. V letech 1558–1621 patřil Frýdlant rodu Redernů. Ti pokračovali ve zvelebování frýdlatského panství. Mezi lety 1622–1634 patřil Frýdlant Albrechtu z Valdštejna. V roce 1801 tehdejší majitelé Clam-Gallasové zpřístupnili pro veřejnost část hradu a vzniklo tak první hradní a zámecké muzeum ve střední Evropě.

Věž není součásti prohlídkového okruhu. Od paty měří 49 metrů, od zámeckého nádvoří na vrchol věže je to téměř 300 schodů. Z věže je krásný pohled na město i okolí včetně celého panoramatu Jizerských hor. Věž je nejstarší památkou Frýdlantska, ještě před kamennou věží zde stávala vysoká dřevěná věž.

Prohlídku lze předem rezervovat telefonicky. Maximální počet osob ve skupině je 12.

Výlety s dětmi