Orloj i věž Staroměstské radnice čekají opravy

Magazín
prazsky-orloj

Začala dlouho očekávaná rozsáhlá rekonstrukce věže Staroměstské radnice, jedné z nejnavštěvovanějších pražských památek. Odborníci pustí do úprav na ochozu a v kapli; opravy se nevyhnou ani samotnému orloji. Práce potrvají18 měsíců; vše by se mělo stihnout tak, aby radnice byla v novém pro oslavy 100 let od vzniku samostatného Československa v říjnu 2018.

Počátkem dubna dělníci zahájili rozsáhlou rekonstrukci věže historické stavby na Staroměstském náměstí, která bude probíhat v několika etapách. Jednotlivé části budovy se budou dočasně pro veřejnost uzavírat. Práce budou postupovat od nejvyšších míst směrem k základům.

V první fázi proto přijde na řadu ochoz věže. Mezi kameny se objevily rozestupy a praskliny, které bude nutné opravit. Dojde také k výměně nevyhovujících zářivek za moderní LED technologii. V první fázi rekonstrukce se opraví také krovy nad ochozem, kam zatéká. Opraví se i fasáda, kterou poškozují nejen povětrnostní podmínky, ale bohužel také turisté. Vyhlídka na ochozu bude nepřístupná od května do prosince.

Co se týká orloje a kaple, rekonstrukce začne v prosinci a měla by být hotová do května příštího roku. Zásadní úpravou na ochozu věže Staroměstské radnice bude ještě během první fáze umístění ocelové mříže, která bude mít rozestup zhruba 15–20 centimetrů.

Ve druhé fázi se v prosinci práce na rekonstrukci přemístí do kaple Staroměstské radnice s arkýřem. Prostory utrpěly na konci druhé světové války při bombardování 5. května 1945 zásah a jak se zjistilo, událost poškodila statiku arkýře.

Třetí a pravděpodobně nejnáročnější fáze celé akce se bude věnovat samotnému orloji, a to jak zvenčí, tak i vnitřnímu mechanismu. Stroj čekají zásadní restaurátorské zásahy. Bude rozebrán do poslední součástky a odvezen, očistí se od vrstev nánosu. Hlavně ale bude vyměněn jeho systém. Po druhé světové válce orloj zachránili před naprostou zkázou a už nebyla energie vracet ho do zcela původního stavu, takže sem dali elektrický pohon. Vrátí se sem ten původní, kterým jsou lanové bubny a kovová závaží.

Úpravy dozná také takzvaný astroláb, tedy venkovní kruhová deska orloje. Ten restaurátoři omalují do původního vzhledu, celý vnějšek se očistí a bude působit světlejším dojmem.

Zajímavosti