Památky čekají návštěvníka s číslem 5 000 000

Magazín
zamek-lednice

Památky ve správě Národního památkového ústavu navštívilo letos od ledna do konce října přes 4,9 milionu návštěvníků, a protože mnoho hradů a zámků nezavírá ani v zimě, lze do konce roku čekat prolomení hranice 5 milionů! Oznámila to Jana Tichá, mluvčí NPÚ.

Třináct památek bude mít pravidelně otevřeno po celou nadcházející zimu, další hrady, zámky a skanzeny připravují adventní, vánoční a novoroční akce nebo otevřou na objednání.

Příští rok oslaví Národní památkový ústav 700. výročí narození císaře a krále Karla IV., ale věnovat se bude také tématům, která rezonují mnohem jemněji – představí pod názvem Památkové speciality památky moderní, industriální a venkovské architektury a péči o ně a v projektu Tradiční materiály a postupy v památkové péči se zaměří na kovy.

Do 31. října letos na památky ve správě Národního památkového ústavu dorazilo 4 900 000 návštěvníků. Je to o 300 tisíc lidí více než v roce 2014, který byl dosud rekordní. Nejvíce zájemců o prohlídku přišlo – ve shodě s několika minulými lety – na zámek Lednice, kde k poslednímu říjnovému dni napočítali téměř 398 tisíc návštěvníků a v neděli 8. listopadu dokonce přivítali návštěvníka s „pořadovým číslem“ 400 tisíc.

Hrad a zámek Český Krumlov, který v polovině léta tabulku návštěvnosti vedl, nakonec za svým tradičním jihomoravským „soupeřem“ zaostal, rozdíl však činí pouhých 10 tisíc. Třetím nejnavštěvovanějším objektem je již tradičně státní zámek Hluboká s 265 tisíci příchozími a do první pětice se vejdou ještě hrad Karlštejn, jejž navštívilo 204 tisíce zájemců, a komplex zámku a zahrad v Kroměříži se 190 tisíci návštěvníky.

Pomyslným skokanem roku, tedy památkou, která letos zaznamenala opravdu výrazný růst zájmu, se stala národní kulturní památka Hospital Kuks, otevřená po kompletní obnově letos v březnu. Zatímco v letech před opravou sem ročně zamířilo průměrně 30 až 40 tisíc návštěvníků ročně, letos jich bylo 137 tisíc a Kuks se díky nim umístil na šesté příčce návštěvnického žebříčku NPÚ.

Adventní a vánoční programy památek

„Kasteláni, kteří se o letošní návštěvnické úspěchy hradů, zámků a ostatních památek zasloužili, doufají letos v pokoření magické hranice 5 milionů návštěvníků. Díky programům a akcím, které ještě do konce roku chystají, se to může podařit. Děkuji všem návštěvníkům, kteří letos projevili o historické památky tak velký zájem, a doufám, že si mnozí z nich letos ještě najdou cestu na některou z našich památek v adventním čase. Děkuji také kastelánům a všem zaměstnancům správy památek, že po loňské vydařené sezoně dokázali veřejnosti na svých objektech opět nabídnout tolik nového a atraktivního, že památkám znovu zajistili návštěvnickou přízeň,“ řekla generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.

Přestože oficiálně letošní sezona skončila v neděli 1. listopadu, velká část památek ve správě NPÚ brány nezavírá a připravuje adventní akce. V romantickém prostředí neobvykle nazdobených a nasvícených hradů, zámků i skanzenů vyčarují správci památek atmosféru spojenou díky pohádkám a filmům s příjemnými okamžiky Vánoc. Návštěvníci se budou moci v předvánočním shonu a stresu příjemně naladit a uvědomit si pravý smysl svátků.

Bohatý program s netradičními prohlídkami, řemeslným trhem a vůní tradičních dobrot si budou moci návštěvníci užít například na zámcích v Telči, Jindřichově Hradci a Zákupech, na Sychrově, ve Žlebech a Hrádku u Nechanic, v Ratibořicích nebo na Hamousově statku ve Zbečně.

Hudbu a koncerty si vychutnají například na zámcích Valeč, Stekník, Krásný Dvůr nebo v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Ani o Vánocích a „mezi svátky“ nebudou památky zahálet a již teď lákají na vánoční a novoroční programy.

Celoročně otevřené památky

Přestože po vánočních svátcích na většině památek ruch na dva měsíce téměř utichne, řada jich otevře a přijme skupiny návštěvníků po předchozím objednání – například hrad a zámek Bečov, zámky Duchcov a Horšovský Týn, hrady Frýdlant a Grabštejn, kláštery Sázava a Kladruby, ostravský Důl Michal a další památky.

Třináct dalších památkových objektů má v pravidelném režimu otevřeno celou zimu – brněnská vila Stiassni, hradní muzeum v Českém Krumlově, zámky Lednice, Hluboká, Sychrov, Hradec nad Moravicí a Mníšek pod Brdy, hrady Karlštejn, Rožmberk, Nové Hrady, Valeč a Křivoklát, Betlém (jedna z částí souboru lidových staveb Vysočina) a Květná zahrada v Kroměříži.

Zajímavosti

Vybrané příspěvky

definegoalswritetasksdoachecklist-ahappyyoung

Jak se liší motivační dopisy ve světě? Brazilci jsou struční, Češi slovy nešetří

Není dopis jako dopis. Jak se liší motivační dopisy Čechů od motivačních dopisů Brazilců a co mají Češi a Dánové při psaní dopisů...

Číst více
businesspeoplearehandtypingonsilvercolorlaptopcomputer

Co dělat, když před odjezdem do zahraničí potřebujete rychle něco přeložit? Spolehněte se na expresní překlad od agentury

Čeká váš dovolená v zahraničí nebo se chystáte na pracovní pobyt? Ať už je důvod vaší cesty za hranice České republiky jakýkoliv,...

Číst více
teamwork-workinginmultiethnicgroupofstudents-teacherstudyforeign

Jak připravit zaměstnance na zahraniční služební cestu? Pořádání firemních jazykových kurzů se vyplatí

Mnohé firmy spolupracují se zahraničními partnery a v rámci výměnných stáží posílají do zahraničí své zaměstnance. Ti díky tomu...

Číst více
englishonline-languagelearningviatheinternet-desktopwithgreat

Toužíte po letní práci v Británii? Sepište perfektní životopis a motivační dopis

Láká vás práce v zahraničí? Pokud toužíte zlepšit svou úroveň angličtiny, možná jste již přemýšleli nad tím, že byste na léto...

Číst více
skotsko

Skotsko – cestování, zajímavosti

Se svými majestátními hrady, skalními jezírky a smyslnými údolími bylo Skotsko vždy vyhledávanou destinací. Kouzlo této země sahá od...

Číst více
singapur

Singapur – zajímavosti, dovolená, počasí

Je neustále se rozvíjejícím zázrakem plným nových zážitků a nezapomenutelných dobrodružství. Říká se mu také Lion city neboli Lví...

Číst více
Všechny články