Pejsci kolem světa! Afgánský chrt!

Magazín
afgansky-chrt

Jako plemeno vznikl afghánský chrt již v prvním tisíciletí našeho letopočtu, nicméně zmínky o něm prý sahají dokonce až do dob Sumerské říše. Co dále je o tomto vznešeném plemeni známo?

Základem pro vznik plemene bylo křížení původního afghánského loveckého chrta a perského chrta (Saluky). Z asi třinácti typů původních loveckých chrtů byly pro vyšlechtění podstatní zejména dva z nich. Chrt horský – Murray, který byl používán zejména k lovu horských divokých koz, a chrt nížinný – Ghanzi, používaný při lovu ve stepích.

Oba dva typy se od sebe lišily hlavně délkou srsti a stavbou těla. Kromě lovu pomáhali pastevcům s hlídáním stád a obydlí. Jejich život byl často ceněn víc než život lidský a kdo psu ublížil nebo ho dokonce zabil, byl odsouzen k smrti.

Dnešní podoba plemene již vypadá jinak a je výsledkem šlechtitelských snah chovatelů zejména ve Velké Británii, kam byli první chrti dovezeni koncem 19. století. Je zajímavé, že do Čech dovezl prvního Afghána až v roce 1965 tehdejší ředitel liberecké ZOO.

Zajímavosti