Podsíňový dům v Radimi je zachráněný a také nominován na cenu Patrimonium pro futuro

Magazín
roubenka

Stejně jako v loňském roce je i letos vyhlášena soutěž o Cenu NPÚ Patrimonium pro futuro. Pokud vás zajímá venkovská architektura, rozhodně stojí za to nyní zavítat do Radimi nedaleko Jičína. Jak uvedl Národní památkový ústav, za Královéhradecký kraj byla totiž obec nominována do celostátního kola za záchranu jedinečného domu. Ještě nedávno to byla naprostá ruina.

Jedná se o dům čp. 41, který je zajímavý dispozičním uspořádáním, ve venkovském prostředí unikátním, neboť analogicky napodobuje městské podsíňové domy. Řadu desetiletí chátral bez základní údržby, ačkoli byl stále obývaný. V roce 2008 se část domu dokonce zřítila a hrozil jeho zánik. V té době Národní památkový ústav a Městský úřad Jičín oslovily obec Radim, zda by se tohoto přinejmenším regionálně unikátního domu ujala.

Zřícená a odstraněná část byla vystavěna v původní podobě a byla do ní umístěna knihovna. Dochovaná roubená část s unikátní vnitřní dispozicí byla citlivě rekonstruována a bude sloužit pro prezentaci tohoto objektu a k expozičním účelům.

Zajímavosti